Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Stardew Valley

  • PC 90
Herní výzva 2019 - Herní kutil

Jedna farma, jedno městečko a přilehlé okolí; perfektní relaxační hra.

Na začátku máte v peněžence pár drobáků, darem obdržíte nějaké ty sazenice, a můžete se pustit do rozsáhlé rekonstrukce staré farmy. Brzy se ale ukáže, že nejen farmařením živ je člověk. Můžete si odskočit lovit nějaké ryby, či prozkoumávat opuštěný důl. Nakonec je také třeba věnovat se komunitnímu životu, a to nejen běžnou socializací, ale i „opravou“ komunitního centra. Ačkoliv jsou herní prvky propojené (v dole jsou dostupné suroviny potřebné pro vylepšování vybavení, například; oprava komunitního centra zase odemyká nové lokace), není potřeba se věnovat průběžně pořád všem. Chcete teď jen farmařit? Farmařte. I když hra obsahuje něco, co by se dalo považovat za „konec“ (na jaře třetího roku vás dědečkův duch ohodnotí na základě vašich úspěchů), obecně není třeba se nikam hnát, protože co nestihnete dnes, stihnete zítra (anebo třeba až napřesrok, koho to zajímá, ne?).

Obecně je skvělé, jak hra postupně otevírá další a další možnosti, a velmi často se mi tak dostavovaly ty „ještě jeden den a jdu spát“ momenty. Tvůrce hru taky už roky průběžně aktualizuje, a vždy, když se do hry po nějaké době vrátím, obsahuje nové herní mapy či prvky; za to palec nahoru. Udržuje to Stardew Valley na živu i po prvním „dohrání“. Návrat do údolí kvůli herní výzvě přinesl zase nový zážitek, a určitě se tu v budoucnosti ještě někdy zastavím.

Pro: Grafika; relaxační hratelnost; zábava na desítky hodin.

Proti: V zásadě nic, ale po určité době se nakonec dostaví stereotyp. U hry "bez konce" to ale vlastně není výtka.

+11