Alfred Hitchcock Presents The Final Cut

Hitchcock: The Final Cut

01.11.2001

Hra, která se inspiruje dlouholetým a pro mnohé fascinujícím dílem slavného režiséra Alfreda Josepha Hitchcocka, začíná v roce režisérovy smrti, tedy v roce 1980, kdy má malý osmiletý chlapec Joseph Shamley záblesk o smrti svých rodičů. Ne dlouho na to se Joseph dozvídá, že vidina, kterou měl, se stala skutečností a rodiče opravdu zahynuli při autonehodě. Ovlivněn těmito událostmi vycvičí během několika následujících let svůj dar vidění blízké budoucnosti na tolik, že se po vystudování práv rozhodne věnovat povolání soukromého detektiva.

Příběh hry se začíná odvíjet od návštěvy krásné, mladé ženy v jeho kanceláři, která ho požádá o vyšetření záhadného zmizení filmového štábu v době natáčení na pozemcích farmaceutického magnáta Roberta Marvin-Jordana, který je strýcem blondýnky a také obrovským fanouškem Hitchcockových filmů. Po snaze dopídit se pravdy je sám detektiv obžalován ze zmizení těchto osob a jedinou šancí, jak se z celé situace dostat, je přijít celému spletenci lží, podvodů a intrik na kloub.

Z každého kroku ve hře je patrný rukopis a podobnost s mistrovými díly (Psycho, Vertigo aj.). Prostředí klasické adventury, ve které je hlavním úkolem řešení hádanek za pomocí předmětů a od herních postav získaných informací, je zasazeno do skalnatého pobřeží, kde se kromě vnitřních a venkovních prostorů magnátovy vily podíváte také do motelu, bažin nebo na hřbitov u kostela. Pro přehlednost budete mít po ruce elektronický diář, který v sobě skrývá herní menu, mapu pro rychlejší přesun mezi lokacemi nebo také inventář s nasbíranými předměty.

Podarilo se mi sehnat UK vydani. Misto klasicke papirove krabice mi v plastikovem sacku dorazila DVD krabicka s rozdrcenym pravym dolnim rohem. No fajn, aspon, ze disky vypadaji v poradku.

Instalace, pokus c. 1 - Hry od Arxel Tribe jsou rady v adresari Program Files (v ramci novych Windows s ozvlastnenim x86), tak ji tam hazim. Chybova hlaska: na disku chybi jakysi soubor, instalace se ani nespusti.

Instalace, pokus c. 2 - hazu rovnou do jineho adresare. Instalace se rozbehne, aby mi po chvili vyskocila chybova hlaska s tim, ze hra jiz byla nainstalovana.

Je pozde, instalaci odkladam na dalsi den.

Po startu pc uz hru hazim do C:GamesHitchcock. Instalace se tahne veky, pak mi hra oznami, ze DirectX na teto verzi Windows nejsou podporovane. Nic, to ukazovaly Pompei a Jerusalem taky. Soubory se konecne zacnou instalovat, najednou vyskoci hlaska: vlozte disk c. 1. A kterypak tam asi je, ty trotle? OK, vymenim disky, treba to popletli v lisovne. Vlozte disk c. 1. Tak je zase prohodim a instalace se uspesne dokonci. Uf.

Nastavim v konfiguraci max. detaily, ulozim, spustim hru... Chybova hlaska: zadny disk v mechanice. Kruci, z ceho jsi to doted instaloval, zmetku? OK, vymenim jednicku za dvojku. Chybova hlaska: Spatny disk v mechanice. Opet disky vymenim, spusti se intro. Hrdina ke konci rika: ona je nema a ja jsem blbec. Dokonaly par. Fajn. Vlozte disk cislo 2. WTF??? No, tohle bude jeste vesele...

Už dlouhou dobu jsem se pokoušel rozehrát tuhle adventurku. I když nejsem filmový znalec celé filmografie Alfreda Hitchcocka (viděl jsem všeho všudy asi čtyři jeho snímky - všechny skvělé), nebál jsem se hru rozehrát, protože se o ní psalo jako o lehce nadprůměrné adventuře, která je vhodná i pro neznalé A.H.

Hlavní postava je soukromý detektiv Joseph Shamley, který přijíždí z velkoměsta do odlehlého filmařského městečka stojícího u skal, které svými vlnami omlacuje příliv oceánu. V tomto malém městečku se rozhodne Marvin-Jordan, coby vlastník celého prostranství a velký fanoušek Alfreda Hitchcocka, natočit film. Natočením vzdá hold slavnému umělci. K úspěšnému dokončení mu ale zbývá něco kolem dvou týdnů. Marvin-Jordan je smrtelně nemocný, nezbývá mu mnoho času. Navíc se jeho štáb beze stop vytrácí. A tak se může hlavní hrdina pustit do pátrání. Postupem času odhaluje kousky případu a dostává se na kloub záhadám.

Ve hře není mnoho postav. Navíc mě osobně prostě žádná postava k srdci nepřirostla a to ani hlavní hrdina. V úvodu tak nějak bloumám nádherným okolím. Získávám klíče a přístupové karty od zamčených místností. V nich prozkoumám šuplíky a získám další přístupové karty a klíče do místností. A tak nějak se v tomto duchu nese celá hra. Sem tam odhalíte kus tajenky, nějaký ten ingame snímek, nebo ukázka ze skutečného filmu Hitchcocka a jede se dál. Zase prozkoumáváte šuplíky. Řešíte puzzle. Ani konec to pro mě nezachránil.

Potěšila také kamera, která snímala jedno a též místo několika různými úhly (i vzdálenostmi). Kamera volila pohled podle toho, kde zrovna stála hlavní postava. Tady jsem odpustil i hluchá místa, kdy jsem se mnohdy dostal mimo obraz.
Překousl jsem nezvyklé ovládání (Alone in the Dark jsem hrál, takže mi ovládání postavy šipkami nevadilo). Na neobvykle řešený PDA inventář jsem si zvykl také. Ale rozhovory s postavami mě nudily a já jsem ani po rozkrytí další tajenky necítil nějaké zadostiučinění. Hra je dobře zasazena, hudba je vhodná, ne však mistrná. Okolí hezky vymodelované. Tak proč jsem se vlastně nudil? Možná je hra vhodná opravdu jen pro fanoušky A.H. Podrobněji zde.

Pro: nádherné grafické ztvárnění, Hitchcock, místy světlé dějové chvilky

Proti: postavy, děj