9. rota je výborný ruský velkofilm pojednávající o válce v Afganistánu z pohledu sovětských vojsk. Film mě velice mile překvapil, a když na Score DVD vyšla strategie s anglickým názvem 9th Company na motivy tohoto válečného snímku, dlouho jsem neváhal a do hry se pustil. Nebudu chodit kolem horké kaše: hra mě mile překvapila, protože se nejedná o narychlo splácanou slátaninu. Nicméně trpí typickými neduhy budgetových her z „východu“.

Po prvním spuštění mě překvapily filmečky promítající se u každého loadingu. Ty jsou vystříhány z filmu a ke každé významnější dějové pasáži je přidělena jedna mise, byť pro účely hry notně upravená a natažená. Celkem tedy hra obsahuje pouhých 10 misí (+ jednu skrytou), ale nenechte se zmást. Herní doba je velmi slušná, protože každá mise zabere leckdy i více jak hodinu.

Prvně musím pochválit designéry jednotlivých map! Je docela umění vykouzlit tak rozmanité mise v tak sterilním prostředí, jako je pustý Afganistán. Jednou čistíte kopec, potom zase bráníte vesnici nebo chráníte konvoj. O zábavu je postaráno, byť obtížnost je hned zpočátku hodně tuhá. Dokonce bych řekl, že první tři mise patří mezi to nejtěžší z celé kampaně. Je to hlavně díky hodně krkolomnému ovládání, kterému je třeba přivyknout. Umělá inteligence vlastních jednotek a jejich pofidérní pathfinding tomu taky moc nepřidá. 9th Company je holt hra pro hodně trpělivé hráče, kterým se, pokud do ní proniknou, bohatě odmění výbornými taktickými možnostmi a napětím.

Grafika hry je spíše standartní, nicméně mě potěšila propracovaná fyzika. Třeba takové tankové bitvy uprostřed afgánských vesnic jsou hodně efektní, protože vše lze kompletně rozstřílet napadrť. HW nároky jsou i přesto vcelku střídmé, což je pro mnohé nezanedbatelné plus. Naopak velkým negativem jsou otravné bugy ve skriptech, které čas od času zamezí v postupu dále. Jednou jsem dokonce musel použít cheat, jinak bych musel dělat celou misi odznova.

Verdikt: 9th Company je zábavná hardcore strategie pro fandy žánru. Obtížnost je i na nejnižší stupeň dost vysoká a každá smrt se tvrdě trestá. Naštěstí ve hře fungují klasické sejvy, což postup značně ulehčuje. Nebýt tolika nedodělků, šel bych s hodnocením i výš, protože jsem se při hraní výborně bavil (pokud jsem zrovna nemlátil vzteky do klávesnice). 60%

Pro: atraktivní místo zasazení, taktické možnosti, v rámci možností rozmanité mapy, filmečky a hudba, vysoká obtížnost, výborná fyzika, funkční sejvy

Proti: zákeřné bugy, AI si často dělá co chce a nereaguje na přímé rozkazy, krkolomné ovládání a jistá nepřehlednost bojiště, někdy až moc pomalé tempo