Anno 1404: Venice

Anno 1404: Benátky, Dawn of Discovery: Venice

strategie > budovatelská strategie *
strategie > real-time strategie
11.03.2010
Related Designs Software, Blue Byte Software (sekundární vývojáři)
Anno 1404: Benátky je datadisk ke hře Anno 1404, která vyšla v létě roku 2009 a získala vlnu úspěchu. Ve hře se posunete časem o něco dopředu a vše se bude (jak již název napovídá) odehrávat v italských Benátkách.

Datadisk nabízí 15 misí, které jsou otevřeny hned od začátku hry a několik novinek. Jednou z novinek jsou špioni. Ti slouží k tichému škození nepříteli (můžete jej poslat, aby podpálil budovy, či nakazil jídlo morem) a částečně i na ochranu před nájezdy nepřítele. Druhou novinkou je úřad, pomocí kterého v podstatě řídíte vaše město. Ze začátku máte jen jedno křeslo v úřadě a postupem času si můžete další nakupovat, tuto možnost má ovšem i váš soupeř. Poslední novinkou je multiplayer, ten si můžete zahrát buď klasicky přes LAN, nebo online skrz systém vydavatele Ubisoft.

Podpořte Databázi a kupte si hru na Xzone.cz … nebo přes Heureka.cz

Na budovatelské strategie moc nejsem (ne že by mě nebavily, ale většinou jsou na mě v pozdějších fázích hry už příliš těžké), ale poté, co jsem dohrál a výtečně se bavil u originální hry, byl pro mě datadisk jasnou volbou.

První věc, které mě zamrzela, byla absence příběhové kampaně, obvykle totiž ve strategiích hraji jen tu, protože samostatné scénáře mě moc neberou. Ale co, řekl jsem si, jednou ty scénáře zkusím. Naštěstí nejsou náhodně vygenerované a každý z nich obsahuje tu lepší tu horší nosný "příběh".

První scénáře slouží spíše jako tutoriály k představení nových herních prvků (špióni, převzetí města ekonomickou cestou atp). Do hry také přibyl benátský velvyslanec, který poskytuje nové zboží a vylepšení k nákupu.

Co mě také zamrzelo, je, že celkový počet vylepšení hry není tak velký, očekával bych nějaké větší zásahy, případně další vývojový stupeň civilizace. Navzdory tomu jsem se u hry, respektive tedy jejích scénářů, výtečně bavil, a jejich dohrání mi zabralo dle infa ve hře cca 55 hodin čistého času, přičemž z toho mi poslední scénář zabral necelých 19 hodin. K němu také následuje moje poslední výtka, nebo spíše poznámka, myslím si, že ho mohli autoři trochu zkrátit (tedy zlehčit), ono mít na konci scénáře 6,5 milionu zlata je pěkné, ale rychlost obchodu či počet obchodních lodí spojenců (na nichž je poslední scénář prakticky založen) to nijak nezvýší.

Pro: stále stejně (a možná i ještě trochu více) zábavné jako původní hra

Proti: žádná příběhová kampaň, poslední scénář obskurně zdlouhavý, malý počet vylepšení