Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

Paradise

  • PC 60
Musím říct velmi rozporuplná hra. Oproti předchozím dvěma Syberiím Benoît Sokala citelný úpadek co do kvality herního titulu. Nejprve technické věci této hry:

Pokud chcete do této hry češtinu, tak rozhodně neinstalujte ručně po sobě patche, já to tak udělal a pak se mi nezobrazovaly titulky, místo titulků byl jenom prázdný obdélník textového pole. Čeština z bonuswebu má v sobě patch, který hru updatuje a správně pak nainstaluje češtinu. Další technická věc je cz dabing od Fenix ProDabing

https://fenixprodabing.cz/projekt/paradise

Vyzkoušel jsem ho, ale bohužel tak jak je psáno v komentářích, tak hra nefunguje s cz titulkama a dabingem zároveň. Takže si nejspíš budete muset vybrat, jestli budete hrát neopatchovanou verzi s cz dabingem nebo patchovanou verzi s cz titulky. A nakonec taky jsem měl bug se schodištěm v harému, díky Jumasovu komentáři co je tady na databázi-her jsem ho ale překonal, takže díky Jumasi.

K samotné hře. Na první pohled se mi zdá, že Sokal tady vzal koncept ze své první hry Amerzone a trochu ho překopal. Hra Amerzone se odehrávala někde ve fiktivní zemi Jižní Ameriky, která trpěla pod diktátorem a vašim úkolem bylo rozluštit mystérium jednoho typu zvířat - bílých ptáků. V Paradise se dostáváte do fiktivní země v Africe, která trpí pod vládou diktátora a vy jako hlavní hrdinka jste spojeni s černým leopardem - jehož záhadu musíte rozluštit. Čeká vás celkem 8 různě dlouhých kapitol hry (různých typů prostředí), kde plníte různé puzzle zádrhely, ať už se jedná o používání předmětů nebo o pouhé interakce s kliknutím na interaktivní předmět, který máte na obrazovce. Hra v sobě kombinuje arabské prostředí (první dvě kapitoly) s černošskou kulturou střední a jižní Afriky. První dvě kapitoly (harém a arabské město mě osobně tedy moc nenadchly). Postupem času, jak se ale hra blížila ke svému vyvrcholení, tak se prostředí mění a osobně mi více sedlo, než zmíněný arabský začátek hry. Ve hře je i narážka na Syberii, což mě potěšilo. Příběh je tak trochu zvláštní a hlavní postava je dcera diktátora, která většinu života strávila v Evropě a nyní se vrací v čele rebelů sesadit a zavraždit svého otce.

Paradise považuji za mírně slabší oproti Sokalově prvotině Amerzone a dost mě diví takový úpadek oproti jinak skvělým dvěma Syberiím, které vznikly před touto hrou.

Pro: Začátek hry, který má náležitě navnadit na delší hraní není moc dobrý, jak hra ale postupuje v ději, tak se to zlepší

Proti: Bohužel tato hra Syberiím nesahá ani po paty, možná nejhorší hra Benoît Sokala

+14

Shadow Man

  • PC 80
Tak toto je jedna z her mého dětství, pokud si dobře pamatuji, tak byla mezi prvními co jsem hrál, když jsem poprvé dostal od rodičů PC :-) . Jedná se o akční adventuru viděnou z pohledu třetí osoby, která je zasazená v metrodivania stylu. Tedy celá velká mapa je jakýsi labyrint, který je uzamčen různými průchody a vy tyto průchody musíte otevírat pomocí své duševní síly. Tu sbíráte v nádobách roztroušených různě po mapě.

A dále sbíráte různé předměty nutné pro další postup na mapě. V kombinaci sbírání duší z nádob a různých předmětů nebo nových zbraní tak můžete otevřít celou velkou mapu a všechno prošmejdit. Jak tady už bylo psáno v komentářích, někdy působí tato hra poněkud nepřehledně a člověka otravuje neustálý respawn nepřátel, jak se musíte vracet zpátky již vámi objevenými lokacemi. I když souboje s minibossy byly pro mě celkem v pohodě, tak u finálního bosse jsem se pořádně zapotil. I s nejlepší výbavou a zbraněmi byl docela problém ho porazit.

Ve hře byste měli objevit 120 duší, abyste získali a odemkli všechno na mapě. S tímto úkolem mi hodně pomohl přehled o umístění duší od Andreje Eperješiho. Na cz/sk scéně známého drtiče her, který na velké množství her udělal detailní návody.

https://www.cheater.cz/pc-hry/shadowman/navod/1426/

Dávám tady odkaz na jeho zpracovaný přehled duší, protože vyšel remaster shadow mana a předpokládám, že mnozí si tuto hru nyní budou chtít zahrát. Nejenom staří harcovnící, ale třeba i noví hráči.

Pro: zajímavé voodoo zasazení, hororová atmosféra, není to jenom o bezduchém střílení

Proti: otravný respawn nepřátel, souboj s finálním bossem je opravdu o nervy

+12

Project Eden

  • PC 75
Hra zpracovává zajímavý námět tzv. úlového města, které roste do výšky o tisíci patrech. Na vrcholu ve věžích žijí ti nejbohatší lidé své idylické životy, někde uprostřed pak střední třída a chudina pak ve spodních patrech města bojuje o své životy. No a co je v těch nejspodnějších patrech to nikdo neví. Možná je to i dobré nevědět, jaký zmutovaný život tam přežívá :-) .

A tady se dostáváme k vaší čtyřčlenné partě hrdinů, kteří mají prošetřit zmizení servisní jednotky, která byla pověřena opravit důležité zařízení někde ve spodních patrech. Jedná se o akční adventuru viděnou z pohledu třetí osoby, ve které střídavě ovládáte své čtyři členy vyšetřovací jednotky. Ve hře musíte kombinovat schopnosti jednotlivých členů party, abyste se dostali skrze úroveň dále. Takže nejde jen o bezduché střílení, ale musíte i zapojit šedou kůru mozkovou. I když má jít o gigantické město, tak nakonec projdete pouze 11 různě laděných úrovní úlového města.

Projekt Eden mě zaujal celkem dobrým leveldesignem, příběhem, hádankami a svou lehce hororovou atmosférou. Škoda jenom, že dnes už takové hry takřka nevycházejí.
+11