Abrams Battle Tank

M-1 Abrams Battle Tank

1988
1991

Simulátor bojového tanku M1 Abrams. Na svou dobu šlo o velice povedený simulátor, jak po grafické, tak i technické stránce. Hra mohla být spuštěna v grafickém režimu CGA nebo EGA. Jednoduché vektorové prostředí obsahuje silnice, mosty, vodní plochy, kopce, stromy, stavební objekty a samozřejmě spoustu nepřátelské techniky. Bojujete proti jednotkám vojenského paktu Varšavské smlouvy. Čeká na vás 8 obtížných misí, odehrávající se ve dne i v noci.

Před samotným hraním si můžete prohlédnout informace o rozmístění posádky a výzbroje ve vašem tanku. Při hře se můžete kochat hned čtyřmi různými pohledy na bojiště. Tank disponuje otočnou věží, při bojích můžete použít i dýmovnice nebo infra noční vidění. Ve výzbroji jsou tři druhy střel, z toho jedny naváděcí. Nechybí samozřejmě i kulomet. Na přístrojích v tanku můžete sledovat kromě stavu munice, také aktuální rychlost, stav paliva v nádrži, vzdálenost zaměřeného cíle, i kondici vašeho pancíře. Ve hře na vás mohl zaútočit také vrtulník.

Tuhle hru jsem měl jako malý capart hodně v oblibě. Hratelnost byla na sympatické úrovni tím, že se celý tank ovládal v podstatě na jedné obrazovce (z jednoho stanoviště), kde se dalo řídit a provádět střelbu zároveň. Ovládání bylo také poměrně jednoduché a základ měl člověk hned v malíku. Ikdyž využívat všechny prvky tanku znamenalo naučit se nazpaměť skoro půl klávesnice!
Simulátor byl na svoji dobu opravdu vyspělý. Dokonce již měl jednoduchý zásahový model, s několika body, u kterého fungovalo postupné ničení. Rána z boku opravdu poškodila pouze boční pancíř atd. Celkový stav poškození jste mohli sledovat na palubním monitoru. Kriticky zabarvené místo bylo samozřejmě nebezpečné pro každý další zásah.
Docela dlouho trvalo všechny mise projít, protože slova o obtížnosti nejsou jen planná. Obtížnost se dala navolit ve třech stupních a už Novice dal docela zabrat. Přes veškerou jednoduchost, některé mise trvaly víc jak 30 minut. V jednotvárném terénu se navíc dalo snadno zabloudit. Při nočních misích a zapnutém infra vidění barvy objektů ještě více splívaly do sebe a orientace tak nebyla vůbec snadná.
Přestože technika vypadala vesměs stejně (neexistovaly textury a větší množství polygonů nepřicházelo v úvahu), bylo jí nesmírné množství. Samozřejmě že byl ve tvarech rozdíl mezi tankem, transportérem, atp. Ale například tank používal jeden skin pro více typů. Ovšem v bojích už byly rozdíly citelné a např. T-10 se nedal tak lehce zničit jako T-62. Perličkou na dortu byl útočicí vrtulník Mi-28, který šel zlikvidovat pouze řízenou střelu.
Dobré bylo také provedení komunikace s posádkou, kdy se vždy zobrazila ikonka jednoho z tankistů a vedle ní text, co vám chtěl sdělit. Líbilo se mi i množství doprovodných obrázků ve hře, např. samotná destrukce tanku, nebo postava nervózního generála, který s vámi před a po každé misi hovořil a buďto vás chválil, nebo mlátil rukama do stolu. Celkově vzato, šlo o výborný i zábavný simulátor.

Pro: Ovládání, hratelnost, množství ovládacích prvků.

Proti: V podstatě nic.