Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Libor Palička • 50 let • Urolog • Kroměříž (ČR - kraj Zlínský)

Komentář

Přejít na komentáře

Kane & Lynch: Dead Men

  • PC 80
Herní výzva 2020 - Kategorie č. 9 - Základní kameny (Hardcore)

Kane & Lynch: Dead Men je typickým zástupcem moderních stříleček a nejspíše vznikal primárně na konzolové platformy. Ačkoliv jsem k titulu přistupoval s určitým despektem, příjemně mě překvapil a hraní jsem si převelice užil.

Mám souběžně rozehraný titul Gears of War v ultimátní edici, který jsem si překřtil jako simulátor krytí, a u příběhu dvojice pošuků nacházím v hratelnosti mnohé paralely. Ale zatímco na likvidaci emzáků nenacházím nic, z čehož bych se posadil na své pozadí, tak reálný syrový příběh ze zločineckého prostředí mě pohltil. I když pravda taky o nic objevného nejde.

Dvojice pošuků, kteří jsou obsazeni v hlavních úlohách, opravdu stojí za to a jsou hlavním tahákem hry. Kane, psychopat se zjizveným obličejem, jenž hraje ruskou ruletu proti padouchům, kteří mu unesli manželku a dceru, k tomu Lynch, blázen na druhou. Zatímco Kane myslí relativně střízlivě a jeho plány mají jasný smysl, pokud se ujme Lynch nějakého úkolu, dopadá to katastrofou. Podobně jako u Tomáše Řepky to skončí blikancem, který ovšem nemá za následek červenou kartu, ale smrt rukojmích nebo důležité osoby.

Nicméně vzájemná spolupráce je klíčem ke zvládnutí hry. Po celou dobu máte za zadkem Lynche nebo více či méně početnou družinu spolubojovníků. Jejich inteligence je překvapivě slušná, chování realistické a ve hře vykonají často za vás kus práce. Navíc je můžete ovládat jednoduchými příkazy. Své parťáky můžete, resp. musíte oživovat, dokonce vám jsou schopni doplnit spotřebovanou munici.

Hra jako taková je moderní akcí z třetího pohledu, lineární bez vedlejších úkolů, přičemž si přehledně můžete zobrazit cílové místo, takže prakticky nebloudíte. Velice příjemný pocit jsem měl ze střelby, krásně se zobrazují dráhy střel od nepřátel, takže můžete adekvátně reagovat. Nesete sice jenom dvě zbraně, ale nové kousky ukořistíte od zabitích protivníků.

Přítomnost většího počtu jak nepřátel, tak i vašich gangsterů dodává hře na realističnosti, i když jde o čistokrevnou arkádu. Pokud se dobře kryjete, což není problém, jelikož míst, kam se schovat, titul nabízí přehršel, podobně jako u nahoře citovaných Gears of Wars, tak vyváznete z většiny střetnutí bez větších zdravotních postižení (hrál jsem na střední obtížnost Codeine). Navíc pomáhá autoheal.

Boje nabývají až filmového dojmu a zde se neubráním srovnání pro změnu s Call of Duty. Vrcholem je dobývání vládního paláce v Havaně, kde se zapojíte do bojů revolučních sil a pohlížet ze střechy na zástup revolucionářů snažících se dobýt palác je k nezaplacení. Občas dokonce bojujete na palubě vozidel, kupříkladu chráníte dodávku během dynamické jízdy po autostrádách nebo z kulometu na jeapu kosíte okolí letiště.

Výrazné zápory na hře nenacházím a pokud se naladíte na notu gangsterky s kontroverzními hrdiny, nebudete zklamáni. Herní doba je sice poměrně krátká, ale kampaň je dynamická a zábavná.

Jediným problémem může být spuštění hry, kde vadí přítomnost Games for Windows Live. Podařilo se mi hru nakonec spustit bez větších zádrhelů, jak je popsáno zde. Trochu mi vadila nemožnost reloadu zbraní. A taky systém ukládání neumožňuje po vypnutí hry načíst hru v místě uloženého checkpointu. Potřebujete danou kapitolu dohrát, což zrovna, pokud nemáte potřebný čas, může vadit. Navíc ne úplně jasně není patrné, jestli končí checkpoint, nebo celá kapitola.

V globále jsem s příběhem dvou Mrtvých mužů spokojen a očekávám, že si zahraji i druhý díl.

Pro: Dynamická a zábavná akce. Realistické a bohaté bitvy. Filmový dojem ze hry. Povedený soundtrack.

Proti: Games for Windows. Systém ukládání. Nemožnost přebíjení.

+27