Cabal

Tad Corporation •  Ocean France (Amiga, AtST) •  Special FX Software (AmstCPC, C64, Spectrum) •  Zippo Games (NES) •  Interactive Designs (C64, PC)
1988
červen 1990

Cabal je původně automatová střílečka z roku 1988. Hlavní hrdina, vybaven granáty a horou zásobníků do "vymahače svobody", se neohroženě vrhá do boje proti přesile nepřátelských vojáků, tanků a vrtulníků.

Boj se odehrává vždy na jedné statické obrazovce, na kterou se ze všech stran valí hordy nepřátel. Ovládáme zaměřovací kurzor a zároveň uhýbáme před nepřátelskou salvou. Nepřátelé se mohou navíc skrývat za různé překážky (bedny, barely, domy a zákopy), které je možno rozstřílet a získat tím bonusové body a lepší bojové vybavení v podobě samopalu či brokovnice.

Na hráče čeká celkem pět tematických bojových destinací (vesnice, letiště, lesy, přístav a poušť), zakončených soubojem s finálním bossem. Samozřejmostí je hra dvou hráčů.

Na úspěch hry Cabal navázala o rok později další úspěšná automatovka Operation Wolf.

• Arcade 70
Po nějaké době jsem se opět pustil do hry z automatů. Volba tentokrát padla na Cabal, akci na první pohled připomínající střílečky ovládané světelnou pistolí. Střelba na statické obrazovce je zde opravdu to hlavní, ale navíc je nutné ovládat i horizontální pohyb postavy. Tato kombinace není příliš častá, ale vlastně dobře funguje. Samotná střelba sice není tak pohodlná, ale možnost uhýbání nepřátelské palbě to vynahrazuje.

Jinak už z dnešního pohledu žádná překvapení nečekejte. Z obou stran se hrnou záplavy nepřátelských vojáků i vozidel, v pozdějších fázích dojde i na vrtulníky a hůře sestřelitelná letadla. Granáty a podobné těžší střely je možné ničit. Nepřátelé se mohou skrývat za překážky na obrazovce z nichž je většinu možné zničit. Že jsou všechny akce bodované je u automatovky nad slunce jasné. Hra nabízí pět prostředí po čtyřech obrazovkách, na konci samozřejmě čeká boss. Obtížnost je také dle očekávání vysoká, ale s dostatkem času by se hra dala naučit. Nějakou dobu jsem se trápil, ale nakonec převážila možnost nekonečna kreditů v emulátoru. S hrou jsem strávil asi tři hodinky a rozhodně nelituji. Cabal doporučuji alespoň vyzkoušet.