American Truck Simulator: Texas

15.11.2022

rozšíření

V jubilejním desátém DLC do stále rozšiřované hry American Truck Simulator se podíváme do obrovského státu Texas. Toto DLC se pyšní doposud největší rozlohou společně s 29 městy včetně Dallasu, El Pasa, Austinu nebo Houstonu. Samozřejmostí je spoustu dalších pamětihodných památek, které jeden z největší států USA nabízí. Duchové starých kovbojů přežívají na rančích dál a budou vám součástí v dalším velkém rozšíření v rámci nových takřka 20 000 mil silničních komunikací.

Texas… obrovská to země, plná velikých měst, plání a kontrastu mezi městy a venkovem. Pojďme si hned říci, že venkov zde působí docela dobře, a oproti městům funguje o poznání lépe. Na venkově máte pocit odlehlosti, vidíte zde typické domy a prostředí je takové, že jen čekáte postavu, která bude střílet nějakého vkrádajícího se burana. Města nabízejí sice pěkné scenérie, bohužel se do nich víceméně nedostanete. Slouží jako kulisa, přitom menší města lze projet. Tento krok není zcela pochopitelný a působí dosti vágně. Počet měst je ale veliký, rozhodně je kam jezdit.

Pocit odlišnosti

Co mě hned na první pohled upoutalo, byla zvláštní a docela jiná atmosféra, než na kterou jsem během hraní ATS zvyklý. Je to nejspíše proto, že silniční síť doznala zásadních změn. Je mnohem detailnější, větší a působivější. Je to o několik úrovní dál. Nadjezdy, podjezdy, otočné plácky, originální mosty či zajímavá odpočívadla. I benzínová stanice není pořád stejným fabrikátem, originálních kousků je zde povícero. Jednoduše, detailnost nového DLC je zase o kus dál. Poprvé v životě se mi stalo, že jsem špatně sjel z cesty, neboť silniční situace byla tak komplikovaná, že jsem nebyl schopen i za pomocí GPS správně zareagovat. Jednotlivé firmy jsou také mnohdy řešeny složitěji a je třeba počítat, že se na cestu z nich budete muset soustředit. Nově jsou zde veliké překladiště. Je zde mnoho kamionů, obrovská spousta zakázek a neuvěřitelně veliká plocha. Oproti malým firmám to působí jinak a neokoukaně.

Krajina

Západ se liší od východu. Sever zase od jihu. Na jihu se budete tak trochu cítit jako v kriminálce Miami. Palmy, pláže, trochu jiný styl krajiny. Podotýkám, že oproti zbytku mapy je Texas docela odlišný. Je rovinatý, je více tropický, stromy jsou zde smíšené. Textur je zde plné zastoupení. Jak jsem výše psal, Texas je kus roviny, jen na severozápadě je pár vzdálených hor. Naopak je krajina plná polí, nekonečných výhledů na vzdálená města či vesnice, dobytka či osamělých usedlostí. V Texasu je vše větší. Sem tam nějaké stoupání kolem pár menších skal. Někdy se naskytne skvělý výhled na řeku, která si po dlouhou dobu vytváří veliký kaňon. Nezřídka lze projet vlnitou krajinou, kde je jenom tráva a nekonečná zeleň. Otevřenost krajiny považuji za veliké plus a je škoda, že něco takového jsme neviděli v horských státech.

(Ne)dostatky

Silniční síť je zastoupena vysokými kilometry. Silnic je tu mnoho, a síť výborně propojuje města mezi sebou. Oficiální číslo počtu kilometrů zní neuvěřitelně, ale musíte brát v potaz skutečnost, že mnoho silnic je vedeno podél dálnice. I tak trvá extrémně dlouho všechny projet. Horší je to již s městy. Z nepochopitelného důvodu je město objeveno, ačkoliv jedete mimo něj. Samotná města nedokážou nabídnout své centrum. Za určitou vadu považuji i AI. Veliké silnice si zasluhují hustější provoz, na druhou stranu hloupé AI neumí jezdit rychle, a tak se stává, že naprosto náhodně je jeden pruh ucpaný a v druhém se jede pomalu, i když k tomu není pádný důvod. Města celkově vypadají na silnicích prázdně.
Mnoho lidí píší, že je Texas ucházející. Myslím si, že s příchodem okolních států bude o něco využitelnější. Sice nabízí velkou porci obsahu, některým se však docela odlišná krajina může brzy zajídat, a vskutku, do Texasu se zatím dostanete jen přes Nové Mexiko. V mých očích jsou hornaté státy zajímavější… co krajiny se týče, ale Texas naopak nabízí mix venkova a města. Na Texasu se mi líbí ty kontrasty a také zmíněný pocit velikosti. Za dvacet minut jízdy se objevíte v největším zapadákově a zcela poprvé v ATS cítím ten veliký rozdíl oproti civilizovaným městům. Ve městech se cítím jako doma, na osamělém venkově vnímám tu těžkost bytí. Vnímám tu jinakost, tu nezávislost. Někdy mám pocit, že jedu do amerického Bruntálu, ale i největší zapadákov nabídne rozličný pocit.
Stojí DLC za koupi? Ano, je ale potřeba počítat s tím, že DLC nabídne trochu něco jiného než ostatní mapy.

Pro: Hustá silniční síť, detailnost silniční sítě, veliká překladiště, nové firmy, velikost mapy, detailnost krajiny, města, venkov

Proti: Nemožnost vjet do center velikých měst, prázdnější veliké silnice (ale chápu, že za to Texas nemůže)