ArmA III: Contact

ArmA 3: Contact

25.07.2019

rozšíření

Contact je rozšířením k české válečné simulaci ArmA III, které se však vydává poněkud atypickým směrem. Příběh je o tom, jak by mohl proběhnout první kontakt s mimozemským životem a jak by na takovou návštěvu z jiného světa mohli lidé reagovat.

Hráč se stává americkým vojákem Aidenem Rudwellem. Aiden se účastní cvičení v Livonsku, malé zemi mezi Ruskem, Polskem a Běloruskem. V Livonsku je napětí díky špatným vztahům s Ruskem a také díky probíhajícím přístupovým hovorům Ruska k CSAT. Sami Livonci jsou navíc nedůvěřiví i ke svým spojencům z NATO, což ještě zesílí nehoda při cvičení při níž zahyne několik livonských vojáků a také objev záhadných předmětů v oblasti. Situaci ještě zhorší okamžik, kdy se na nebi objeví mimozemské lodě. Je otázkou, co chtějí a jaké mají mimozemšťané úmysly.

Narozdíl od hlavní hry je zde menší důraz na boj. Hráč má k dispozici spektrální analyzátor, který mu umožňuje zachytávat a vysílat signály. Většina misí pak spočívá ve správném využití tohoto přístroje pokud možno stealthovým přístupem, čímž se kampaň značně liší od základní hry. Hráč také dostává dálkově ovládaného robota k sbírání vzorků.

Kromě nové kampaně přidává Contact ruské Specnaz a Livonské obranné síly jako nové frakce, a terén Livonsko o rozloze 163 km čtverečních, který nabízí prostředí podobné Černarusi.

O kladech o záporech Army III jako takové jsem se rozepsal jinde, takže zde jen stručně:

Neotřelý téma (tedy neinvazivní návštěva z vesmíru) mě ze začátku oslovilo.
Zachovává si to takovou neoficiální tajemnou atmosféru.
Do třetí mise, kdy hráč ovládá robota na dálku a s teamem se blíží k mateřské lodi je hra skvělá. Tajemná, nepřehnaná, příjemně komorní.

Následnej noční průzkum, plížení se po lesích, volnost a odposlouchávání rádiovejch signálů - to bylo dobrý. Škoda, že zhruba od poloviny kampaně děj jaksi ztrácí na údernosti a konec, kdy je hráč nucen po boku Rusů bojovat s domácí armádou je docela failem, kdy místo nějakýho památnýho finále se to vyřeší prostě standardním konfliktem o základnu mezi lidskými frakcemi. Kazí to neagresivnost celé kampaně, kdy není vlastně nutný vůbec zbraň používat.

Dobrej nápad, zajímavý vtažení do děje, památná střední část (průzkum lesů v noci) až po nehodící se divný finále. Subjektivně je to pro mě další důkaz, že Bohemka umí dělat dobře prostředí, modely a zvuky, ale už neumí se tyto prvky prodat v nějaké hlubší nebo aspoň tak nějak konzistentní kampani.

I tak mě to zaujalo víc, jak hlavní kampaň hry.

80%

Pro: Námět, atmosféra první půlky kampaně, noční průzkum v lesích, prostředí

Proti: Divnej děj v druhé půlce kampaně, zbytečnej konflikt na konci, závěr zcela bez napětí, nevytěžený téma.

"Po Laws of War tu zase jednou máme excelentní přídavek do staré dobré Army 3. Nebojte se, že by snad mimozemská tematika byla padlá na hlavu. Naopak, výsledek nepostrádá atmosféru a skvělé příběhové momenty."