Amazon: Guardians of Eden

12.05.1992

Píše se rok 1957. Jste mladý, atletický, tak trochu naivní výzkumník, který následuje kroky svého staršího bratra Allena. Jednoho dne se k vám dostane zpráva, že bratr, který vedl expedici v Amazonii, zmizel. Podle všeho jeho expedici někdo napadl a nikdo neví, co s vaším bratrem je, či zdali je vůbec naživu. A tak se vydáte po jeho stopách až do srdce Amazonie.

Amazon: Guardians of Eden je point-and-click adventurou, jejíž autoři se inspirovali béčkovými seriály ze čtyřicátých a padesátých let jako byl např. Flash Gordon. Obsahuje tak čtrnáct kapitol, z nich každá končí cliffhangerem, dále digitalizované FMV animace, akční sekvence, při nichž je možné zemřít, a časově omezené hádanky. Hru je možné přepnout i do zvláštního grafického módu v SVGA rozlišení, který zmenší herní obrazovku a umožní tak mít současně otevřený i inventář pro lepší manipulaci s předměty. Vzhledem ke složitosti hry a možnosti uvíznutí ve slepé uličce obsahuje hra také textové tipy, které mohou hráče nasměrovat či pomoci mu ve chvíli, kdy neví, jak dál.

Popravdě řečeno hrát Amazon bez návodu asi by mě jeblo. Nepamatuji si, že bych kdy hrál adventuru, která by byla ke hráči nelítostnější, což v kombinaci s mizerně naprogramovaným ovládáním a UI nevytváří zrovna optimální kombinaci. Podílí se na tom i grafika, neboť postrádá detailní prokreslenost a mnohokrát se mi stalo, že při kliku myší na určitou část předmětu na obrazovce daný úkon neproběhl, protože bylo nutné kliknout o pár pixelů vedle, což vzhledem ke špatně rozeznatelným konturám je občas silně frustrující. Postavu navíc navigujete po obrazovce klávesnicí a k určitému předmětu musíte nejprve dojít, aby jej bylo možné sebrat nebo s ním pohnout. To by až tak nevadilo, ale problém je v tom, že postava má tendenci se v zaplněnějších lokacích neustále za něčím pitomě zasekávat a v jednom případě jsem byl skoro přesvědčen, že je dané místo na obrazovce nepřístupné, byť to bylo pochopitelně naopak. Aby toho nebylo málo, tak je ve hře několik míst, kde je třeba posbírat předměty, které budete potřebovat, ale až o několik kapitol dál. Pokud je přehlédnete (což, jak jsem uvedl výše, se může velmi snadno stát), máte zkrátka smůlu a v inkriminovaném okamžiku si budete moct lámat hlavu jak budete chtít, protože vám potřebný předmět bude chybět a vy to nebudete tušit. Design Amazonu ještě ke všemu stojí z dobré poloviny na časově omezených hádankách, které řešíte pod tlakem vteřin, a pokud nejste dostatečně rychlí, tak následuje smrt. A ta je vskutku častá. Nápis SHOCK WARNING s typickým vřískotem sirény budete bezpečně na konci hry nenávidět.

Tohle všechno by mohlo stačit k tomu, aby Amazon skončila na pomyslném adventurním smetišti, kdyby neměla jedno eso v rukávu. Tím esem je příběh. Už samotná narativní struktura inspirovaná dobrodružnými seriály z padesátých let je originální a funkční, protože dělení do kapitol končících cliffhangerem vytváří neustálé napětí a hra nemá tendenci stagnovat. Tomu napomáhají i ony časově omezené puzzly, které tedy principielně nejsou negativem. Hra není ani nijak krátká a cesta amerického wonder boye do srdce amazonské džungle je skutečným dobrodružstvím s množstvím zvratů i akčními vložkami, kdy řídíte např. i kánoi na řece. Zapamatováníhodné jsou i charaktery, které jsou dobře napsané a reflektují ony žánrové karikatury vlastní béčkovým filmům. Díky nadsázce ale nepůsobí hloupě a ironie, která podtrhuje typické jihoamerické stereotypy či padesátá léta rozervaná mezi kapitalismem a obavami z komunismu, je okouzlující. Vypíchnout musím i hudbu. Několikrát se mi stalo, že jsem hru nechal běžet v Dosboxu jen proto, aby mi tvořila doprovod při brouzdání se po internetu. Hodnotit Amazon je tudíž nelehký úkol, který mě nakonec donutil i napsat komentář. Byl bych rád, aby nezapadlo, že Amazon s trochou trpělivosti, častým ukládáním a návodem, ve kterém doporučuji kontrolovat si prošlé lokace, zda jste něco nepřehlédli, stojí nakonec za to. Exotický příběh, který díky FMV vybočuje z cartoonovské linie Lucas Arts ale i mnohých her Sierry, mne až do poněkud slabšího závěru celou dobu skutečně bavil a nebýt mizerného UI a dílem překombinovaných hádanek rád bych udělil vyšší hodnocení. Nu, nejde to. Amazon - odi et amo!