Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Factorio

  • PC 95
Factorio je budovatelská strategie která připomíná starší SimCity 3000, s mixem dalších zajímavých prvků. Na rozdíl od SimCity zde ovládáte postavu a stavět nový budovy, stožáre a vše možní, můžete jenom v její blízkosti. Když chcete upravit část své základny, kterou máte daleko od svého centra, tak musíte se tam nejprve fyzicky dopravit a až poté je možné věci měnit.

Herní mechanizmus:
Ve hře je cíl postavit raketoplán se satelitem na palubě (cíl hry se už několikrát měnil), ale to vůbec není jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Musíte začít stavět celý promyšlený systém výroby různých součástek, dílů a hotových výrobků, nejlépe tak, aby vše fungovalo bez vašeho dalšího zásahu. Musíte začít tým, že začnete dolovat ORE (Napr: Iron, Copper atd. ) tuhle rudu dále opracováváte až se dostanete ze železné rudy k železnému plátu, který následně používáte dál - prakticky ve všech věcech a výrobcích. Také se musíte snažit investovat suroviny do výzkumu ke kterému se dostanu později.

Okrem zautomatizované výroby vás čeká elektrifikace. Nutností je mít celou svoji fabriku pokrytou elektrickým vedením s dostačujícím výkonem (v KW/h). Vytíženost elektrické sítě můžete velmi jednoduše spravovat a sledovat přes HUB, který vám na jedné straně ukazuje energetické nároky a na straně druhé vaše výrobní kapacity energie.

Další klíčovou věcí je znečistění prostředí. Každá činnost kterou provedete z hlediska těžby surovin a výroby, tvoří znečistění na které jsou citlivý domorodý obyvatelé planety, takové milé velké brouky. Znečistění na ne funguje jako rudá látka na býka, také jich tohle znečistění nutí evolovat, co vás jako hráče nepotěší, protože časem se z brouků stává obrovský problém. Může se to dostat až do takových rozměrů, že si zavzpomínáme na starship troopers.

S tým souvisí bojový systém, kde vám hra nebídně několik zbraní od klasické pistole přes lehký kulomet až po laserové zbraně anebo granáty. Také máte k dispozici auto anebo obrněné vozidlo. Můžete používat různé armor oblečení až k exoskeletu.

Factorio nezahálí ani v systému dopravy a jestli milujete trainsimulátor, tak tady si příděte na své. Můžete postavit promyšlenou přepravu prakticky všeho včetně vás za pomoci vlaků. Máte možnost si postavit stanice a hned jí pojmenovat a naprogramovat, který vlak kudy bude jezdit, jak často a co bude a kam převážet. Dokonce systém jel až tak daleko, že můžete v jedné stanici vykládat určité věci 5min a zůstatek povést dál a tam vyložit zbytek.

Věda a výzkum:
Factorio má kompletní strom výzkumu, který funguje na principu, že musíte vyrábět science bottle česky bych to nazval jako vědecké flašky za pomoci kterých ve výzkumných středisek odemykáte nové technologie. Tyhle flašek je několik typů a také jejich výrobu máte možnost zautomatizovat, podle typů a složitosti výzkumu vyžadují vaše vědecké střediska složitější "flašky". Kompletní automatizace výzkumu od základního těžení až k dopravě science bottle do vědeckého střediska je úkol docela složitý a když dojedete k jeho úspěšnému zvládnutí budete mít důvod sám sebe pochválit.

Závěr:
Když mluvíme o Factoriu nesluší se opomenout ještě dvě důležité věci. Tou první je neskuteční komunita modelářů, která Factorio ještě rozšiřuje a když máte zalíbení v módu IndustrialCraft ve hře Minecraftu a jste hard core hráč, tak dokážete neskutečným způsobem své Factorio z modifikovat do hard-core factorických rozměrů.

Druhou a to neméně důležitou věcí je, že za hrou stojí český vývojáři a já jako český bratr jsem velice nadšený úspěchem který se českým klukům povedl, proto bych aj chtěl apelovat na celou Česko-Slovenskou herní scénu aby zájemci si hru koupili a tým podpořili domácí produkt .

Multiplayer:
Hra v multiplayeru je stále nedotažena, hlavně když používáte modifikace, ale aj bez nich se vám může stát, že se dostanete do situace, že váš server vytíží jedno jádro CPU na 100% a poté nastává desynchronizace. I když vím, že za čas vývoje už se několikrát multiplayer zlepšil, stále je na čem pracovat a jestli si náhodou vývojáři tohle budou číst, tak je prosím, pracujte aj na straně serveru aby bylo možné factorio provozovat na všech jádrech CPU a také by se hodili nástroje na ovládaní serveru. Tým se prodlouží životnost hry a také nezanedbatelně přiláká další hráče včetně mně a mojí herní party. Už se těším na hotovou verzi kde věřím, že multiplayer půjde 100% dobře jak singleplayer.

Pro: Elektrifikace, zbraně, hlavní úkol, modifikace

Proti: Nároky na systém při velké multiplayerové hře, chtělo by to hard-core mod který by byl zaměřen na boj s brouky

+16 +17 −1