Alien Incident je finská adventura, které celkem vykrádá Day of the Tentacle. Humorný příběh, šílený vědec a mimozemšťané, prostě typický mix devadesátek. Nejvíce pobaví prostřihy k mimozemskému Bossovi(na obrazovce je vidět Pong). Potěší také narážky na Hvězdné války a spousta techniky z devadesátých a osmdesátých let. Obtížnost není vysoká, zdržení může způsobit asi jen labyrint. Vzhledem k rozsahu je ve hře dost předmětů. Ovládání je intuitivní a příjemná je i indikace aktivních předmětů.

Graficky hra sice není vyloženě ošklivá, ale je dost nepřehledná. Řekl bych, že se autoři snažily napodobit styl LucasArts. Animace hlavního hrdiny je vyloženě špatná. Naopak provedení mimozemšťanů je hezké. Část pod vodou byla dost nepříjemná pro oči. Závěrečná část má renderovanou grafiku, která se mi zdála lepší(trochu připomínala nedávno dohraný Next Space). Hudba se ke hře podle mě nehodí. Měl jsem problémy při přechodu hry z úvodní animace, ale pomohla instalace verze 1.30. Celkově jde o průměrnou kratší adventuru s nic moc grafikou. Nezaujme ani manuál, který je strohý a nezajímavý. Hra není špatná, ale překvapuje mě nadprůměrné hodnocení v dobových recenzích. V té době vycházelo mnoho lepších věcí.
Méně známá, avšak i z dnešního pohledu výborná adventura, která zaujme především dobře ztvárněným a rozmanitým prostředím, povedenou atmosférou, uživatelskou přívětivostí a nevtíravým humorem. Její obsah je, podobně jako u jiných her tehdejší doby, úlitbou světu mladých nerdů: od neohroženého teenagera v hlavní roli, který se nikdy nebere moc vážně, přes sci-fi tématiku a vtipné narážky na Hvězdné války, až po používání rozmanité techniky, včetně počítače s primitivním softwarem z 80. let na ovládání výtahu ukrytého v šatní skříni. Dům bláznivého vědce, v němž se odehrává úvodní část, vzdává hold klasice žánru Day of The Tentacle.

Hra je skoro celá postavena na prozkoumávání a použivání věcí jedním tlačítkem, obsahuje pramálo dialogů. Je poměrně snadnou a oddychovou záležitostí, kde nenarazíte na nelogické kombinace a záludné špeky. K dokonalosti chybí kvalitnější grafické zpracování, které bylo zastaralé už v roce vydání (rozlišení 320x200), dabing a delší hrací doba - obzvlášť závěrečnou částí na vesmírné lodi lze projít až moc rychle a jednoduše, o odfláklé finální animované sekvenci nemluvě.

Vzdor těmto nedostatkům lze hru vřele doporučit jak adventuristům, tak obecně hledačům ztraceného času 90. let. Je nenuceně zábavná, nápaditá a dokáže hráče silně vtáhnout do děje.

Pro: Atmosféra, humor, nadsázka, zajímavé prostředí

Proti: Zastaralá grafika, dabing pouze v intru, příliš nízká obtížnost ve srovnání s etalony žánru

Herní výzva 2019 - 6. "Severní vítr": Dohraj hru, jejíž hlavní vývojář pochází ze skandinávských států kromě Švédska (Dánsko, Finsko, Island a Norsko).

Alien Incident se mi kdysi při dohrání příliš nelíbil, takže bylo na čase zjistit vlastně proč. No a hned při spuštění jsem viděl první slabinu. Po celkem slušném intru se objeví grafika samotné hry, která je bohužel sto let za opicema. Nevypadá to jako z roku 1996, ale spíše o 3-4 roky starší. Nejenže je grafika v nízkém rozlišení, ale je taková celkově nezajímavá, renderovaná část na vesmírné lodi to zrovna nevylepšuje. Nevýraznost se týká i hudby, dabing chybí úplně.

Příběhově je to standart, taková blbinka pro nejmenší. Šílený vědec přitáhne svým vynálezem k Zemi mimozemskou loď, za což ho mimozemšťané promptně unesou. Do jeho záchrany se pouští desetiletý synovec Ben. Což kromě jedné mimozemské entity a narážky na mistra Yodu ze Star Wars je asi tak vše. Ještě mě bavil mimozemský boss jménem Boss, jeho chování k podřízeným nemá chybu.

Hratelnost je ale fajn. Veškerá interakce probíhá jedním tlačítkem (překvapivě pravým), předměty jsou slušně viditelné, Ben sbírá většinou potřebné věci a logicky je používá. Operujete na celkem malém prostoru a většinou je Vám přesně jasné čeho chcete dosáhnout. Ve hře navíc prakticky až na 2-3 výjimky nejsou dialogy. Takže hra svižně utíká (až na jedno nechutné stromové bludiště), procházíte domem a jeho okolím, dostanete se na vesmírnou loď, uděláte tam pár drobností... a hra skončí. Po dvou hodinách! A to podotýkám, že jsem do návodu kouknul jen dvakrát. Na youtube je longplay, kde se časomíra zastaví na 1h a 15m. Což mi na adventuru přijde zatraceně málo.

Alien Incident není v zásadě úplně špatný, jen je to krátký malý projekt s hratelností a scénářem pro ty mladší.

Pro: Jednoduchá obtížnost a logické kombinace a hádanky, ovládání, občas humor.

Proti: Na dobu vzniku zastaralá grafika, absence dabingu, lze dohrát za necelé dvě hodiny.