Alühn: Premium Adventurener

freeware
2006 PC
Je neděle a kamarádi Kai a Loreng se nudí. Proto se rozhodnou, že navečer vyrazí k Benovi. Ale chyba lávky! Benovi doma došlo pivo a skupinka nakonec vyráží pro zásobu alkoholu na nejbližší čerpačku. Další série událostí dá zapravdu všem, kteří tvrdí, že za vším špatným je alkohol, ale jiní říkají, že za to mohl meteor, který se zřítil na Krefeld.

Alühn je vtipná německá adventura, jejímiž hlavními hrdiny jsou čtyři kamarádi a jejich nejoblíbenější nápoj - pivo. Hra funguje na principech klasických adventur, k jejichž odkazu se tvůrci hlásí a je plná gagů, vtipných dialogů a hádanek k vyřešení. V průběhu hry se objeví kolem 20 postav a vše se udává v 37 lokacích. Součástí jsou i 4 minihry.

Hra byla vytvořena s pomocí Point&Click Development Kit 2 a v roce 2010 bylo vydáno pokračování Alühn 2. První část hry byla následně zmodernizována s použitím nové verze enginu, bylo lehce upraveno její ovládání a vytvořena i verze pro širokoúhlé monitory počítačů. Alühn je dostupná pouze v německém jazyce.

jazz1 (komentář): Škoda, že neumím dost dobře německy, to video vypadá hodně zajímavě :)

Pro mě naprosto překvapivá adventura, na niž jsem narazil úplnou náhodou v souvislosti s celou sérii dalších výborných, tentokrát, miniadventruek MMM. Alühn má s těmi ostatními společné dvě věci: ovládání SCUMM (Look, Use, Give, Open,...) a všudypřítomný humor.

V podání Spacko Entertainment jde tedy o humor, který se táhne celou hrou a k tomu přispívá především schopnost tvůrců udělat si srandu ze sebe sama. Hlavními hrdiny hry jsou sami vývojáři, Kai, Loreng, Ben a ještě jeden, které mu ve hře říkají Neger. Všichni jsou povaleči a budižkničemové, kteří mají rádi pivo a počítačové hry a ve hře se to hemží odkazy na Doom, Duke Nukem, Mario Kart atd. Legraci si pánové dělají úplně ze všeho: z německých občanů turecké národnosti, politické korektnosti nebo ze spoluobčanů bez střechy nad hlavou, přitom však nejsou vtipy nijak urážlivé nebo ponižující.

Na poměry zdarma distribuované hry je i její délka nadstandardní a zpracování velice solidní včetně dabingu všech postav. To, co mě přimělo dát hře další plusové body, je použití místního německého dialektu, nebo hovorové němčiny, v níž zní všechno autentičtěji a některé vtípky by bez jejího použití neměly takový účinek.

Proti: Znalost angličtiny zde nikomu nepomůže