Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Alter Ego

  • PC 65
Alter Ego je poslední adventura od českých Future Games a z celé jejich série adventur představuje zřejmě nejslabší kousek. Na Alter Egu je jasně patrná urputná snaha tvůrců přiblížit se vrcholu jejich tvorby - Poslu smrti, jež vznikal ještě pod taktovkou Unknown Identity. Bohužel není prakticky nic v čem by Alter Ego dokázalo slavnou českou adventuru dostihnout.

Příběh je zasazen po vzoru Posla smrti do Anglie, tentokrát však na přelom 19. a 20. století. Hlavním dějištěm je přístavní město Plymouth, nikoli venkov. Hra se však opět nese v duchu tajemna a detektivního pátrání, které začíná záhadnou smrtí místního zámožného podivína, sira Williama... Něco jiného je se Poslem smrti inspirovat, něco jiného ovšem je ho vykrádat. Jestli se tvůrci snažili nástinem hlavní zápletky, kterážto se objevovala ve všech možných recenzích, hlásat - tohle je Posel smrti 2, potom dokázali mnoho hráčů pouze navnadit, aby je následně těžce zklamali. Ti zbylí hráči však zřejmě již od nástinu příběhu tušili, že Future Games jdou z kopce a křečovitý pokus o záchranu bude jen posledním hřebíčkem do rakve. Přitom hra samotná zase tak zlá není, pouze před Poslem smrti neobstojí a o to víc pak vynikají její zápory.

Máme tu hned dva hlavní hrdiny se zcela odlišnými charaktery. Zloděj a policista - dva lidé stojící na stranách zdánlivě nepřekonatelné barikády. Není to špatný nápad, kdyby však postavy byly sympatické. V počítačové hře nestačí, aby byli hrdinové uvěřitelní, ale musí si k nim hráč najít cestu, aby ho bavilo 'došťouchat' je až na samotný závěr. Takhle jsem se mohl pasovat pouze do role jakéhosi pozorovatele, který však k hrdinům nic necítí a jejich osud mu je víceméně ukradený. Nejde ale o to, že by mi postavy přišly až moc černé - nevadí mi hrát za zápornější postavy, ale musím je pochopit a oblíbit si je. Tehdy v Poslu smrti jsem si oblíbil Samuela Gordona, neboť přestože překypoval arogancí a působil velmi odtažitě, byl to svým způsobem chudák s trpkou minulostí. Ani irský zlodějíček Timothy Moore neměl dobrý život, ale v momentech, kdy tento domýšlivý lenoch obelhává všechny okolo anebo se pokrytecky rozčiluje nad tím, že on sám byl okraden, pak jdou veškeré mé sympatie stranou. O fous lepší mi přišel detektiv Briscol, který se se svým jednáním gentlemana a dávkou pohrdání více blíží Samuelovi. Zase však Briscolovi chybí lidštější stránka, která by jeho chování ospravedlňovala. Oběma postavám je však nutné připsat k dobru jakousi sondu do jejich nitra, totiž vnitřní monology, které vypovídají o tom, co si hrdinové o okolí myslí, přestože navenek působí mnohdy zcela odlišně. Z pohledu diváka (nikoli hráče) mohu s klidným svědomím říci, že Timothy i Briscol patří ke špičce všech postav, které kdy Future Games, či Unknown Identity vytvořili.

Po stránce samotného hraní je Alter Ego docela pohodová záležitost. Je dobré, že osvědčené mechanismy jako třeba mizení aktivních objektů je zde stále. Celkem potěšující je i relativně střídmý počet předmětů a aktivních míst, díky čemuž hra rychleji odsýpá. A i obtížnost je někde na úrovní Nibiru, čili záseky prakticky nejsou. Zajímavou novinkou je deník, který si píše jedna z hlavních postav. Kresby v deníku se postupně doplňují dle toho, co hráč objeví a tak deník neslouží jen jako nápověda, ale i jako zajímavé zpestření hry. Oproti tomu Alter Egu chybí jiné, dnes už typické zpestření P&C adventur - logické minihry. Je to škoda, protože mnoho situací po minihrách vyloženě volá. Klidně bych si zase poskládal nějaký ten dopis, vyřešil pár posunovacích puzzlů nebo si zahrál kostky.

Grafika přibližně odpovídá něčemu mezi Nibiru a Reprobates, což vzhledem k datu vydání (2010) působí jako krok zpátky. Přesto však rozhodně nejde říci, že je hra na adventurní poměry ošklivá, to vůbec ne. Je to zkrátka stejný realistický styl, který provází všechny adventury od Future Games. Zato obrazovek je velmi malé množství, čímž prostředí působí chudě. Špatně na tom jsou i typické 'detailní' pohledy známé z předchozích her. Nepočítal jsem to, ale řekl bych, že v počtu obrazovek je na tom Alter Ego podstatně hůře než skromné Nibiru a to už je co říct. Ozvučení je mizerné a hudba kromě animací a menu prakticky žádná. Samotné animace jsou zdařilé provedené, ale zase jich je velmi málo. Když k tomu připočtu absenci českého dabingu navzdory české hře, není audiovizuální zážitek žádnou slávou.

Pojďme na příběh. Jeho kvalita je sice kolísavá, ale mé dojmy jsou vesměs kladné a to navzdory tomu, že klasickým detektivkám moc neholduji a mám radši nějaké to nadpřirozeno. Po první pětině hry, která je taková nemastná a neslaná se vše skutečně zlepší díky detektivnímu pátrání plném podezřelých, otázek a nejasností. Teprve tady se hra opravdu rozjede. Ke konci hry tvůrci mnoho důležitých dějů zkracují do pár dialogů, což působí spíše jako snaha co nejvíce hru zkrátit. Je to škoda, protože celková herní doba nakonec stěží vyrovná již poměrně krátké Nibiru. No a závěr příběhu je, jak bývá u Future Games zvykem, typicky neuspokojivý.

Alter Ego tedy rozhodně není druhý český Posel smrti. Pokud ale zkusíte zapomenout na to, na jaké úrovni kdysi Future Games byli, nevyjde z toho Alter Ego zase tak zle. Je to právě příběh, hrdinové a rychlý spád, co hru táhne vpřed. Ve všem ostatním však lehce až velmi těžce pokulhává. Pro Future Games bohužel dokonale platí, že je lepší laťku postupně zvyšovat, než jednou trhnout rekord a už nikdy nebýt schopen se mu přiblížit.

Pro: Příběh, hrdinové, grafické zpracování

Proti: Hudba, zvuky, není CZ dabing (to u české hry docela zamrzí), závěr, žádné minihry

+12