Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Vietcong

  • PC 85
!! MOJE DOBOVÁ RECENZE PRO SCORPIONS WINCHEATER !!

Poslední dobou Česká Republika dokazuje světu, že není dobrá jen ve spotřebě piva, ale i ve vývoji počítačových her. Český herní průmysl se dostal na nejvyšší špičku, což je pro nás velmi dobrá zpráva. Nejen, že umíme udělat hry velmi kvalitní, ale i lepší než americké, anglické nebo jiné. A to lepší jak graficky, tak příběhově nebo s větší atmosférou. První takovou českou revoluční hrou od nás byl Hidden and Dangerous od brněnské firmy Illusion Softworks. Takové promakanější Commandos ve 3D. Dalším celosvětovým trhákem se stal český hit Operation Flashpoint v roce 2001. Následně pak k němu vyšel oficiální datadisk s podtitulem Resistence, který dokonce vylepšil i grafiku. Před rokem k nám zavítala nejúspěšnější česká hra všech dob - Mafia: The City of Lost Heaven. Největší projekt v dějinách českého herního průmyslu. Hra s dokonalým filmovým příběhem, reálné město, auta i zbraně. Mafia trumfla i takové trháky jako dlouho očekávaný Warcraft 3. A to nejen u nás, ale i ve světě. Na prestižních oceněních získala čestné první místo a to bojovala o titul se všemi peckami co kdy byly. GTA 3, Age of Mythology, Warcraft 3, Unreal Tournament 2003 a další. Rok 2003 - že by se český herní průmysl zastavil?To rozhodně ne.Od tvůrců Mafie k nám míří taktická vojenská akce Vietcong, kterou se budeme v následující chvíli zajímat.

Vietcong
Vietcong vyšel v roce 2003 na jaře. Co by jsme mohli tak od Illusion Softworks očekávat, když v minulosti stvořila jen samé skvělé hry? Každopádně další skvělou hru s úžasnou atmosférou, revoluční? Čtěte dál.

Vietcong je hra válečná, respektive z šedesátých a sedmdesátých let a to konkrétně z války ve Vietnamu. Možná jste viděli nějaký film a tak si atmosféru hry dokážete živě představit. Prodíráte se potemnělou džunglí, už se blížíte k helikoptéře, která vás má odvézt na základnu, slyšíte řev opic, když tu najednou na vás vybafne celá řada Charlíků (Vietnamců) s kalachy. Tak přesně to se vám zde může stát, a jsou i horší věci. Než se ale dostanete do akce, musíte projít základní vojenský výcvik.

Pokud znáte některé americké filmy, kde seržant pořvává na nováčky "jste ta nejubožnější kupa sraček" (v angličtině). Při každém rozkazu vojáci "sir, yes sir". Tak ve Vietcong je to přesně takto. Pokud jste libovali v Mafii nad sprostým slovy a nad nadávkami, ve Vietcongu si jich užijete ještě víc. Nejvíce ale ve výcviku, který je fakt něco. Na prvním tréninku (první den) seržant křičí: "V armádě si říkáme křestními jmény a já se jmenuju seržant. A kdo jste kurva vy? Vy malý mizerní zmrdi?" Po tomto prologu začíná se seržantem opravdová hlína :-) Ještě když na vás tohle řve v perfektním českém dabingu. Při střílení vám klidně řekne: "No, sice střílíte jako slepý ožralý kreténi s polámanejma rukama, ale umíte alespoň mačkat kohoutek. I když i to je pro vás moc." Prostě v tréninku si nacvičíte základní pohyby, střílení, házení granátů a k tomu všemu si ještě užijete spoustu srandy ;-)

