Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

9th Company: Roots of Terror

01.09.2008
55
2 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

9th Company: Roots of Terror je další z řady nízkorozpočtových her sponzorovaných ruským vydavatelem, která vychází z nedávného válečného konfliktu. Jedná se o boj v rámci sovětské mise v Afghánistánu v roce 1988. Na vrcholku jedné hory čeká na skupinku 39 Sovětů zhruba desetinásobná přesila Afghánců. Jejich úkolem je udržet danou horu co nejdéle, což se jim po dva dny úspěšně dařilo a právě během těchto dvou dnů se odehrává příběh hry.

Ke hraní používáte operační a taktickou mapu, na výběr máte z několika nelineárních misí. Mimo jiné budete muset hlídat morálku vašeho mužstva, která bude mít vliv například na přesnost střelby vašich jednotek.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
9. rota je výborný ruský velkofilm pojednávající o válce v Afganistánu z pohledu sovětských vojsk. Film mě velice mile překvapil, a když na Score DVD vyšla strategie s anglickým názvem 9th Company na motivy tohoto válečného snímku, dlouho jsem neváhal a do hry se pustil. Nebudu chodit kolem horké kaše: hra mě mile překvapila, protože se nejedná o narychlo splácanou slátaninu. Nicméně trpí typickými neduhy budgetových her z „východu“.

Po prvním spuštění mě překvapily filmečky promítající se u každého loadingu. Ty jsou vystříhány z filmu a ke každé významnější dějové pasáži je přidělena jedna mise, byť pro účely hry notně upravená a natažená. Celkem tedy hra obsahuje pouhých 10 misí (+ jednu skrytou), ale nenechte se zmást. Herní doba je velmi slušná, protože každá mise zabere leckdy i více jak hodinu.

Prvně musím pochválit designéry jednotlivých map! Je docela umění vykouzlit tak rozmanité mise v tak sterilním prostředí, jako je pustý Afganistán. Jednou čistíte kopec, potom zase bráníte vesnici nebo chráníte konvoj. O zábavu je postaráno, byť obtížnost je hned zpočátku hodně tuhá. Dokonce bych řekl, že první tři mise patří mezi to nejtěžší z celé kampaně. Je to hlavně díky hodně krkolomnému ovládání, kterému je třeba přivyknout. Umělá inteligence vlastních jednotek a jejich pofidérní pathfinding tomu taky moc nepřidá. 9th Company je holt hra pro hodně trpělivé hráče, kterým se, pokud do ní proniknou, bohatě odmění výbornými taktickými možnostmi a napětím.

Grafika hry je spíše standartní, nicméně mě potěšila propracovaná fyzika. Třeba takové tankové bitvy uprostřed afgánských vesnic jsou hodně efektní, protože vše lze kompletně rozstřílet napadrť. HW nároky jsou i přesto vcelku střídmé, což je pro mnohé nezanedbatelné plus. Naopak velkým negativem jsou otravné bugy ve skriptech, které čas od času zamezí v postupu dále. Jednou jsem dokonce musel použít cheat, jinak bych musel dělat celou misi odznova.

Verdikt: 9th Company je zábavná hardcore strategie pro fandy žánru. Obtížnost je i na nejnižší stupeň dost vysoká a každá smrt se tvrdě trestá. Naštěstí ve hře fungují klasické sejvy, což postup značně ulehčuje. Nebýt tolika nedodělků, šel bych s hodnocením i výš, protože jsem se při hraní výborně bavil (pokud jsem zrovna nemlátil vzteky do klávesnice). 60%

Pro: atraktivní místo zasazení, taktické možnosti, v rámci možností rozmanité mapy, filmečky a hudba, vysoká obtížnost, výborná fyzika, funkční sejvy

Proti: zákeřné bugy, AI si často dělá co chce a nereaguje na přímé rozkazy, krkolomné ovládání a jistá nepřehlednost bojiště, někdy až moc pomalé tempo

+14