Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
 

Komentář

Přejít na komentáře

Ultima I: The First Age of Darkness

  • PC 75
Téměř dva roky po dohrání Akalabethu jsem rozehrál a úspěšně dokončil první díl legendární ságy Ultima. Hrál jsem verzi z GOG a vše bylo bez problémů. Cílem hráče je porazit zlého čaroděje Mondaina, který je ovšem nesmrtelný. Je tak nutné nalézt stroj času a porazit ho dříve než vytvoří kámen nesmrtelnosti. Během hry je třeba splnit osm úkolů od osmi králů a dokonce navštívit vesmír. Je zajímavé kolik tehdejších RPG kombinovalo fantasy se sci-fi prvky. Svět Sosarie je rozdělen do 4 poměrně velkých kontinentů na kterých se nachází dost zájmových bodů. Města, hrady, dungeony a svatyně mají sice jen pár designů, ale jsou mnohem odlišnější než jedno a totéž v Akalabethu. Města mají různou nabídku zboží, v hradech jsou odlišné úkoly a odměny. Každá svatyně odmění hráče navýšením jiných atributů. Jen dungeony jsou stále zaměnitelné a jakýkoli úkol jde plnit v kterémkoli dungeonu.

Oceňuji široký výběr dopravních prostředků (zdravím Star Wars). Obávané sestřelovaní stíhaček a dokování na základnách nebylo nakonec tak náročné a s trochou trpělivosti a našetřených prostředků nejde o nic co by kazilo hru. Finále bylo naproti tomu celkem obtížné a pohybově náročné. Ale uspokojení po dokončení hry za to opravdu stojí. Vtipné je přejmenování Balroga na Barlona, aby nedocházelo ke spojení s Pánem Prstenů. Za zmínku stojí také graficky vylepšená verze pro Apple IIgs a verze pro FM Towns s kompletně grafickými dungeony (porovnání verzí).

Ultimy mají pro mě opravdu takové zvláštní kouzlo a atmosféru. I když jiné hry jsou v mnoha ohledech zpracovány lépe, při hraní Ultim mám takový unikátní pocit. Proto asi vždy hodnotím o něco více než jak by si hra asi zasloužila. Herní doba se nakonec dostala na 16h, asi by to šlo rychleji, ale pod 10h si to neumím představit. Hraní rozhodně doporučuji, myslím že je to stravitelné i pro nové hráče. Od "nultého dílu" urazila hra velký kus cesty a je o dost propracovanější. Teď si dopřeji trochu odpočinku a pak hurá do druhého dílu, mým letošním předsevzetím je totiž dokončení první trilogie.
+25