Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

3-Demon

Monster Maze

1983
64
4 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

10 let před Doomem a 9 let před Wolfensteinem 3D spatřila světlo světa jedna z prvních, ne-li první 3D počítačová hra (IBM PC kompatibilní), 3-Demon.

Hra je klonem Pac-Mana v trojrozměrném prostředí. Hráč prochází modrým bludištěm, konzumuje ťupky na zemi, které mu přináší body a vyhýbá se červeným strašidlům, které jej pronásledují. Sní-li speciální předmět, může strašidla začít sám pronásledovat a jíst. Po určitém počtu nasbíraných bodů bylo možné přejít do dalšího levelu zmáčknutím šipky dolů, ještě předtím, než bylo celé bludiště vyčištěno od ťupek. V dalším levelu hráče přivítala rychlejší strašidla.


Poslední diskuzní příspěvek

Aaron Hill: Netřeba dodávat cokoliv dalšího. Snad jen to, že mě osobně to zkrátka nevzalo, byť to třeba ve své době musela být paráda. Čert aby se v tom 3D bludišti vyznal :).

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
O téhle hře jsem prakticky do dnešních dnů nevěděl vůbec nic. O to víc mně překvapilo, když jsem v jedné edici starých klasik našel i tuhle pradávnou zajímavůstku. U většiny obdobných old school her se dnes už moc dlouho vydržet nedá, tak jsem si nedělal iluze, že bych se snad mohl zabavit na víc než minutu. Nevím čím to, ale 3-Demona už pár dnů na disku mám a snad každý den udělám pár nových levelů a vůbec se nedá říct, že bych se nudil. Snad na mne sáhla nostalgie, nebo se jen z nějakých infantilních důvodů se snažím hru dohrát co nejdál, nevím. Pravda je, že se u 3-Demona bavím.

Proto jsem byl celkem zaskočen zdejším přístupem. Nechci se do nikoho navážet, ale nezlobte se na mě, vyčítat hře z roku 1983 že to není opravdová 3D, že má slabý interface, nebo dokonce že má na dnešní dobu primitivní zpracování, to snad nemůže být myšleno vážně. To je stejný přístup jako podívat se na fotku stařeny z mládí a i když to byla krasavice, řeknete ji, že je to hnusná jenom proto, že je fotka 50 let stará a paní je dneska nad hrobem. Jasně, je to falešná 2D hra a pohyb logicky není plynulý. Pohybujete se po čtvercích stejně jako v pozdějších dungeonech, ale uvědomujete si vy hnidopiši, že první opravdová 3D hra postavená na plnohodnotném 3D enginu byl až Quake z roku 1996?

Grafika je vektorová, jednoduchá ale účelná. Nevím, zda vlastním totožnou verzi jako ostatní (podle data výroby v menu soudím, že ano), ale po spuštění je mi nabídnuto, zda chci hrát na modrém či černém pozadí. V tomto případě rozhodně doporučuji černou, modrá je vážně příšerná. Jediné co za sebe mohu hře vytknout je nemožnost ustupovat, tedy couvat před nabíhajícím duchem, a detailnost mini-mapy, na které nejsou zobrazeny zdi (i když to je vcelku pochopitelné, přítomnost detailní mini-mapy by odváděla pozornost od hlavního 3D zobrazení). Co říct víc, já jsem spokojen a vím, že tím spíš bych byl v roce 83 ze hry opravdu hodně odvařený.

Pro: poměr hodnot roku výroby/ zpracování/ zábavy, první lepší zpracování (falešného) 3D prostoru, zvuky, bonusová výměna rolí mezi lovcem a kořistí, nenáročná a zábavná

Proti: nemožnost couvat, detailnější minimapa by občas přisla vhod

+13
  • PC 55
Ke hře jsem se dostal čistě náhodou. Když jsem jednou procházel starší CD s hrami, tak jsem si spustil i tuhle. Hra mi hodně připomínala Pac-Mana ve 3D.

Bohužel svojí hratelností, případně grafikou mě moc neohromila a ani mě nebavila. Vydržel jsem u ní zhruba 15-20 minut a poté je vypnul. Tehdy jsem samozřejmě netušil, že se jedná o jednu z nejstarších 3D her. Vedět to, tak ji tak snadno nepustím.

A dnes? Dnes už by samotná hra nikoho moc neohromila. Podobných free her možná několik vyšlo, takže jste se pravděpodobně s tímto konceptem už setkali. A jestli ne, tak o nic nepricházíte. V herních dějinách jsou mnohem lepší klenoty.

Pro: jednoduché na ovládání

Proti: na dnešní dobu primitivní zpracování

+5
  • PC --
Na tom se ani nedá nic hodnotit. Jednoduše, ono to ani nemá konkurenci :) Nevím s čím to srovnat. Měli jsme tuhle hru na PC a bral jsem jí jako jednu z těch 25-ti které tenkrát existovali a dali se hrát. Párkrát jsem si jí zahrál a dobrý, chvíli to bavilo. Vím že jsem se dostal na hrozně vysokou úroveň a nahrál šílený body, to už ale nevím kolik. Fungovalo to úplně stejně jako Pacman. Na zemi byli čárky, v bludišti 4 bloudící potvory, kterým jste se museli vyhýbat, neb vás mohli spolknutím zrušit. Když jste prošli jedním ze čtyř větších bodů (už nevím co to přesně bylo), potvory na chvíli zčervenali a mohli jste je naopak polikat vy. Za spolknutou potvoru bylo hodně bodů a za každou další ještě dvakrát více. Jen bych ještě poznamenal, že pohyb po bludišti vpřed a vzad nebyl plynulý ale probíhal skokově, taktéž otáčení. Ono to sice vypadá jako 3D, ale podle mne to jsou jen předčmárané křivky promítané ve 2D. Nezdá se mi to ještě jako plnohodnotná 3D hra.

Pro: Nízké hardwerové nároky :)

+3