Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Fallout 4

  • PC 85
Na Fallout 4 jsem se těšil s nadšením, které ve mě zůstalo po dohrání předchozího dílu Fallout New Vegas. Dlouhé čekání na vydání češtiny se vyplatilo. Hned prvním rozdílem mezi oběma díly této postapokalyptické RPG série je, že hlavní hrdina pochází z doby před velkou válkou a je tedy přeživší zachráněný díky zmrazení v kryokomoře. Po rozmrazení je svědkem vraždy své ženy a únosu syna. Tady hra začíná a v podstatě primárním úkolem je najít syna a pomstít smrt ženy. Během putování pustinou jsem ovšem nasbíral tolik vedlejších questů, že primární cíl šel pochopitelně stranou. Při prozkoumávání okolního světa a možností různých úprav jak zbraní, tak oděvů, možností stavět osady a obchodovaní se prostě jít přímo po hlavní linii ani nedalo.

O této hře toho bylo napsáno již mnoho. Já to tedy shrnu do takové kostky. Mě osobně zaujala nově přidaná možnost stavět osady. Vše ve hře je skvěle propojené a pokud tedy chcete stavět potřebujete suroviny. Ty získáte rozebíráním různé veteše, kterou při svém putování sesbíráte. O postavené osady se samozřejmě musíte starat a bránit je. V osadách pak můžete upravovat svoje vybavení. Čili zbraně, oděv a energozbroje. Samozřejmě také záleží na dovednostech různých perků, kterých je ve hře požehnaně. A proto je také lepší se ze začátku věnovat i vedlejším úkolům ve kterých si nahrabete XP body potřebné do perkové tabulky. Je to nejlepší způsob jak postavu vylepšit, před hraním hlavní linie, kde se může stát, že prostě narazíte na takřka neporazitelného párače.
Grafická stránka hry je na svou dobu slušná. Prostředí postapokalyptického světa je vykresleno docela hezky i když podobnost s minulým dílem přece jen je. Na FX 8370 s GTX 1050 a 16 GB RAM běží hra celkem svižně ve středních detailech na 50 – 60 FPS. Zvláštní bylo sekaní při propadu na hranici 40 FPS, ale k těm jsem se dostal málokdy. Na bugy kterými trpí v dnešní době hodně her s otevřeným světem jsem za celou dobu snad nenarazil. Jediným menším problémem bylo, když se občas někde zasekl společník. Systém to ale rozpoznal a teleportoval ho většinou na vaší pozici. Vůbec hrát se společníkem je velká výhoda, nejednou vám zachrání zadek. Na cestách narazíte na různé radiové signály, které lze naladit na vašem Pipboy a utváří tak hudební kulisu. Žánr bych odhadl tak něco kolem 40 – 50 let 20-tého století. Po většinu času jsem měl rádio vypnuté a ve winampu jsem si pustil raději soundtracky z různých filmů (např. Nevědomí, Interstellar či Elysium ) při kterých se mi dostalo toho správného zážitku.
Jako vždy je důležité číst terminály a jiné informační zdroje, mnohdy vedou k pěkným bonusům v různých formách, ať už to jsou zbraně, zbroje nebo suroviny a mnoho dalšího jako třeba bonusové mise viz. pozlacený luční koník. Škoda je, že nejde prošňupat každý dům a získat tak více veteše na suroviny. Proto je dobré při rozebírání věcí trochu přemýšlet. Vyplatilo se například u lednic nejdříve rozebrat její dveře a pak samotnou lednici. Pokud však rozeberete ,, pouze lednici“ přijdete o suroviny za její dveře, které zmizí. Pokud chcete hodně oceli vyplatí se sbírat nákupní košíky z obchoďáků ( jsou poměrně lehké a obsahují hodně oceli ) . Nábytek do svého obydlí nemusíte hned vyrábět, ale stačí jej vzít z okolních rozpadlých domů ( nabídka v dílně je totiž stejná ). Pokud nechcete zbytečně bloudit při plnění úkolů je dobré si co nejdříve vzít perk V.A.N.S. , který vám cestu vždy pohodlně ukáže.

Je vidět, že studio Bethesda vyvářet RPG prostě umí. O tom nás jistě přesvědčili již v minulosti u množství jiných her. Za mě palec nahoru. Také bych chtěl poděkovat týmu, který vytvořil češtinu a to portálu Překladyher. Snad se někdy dočkáme českých lokalizací přímo ve hrách.

Pro: Grafika, prostředí, herní rozmanitost a možnosti

Proti: Slabší příběh, hudba

+16