Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Libor Palička • 49 let • Urolog • Kroměříž (ČR - kraj Zlínský)

Komentář

Přejít na komentáře

LEGO Indiana Jones 2: The Adventure Continues

  • PC 70
LEGO hry z produkce TT Games patří mezi moje oblíbené herní série. Snad každé dítko miluje LEGO a jelikož i přes svůj věk někde hluboko v sobě nacházím hravou dětskou duši, není divu, že jsem těmto titulům přišel na chuť, ačkoliv jsou primárně určené spíše pro malé pařánky. I hráč otrlý z porcování zástupů mutantů na Marsu totiž potřebuje vysadit a relaxovat u veselé a humorné hry, u níž se nemusí stresovat, a pohodově si užívá veselou akci smíšenou se špetkou adventury a řešení jednoduchých puzzlů.

Poté, co jsem na 100% zkompletoval LEGO Star Wars: The Complete Saga, LEGO Batman i LEGO Indiana Jones The Original Adventures, přišel na řadu druhý díl dobrodružství slovutného archeologa, dr. Indiany Jonese, vystavěný z digitálních dílků LEGA. Podkladem pro hru je převyprávěný čtvrtý film z akční série s Harrisonem Fordem - Tajemství křišťálové lebky. Ovšem pro objemově rozsáhlé LEGO hry by to bylo trošku málo, a tak nechybí i příběhy z předchozích epizod.

Osvědčené principy LEGO her přináší i nový Indiana Jones. Nechybí průzkum lokací převzatých z filmů, dějově kopírujících klíčové události, cutscény s žertovným žvatláním hrdinů, rozbíjení tisíců kostiček, hledání předmětů a skrytých oblastí, často za pomoci postupně odemykaných postav s unikátními schopnostmi, nenásilné akční souboje, logické hádanky, a samozřejmě sbírání LEGO “čudlíků”, sloužících jako platidlo k nakupování nových postav a vozidel. Zdánlivě tedy hráči nic nechybí ke spokojenosti.

Avšak LEGO Indy 2 rozhodně nepatří k nejlepším hrám z produkce Traveller´s Tales. Hráči, jenž má za sebou první díl, hra až na tři zbrusu nové epizody s křišťálovou lebkou toho moc nenabídne. Další tři sady levelů ze starších filmů s dr. Jonesem jsou svému předchůdci podobné nejen prostředím, ale mnohé z nich nabízejí prakticky identické úkoly viděné v Indyho originálních příbězích. Tvůrci se také snaží o určité inovační prvky v koncepci celého dílka, které však podle mého mínění nejsou příliš povedené.

Osvědčený systém příběhové kampaně a následné free play hry nahradil systém hubů. Každá epizoda je tvořena otevřenou oblastí, kterou můžeme relativně svobodně procházet. Nejprve postupujeme příběhovými misemi a postupným šmejděním po hubu si pak zpřístupňujeme bonusové a speciální levely, postavy i vozidla. Nápad vyhlíží zajímavě a zdánlivý open world láká k průzkumu. Velice pěkně vypadají tyto LEGO krajinky zejména z leteckého pohledu. Bohužel však tento koncept není dotažen k úplné dokonalosti.

Odpadl free play systém, kdy po ukončení kampaně se jednotlivé úrovně znovu procházely s kompletní sadou zakoupených postaviček. Zde v otevřených světech nacházíme levely, které bez postav s unikátními schopnostmi nedokončíme. Jednotlivé specializované figurky nalézáme roztroušené po jednotlivých oblastech. Problém je v tom, že postavy se procházejí všude možně a musíme tak potřebné hrdiny hledat. Což přináší zbytečné bloudění a prohledávání často velkých oblastí, abychom zjistili, kdepak se žádaný “odborník” nachází. Naštěstí speciální mapy využívající specifických dovedností hrdinů vyžadují pouze dvojici figurek.

Levely jsou také poměrně krátké a někdy až příliš jednoduché, a to i na poměry LEGO her. A to nejen ty recyklované z originální trilogie, ale i z nového filmu. Navíc jsou poněkud nelogicky seřazeny huby z hlediska ceny power-upů. Kampaň začínáme trojicí epizod z Křišťálové lebky. Ale nejlevnější doplňky typu násobičů skóre jsou k dispozici v Dobyvatelích ztracené archy. Takže při tradičním podrobném procházení a plnění statistik se vyplatí začít chronologicky od prvního Indyho filmu.

Hra mi fungovala bez zásadních potíží pod Windows 7, spadla mi jen asi třikrát po celou dobu hraní. Docela ale prudila netypická chyba v úvodním menu, kdy pomocí šipek mi hra umožnila cyklovat mezi nabídkami v menu pouze ob jednu položku. V hlavním menu to ani nevadilo, ale problém nastal, když jsem si chtěl vybrat úroveň, kterou jsem si chtěl zahrát znovu. Musel jsem použít gamepad k ovládání menu, ale hra si naneštěstí nepamatovala nastavení ovládacích prvků, tudíž každé spuštění hry provázela opakovaná konfigurace ovladače. Možná jde o specifikum české verze, jelikož na podobný problém si nikdo na internetu nestěžoval.

Pokud bych měl uzavřít svůj verdikt, setkáváte-li se s Indianou Jonesem v LEGO světě poprvé, hru si užijete. Ale pokud máte za sebou první díl Indyho, nová dobrodružství vám téměř nic nového nenabídnou. Navíc předchůdce má daleko propracovanější a rozsáhlejší úrovně. I s přihlédnutím k popsaným vadám na kráse si raději vyberte jinou LEGO hru - na trhu je jich požehnaně. Nicméně kovaný fanoušek her od Traveller´s Tales bude jistě spokojen a hru si užije, podobně jako jsem se bavil i já. Zase tak špatný Indiana Jones 2 určitě není.
+20