Agatha Christie: Murder on the Orient Express

09.03.2007

Agatha Christie: Murder on the Orient Express je klasická point-and-click adventura vydaná společností AWE Games pod patronací distributora The Adventure Company jako druhá ze série her na motivy detektivních románů Agathy Christie.

Příběh se poměrně věrně drží knižní předlohy, vraždu Samuela Ratchetta však řešíte v roli sličné Antoinette Marceau, zaměstnankyně železniční společnosti a zároveň amatérské vyšetřovatelky. Kromě základní kostry příběhu ve vlaku se ve hře vyskytují i části, kdy hráč vlak opustí - buď v železniční stanici či do přírody. Ve hře se vyskytuje i slavný belgický detektiv Hercule Poirot, hráči však slouží spíše jako průvodce příběhem a interaktivní nápověda.

Do komentáře jsem to nepsal, ale hrál jsem to se staženou amatérskou češtinou a místy jsem měl s ní měl velké problémy - ať už se jedná o překlepy či výrazné gramatické hrubky, tak i o převedení správného významu a smyslu celé věty.

Vražda v Orient Expressu je jedním ze stěžejních, dá se říci i nejznámějších děl legendární spisovatelky detektivek Agathy Christie. O její převedení na filmová plátna se pokusila řada různých autorů, oblasti počítačových her se přímá adaptace dlouho vyhýbala. Ujali se jí až AWE Games pod patronací The Adventure Company, kteří tak navázali na titul Deset malých černoušků v rámci plánované série her na náměty děl od královny detektivek Agathy Christie. A jak se jim převod na počítačové monitory podařil?

Příběh je notoricky známý a tak asi nepřekvapí, že se jej tvůrci snaží celkem věrně držet. Nejdůležitější změnou je hlavní postava - nepátráte totiž jako Hercule Poirot, ale jako Antoinette Marceau, zaměstnankyně železniční společnosti, jejímž koníčkem je shodou náhod vyšetřování. Hercule Poirot se však ve hře vyskytuje, v úvodu funguje jako průvodce při seznámení s postavami ve vlaku, po lavinovém závalu je však při prudkém brždění vlaku zraněn a s namoženým kotníkem zůstává v posteli ve svém kupé jako interaktivní nápověda. Ta je rafinovaně brána jako výzva - Poirot soutěží s Antoinette, zda ona dokáže sama objevit všechny potřebné klíče k rozluštění záhady. V případě, že si neví rady, může si dojít za Poirotem pro pomoc, ztrácí tím ale pomyslné body ve zmíněné výzvě. Nutno ještě podotknout, že atmosféře výtečně pomáhá namluvení postavy Poirota slavným Davidem Suchetem, nejznámějším filmovým představitelem tohoto belgického detektiva.

Dílo je klasickou point and click adventurou a až na pár vyjímek se odehrává přímo ve vlaku. A nutno přiznat, že pasáže, které se odehrávají mimo vlak, spíše natahují samotný děj, I když si z nich odnesete pár zajímavých postřehů nutných ke zkompletování jednotlivých střípků. Doslova nejotravnější je hned úvodní pasáž v Istanbulu, kdy se jako Antoinette snažíte dohonit Poirota při cestě k vlaku, ale jednotliví obyvatelé vám blokují cestu a nepustí vás dál, dokud nesplníte jinak celkem zbytečný a otravný úkol. Nevím, jestli se tvůrcům mohlo podařit vytvořit nudnější a otravnější začátek.

Po nástupu do vlaku se to konečně rozjede. Nejdříve se seznámíte s jednotlivými cestujícími, načež následuje vražda a začátek vyšetřování. Během něj procházíte celý vlak, zpovídáte osoby, prohledáváte kupé, zkoumáte předměty, sbíráte pasy a otisky a dáváte dohromady jednotlivé souvztažnosti. K tomu je k dispozici i pár vesměs jednodušších puzzlů. Ve vlaku se, kromě krátké návštěvy lokomotivy, podíváte jen do pěti důkladně propracovaných vagónů. Takže je celkem logické, že se na takto omezeném prostoru budete muset do jednotlivých kupé vracet, čemuž pomáhá jednoduchá mapka nahoře na obrazovce, díky níž se budete moci mezi jednotlivými vagóny jednoduše a rychle pohybovat.

