Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Roman Kinčl • 24 let • ČR - kraj Královéhradecký

Komentáře

Grand Theft Auto IV

  • PC 80
Já jsem jeden s těch lidí kteří si GTA IV opravdu užívaly a užívají. Dovolím si přirovnávat ke GTA V. Čtyřka nenabízí tolik blbinek kterými oplívá pětka (nebo SA), nenabízí tak rozsáhlý svět, ani tak propracovaný vizuál. Přesto mě GTA IV tak nějak baví víc. Jedná se asi o nejosobitější a nejspecifičtější díl série. V GTA IV je alespoň pro mě zatím nejhezčí a největší město ze všech her série GTA. (Los Santos mě tak nezaujalo). Liberty City je naprosto prosáklé atmosférou N.Y. a je jeho velmi věrnou a kompletní zmenšeninou. Absence nějaké přírody a vesniček mě vůbec nevadí. Silnou stránkou hry a jejím pilířem je příběh který má něco do sebe. Je dospělí, žádné dětinské "gangsta" problémy. Obrovská výhoda a krása GTA IV je alespoň pro mě fyzikální a kolizní model vozidel. Fyzikální model v pětce je naprosto absurdní a arkádový (pětka je vůbec taková barevná arkáda a to jak příběhem tak právě těmito detaily). Jak mě v GTA V jízda autem (a to nemluvím o motorkách které se v pětce chovají uplně odporně) nebavila tak ve čtyřce si každé ježdění plně užívám. A hlavně motorky se chovají tak jak by se od nich očekávalo.

Ale i čtyřka má několik závažných much. Jednou z nejzávažnějších je slabá obsahová stránka misí. V podstatě existují pouze dva typy - střílení a jěždění. Nic extra mise nenabízejí. Liší pouze v tom kdo vám je zadává... Další neduhem jsou vesměs nesympatické charaktery. Niko se pytluje se samými ztroskotanci a podivíny pouze za účelem výdělku. Nechává ze sebou zametat a několikrát během hry má člověk chuť dát Nikovi po tlamě.

Jinak je ale čtyřka zábava. Osobitá a zajímavá hra.

Pro: Liberty City, Fyzikální a kolizní model vozidel, Reálnost a uvěřitelnost prostředí a příběhu

Proti: Mise, vedlejší postavy, optimalizace HW

+9

World of Subways Vol. 2: U7 - Berlin

  • PC 90
Titul, který je oproti nástupci z "London Undergroundu" poměrně málo znám - teda hlavně tady u nás a tak nějak vůbec ve vychodní Evropě díky slabé propagaci a díky celkovému cílení na německý trh. A je to škoda. Jedná o velmi zajímavý titul který i přes jiný (horší?) engine než WOS 3 nabízí solidně se chovající soupravy, pěkné stanice a tak nějak vůbec pěkný vizuál. Jezdí se linka U7 německého U-bahnu v Berlíně (nejdelší linka). Každá stanice je do puntíku přesně vymodelovaná podle skutečnosti takže minimálně první projetí linky je super zážitek. Co bych vytkl je abscence nějakého tutoriálu který by osvětlil ovládání soupravy a vůbec přípravu na jízdu.

Pro: Zpracování linky, vůz F90, hlášení, vizuál

+10

OMSI: The Omnibus Simulator

  • PC 90
Omnibus Simulator je simulátor v pravém slova smyslu. Pokud si myslíte že se jedná o další X-Ytý pokus jako "Bus Driver" nebo všechny ty City Bus "Simulátory" tak se šeredně pletete a při prvním spuštění budete i poněkud překvapeni. Hra tak nějak počítá s tím že umíte obsluhovat autobus a všechny náležitosti s ním spojené. Neobsahuje žádné tutoriály ani nějaké textové hlášky ve hře které by říkaly "zmáčkni toto či tamto". Zkrátka je to opravdová náročná simulace pro fajnšmekry. V základní edici naleznete pouze dva autobusy (MAN SD200 a SD202) ale v hromadě modifikací v závislosti na roku výroby. Mapy jsou tam dvě. Jednoduchý "testovací" fiktivní Grundorf s krátkou linkou 76 a pak kus Berlína. Je potřeba říct že se hra (potažmo mapa) odehrává v 80. letech a to konkrétně na západní straně Berlína. Tomu odpovídají i například automobily které se na mapě prohání (například Mercedes Benz W124 nebo Volkswagen Golf). Hra ale samozřejmě počítá s modifikacemi protože jedna mapa a to ještě nepříliš záživná by asi dlouho hráče a fajnšmekra neuspokojila. Proto lze dnes dostahovat do OMSI i takové modifikace které nám do hry dostanou i města České republiky - například kus Prahy nebo Ústí nad Labem. K tomu samozřejmě i odpovídající městské české vozy jako Karosu/Renault Citybus nebo Karosu B951. Důležité je i říct že na celé hře pracují (pracovali) pouze dva vývojáři což má za následek i jisté technické nedokonalosti především v optimalizaci enginu hry. Ale oproti pokračovateli OMSI 2 je to stále ještě stabilní hra. OMSI 2 sice mělo slibovat lepší optimalizaci, podporu vícejádrových CPU atd. Ale i přesto jede OMSI 2 (alespoň mě) mnohem hůře než jednička a hlavně vyhazuje velmi často hromady chyb. Proto jsem dvojku která pro mě byla nehratelná odinstaloval a vrátil se k jedničce. OMSI je prostě jediný opravdový simulátor autobusové dopravy.

Pro: Absolutní věrnost, grafická stránka (která víceméně závisí na tvůrcích modifikací)

Proti: Optimalizace enginu, pro neznalé autobusové dopravy hodně hardcore titul

+9

MotoGP 08

  • PC 55
Motopočin od matadorů závodních titulů Milestone je pro mne co se týče motorek zklamáním. Pro mě je tento titul silnou arkádou pro nenáročné. Motocykly se chovají dosti nereálně a na silnici působí jako tříkolky z motorem s Trabanta. Potěší silná licence, obsahujíc velké množství týmů, jezdců a strojů. Zastoupeny jsou všechny kubatury. Českého hráče potěší též přítomnost českých jezdů. Abrahama a Peška.

Pro: Bohaté licence, čeští jezdci, vcelku slušně vzhlížející grafika

Proti: Arkádové pojetí závodů, špatný AI

+6 +7 −1