To vše směřuje k základnímu rozuzlení v typickém poirotovském stylu - sezváním všech osob do jídelního vozu a odkrývání jednotlivých stop a souvztažností, zde konzultovaných s Antoinette. Na základě získaných informací a zvolení jednotlivých odpovědí se pak můžete dobrat k jednomu z konců, přičemž si tvůrci nechali pro hráče znalé originální předlohy i pár překvapení.

Bohužel i zde jsou věci, které se úplně nepodařily. Kromě již zmíněného úvodu je to hlavně kombinování předmětů, které nejde jednoduchým použitím předmětu na předmět, ale musí se provádět ve speciálním okýnku, které je k tomu určené. Nejdřív se z inventáře musí přenést jeden soubor, pak druhý (případně třetí) a teprve poté kliknout na tlačítko, které dané předměty složí. Už v předchozích "černoušcích" bylo kombinování předmětů kostrbaté, namísto zlepšení však přišel přesný opak.

Celkově shrnuto dopadlo převedení Vraždy v Orient Expressu do prostředí počítačových her velice slušně. Jedná se o klasickou point and click detektivní adventuru se vším, co od Poirota lze očekávat.

Pro: správná atmosféra detektivek podle Christie, hráč dostane očekávanou "Poirotovku" se všemi klady i zápory, hlas Davida Sucheta

Proti: nezáživný začátek, kombinování předmětů

Jelikož velice ráda čtu knížky od Agathy Christie, tak mě tato hra velmi zaujala. Proč si nezahrát na pomocníka slavného detektiva Hercula Poirota? Směle jsem se do toho pustila. Byla jsem nadšená už tím, že pomocníkem je chytrá milá slečna, která mu pomůže rozlousknout nějakou tu záhadnou vraždu. Hra začíná poblíž nádraží, po té se děj ubírá směr vlak a tam i zůstává. Nejprve vás pohltí a nadchne celková atmosféra, vlak si pádí zasněženou krajinou a pak najednou ouha a zůstanete trčet uprostřed osamělého lesa. V noci se budou dít zvláštní věci a ráno někdo podivně zařve. Tam se teprve rozjede celý příběh. Poirot bude ovšem ležet pěkně v posteli a vy budete hlavní postava, která bude provádět pátrání. Jako adventura je to skutečně hezky provedená hra a ovládání je snadné. Inventář a kombinace předmětů už je však zbytečně složité - nutí vás to je dávat do čtyřech zvláštních kolonek, kde mačkáte ozubená kolečka určená ke spojení předmětu. Dále je zde poněkud matoucí to, že když se v některých z kabinek na něco podíváte blíže, Poirot řekne "Quite interesting!" a vy si můžete hlavu zlámat proč to jen říká, když koukáte třeba na kliku, nebo dřevěnou krabici.. :-) Ale nebojte se, není to žádná chyba, patří to tam a upozorňuje se na to z nějakého důvodu. Máme tu i kolonky na otisky prstů, což je celkem zajímavé. Poněkud únavné je nekonečné chození dokola po všech vagónkách a mluvení dokola s lidmi. Nedostanete se nikdy dál, dokud si vždy důkladně po nějakém mírném pokroku nepromluvíte s Poirotem. Světlý bod je až se půjdete projít po zasněžené krajině hledat nějaké stopy. Celkově jde o celkem kvalitní adventuru, ale nemohu zakrýt jisté zklamání v některých nesmyslných akcí např. dát kožené pouzdro člověku aby mi zpravil kladivo..?, které by člověka ve většině případů ani nenapadli. Moc se mi bohužel nezamlouvalo, že určité věci musíte kombinovat jen určitým způsobem, né v inventáři, ale pouze na stole - viz. výroba funkčního radia a že pokud nemáte úplně všechno prošmejděné a dvacetkrát propovídáné, hra vás dál nepustí. Maličko je na škodu i fakt, že ačkoli se děj odehrává pouze ve vlaku, je to dosti omezené, myslím že by bylo moudré trochu zvětšit možnosti - např. více zastávek na nádraží a po té teprve samotná vražda.. Přesto všem fandům adventur hru doporučuji, jelikož je příjemné si zalézt s kakaem ke hře, kde asistujete samotnému Poirotovi a kde pěkně chumelí a mrzne :-)

Pro: Krásná grafika, příjemné prostředí, fajn ovládání.

Proti: Kombinace předmětů, neustálé pobíhání sem a tam, omezené prostředí.