Hlavní náplní hry je ale mód, jak jinak pojmenovaný než Kampaň. Je těžká a dlouhá, obsahuje celý příběh hry. Na začátku přilétáte na vojenskou základnu Nui Pek. Jste zpravodajský seržant jménem Steve Art Hokins. Spolu s vámi a piloty také letí Nui Pekský veterán Hornster. Jeho povolání je kulometčík. Vy jste nováček a Hornster vás chvíli provází a zkouší vaše přesnosti ve střelbě. Po ubytovaní ve vašem "apartmá" vás provede po okolí kapitán Rosenfield společně se zdravotníkem (doktorem) Crockrem. Jedete do malé Montaňarské vesničky. Crocker se potřebuje podívat na své pacienty. Zvykem kmene Montaňarů je nabídnout nováčkům a těm, co přijdou rýžové víno. Dle slov kapitána chutná a smrdí jako benzín. Ani neochutnáte a už budete muset čelit útokům vietcongského snipera. Někdy zase budete muset vysvobodit vězně z vietnamské vesničky, jindy musíte udržet Radiovou stanici (jedna z nejlepších mísí). Také se vám stane, že budete muset prolézat tunely.

Tunely jsou ve Vietcongu opravdu dlouhé a nezáživné. Vůbec mi připadá, jako kdyby si Vietnamci dělali podzemní města.V jejich tunelech mají opravdu všechno. Skladiště zbraní, jídelnu, školu a podobné další věci k neuvěření. Kdepak, do tunelů se nebudete chtít vracet. Takový prokapující se komouš s kalachem za vámi, to už něco znamená.

Naštěstí na všechny hrůzné, nehrůzné mise nejsme sami. Už jsme si představili komoušobijce, kulometčíka Hornstra, který při svém zabíjení vydává pěkné hlášky. Zabíjení komoušů ho nadmíru baví, zjevně je to psychopat. Nejvíce vám bude užitečný při nějáké pořádné akci, kterou jak sám říká, miluje. Další představenou a užitečnou stránkou věci je již zmiňovaný doktor Crocker. Takové poranění v akci vyřeší pohotově. To byli jenom dva členi týmu a to je na džungli plno vietcongů poněkud málo. A tak k nám putuje stopař Le Duy Nhut. Je dobré nechat se od něj vést po džungli. Perfektně ji zná a dokáže odhalit pasti a nepřítele. Nhut je bývalý Vietnamec, nelíbil se mu ale východní komoušský režim a tak se dal do LLDB na Nui Pek. LLDB jsou Vietnamci, kteří pomáhají Američanům v boji. Odpůrci komunismu. Spojení se základnou zajišťuje Defort a vy jako zpravodaj podáváte vždy na základnu informace o misi. Zdrojem munice je černoch Bronson. Povolání ženista. Nosí vždy náboje do zbraní, které potřebujete. Je to takový brouk Pytlík :-)

Misí je celkem v kampani 12, to není moc, ale stačí to. Z toho některé jsou kratičké a některé zase příšerně dlouhé. Třeba na 3 - 4 hodiny hraní a to bez zabití. Nejvíce času ve hře strávíme v džungli. A kde taky jinde, když jsme ve Vietnamu? Džungle se skládá asi z 80 % hry. Tento fakt může vést k tomu, že se u hraní budete nudit. Nebudete, ona džungle se dost mění a taktizování, co přesně v nehostinné džungli uděláte, patří mezi priority. Často se musíte krýt za nějakým balvanem, stromem či kládou. Musíte mít také taktiku boje. Pozor, Vietcong není doomovka, je to hra typu Operation Flashpoint a Delta Force. Na nejtěžší úroveň znamená jeden zásah okamžitou smrt. K taktizováni v džungli slouží určité povely pro váš tým jako: rozptylte se, ústup a další. Často se ale budete muset spolehnout jen na sebe.

Do rukou se vám dostane pistol Colt 1911 (známá z Mafie). Sáhnete po kulometu Thompson, po americké brokovnici Remington 870. A teď ty pokročilejší: M16 (v té době ještě nepřesná), velký těžký kulomet M60 (známe také z nového GTA), M1 Grand, dále také C4 a v neposlední řadě jsou tu věci. Toto bylo jen z americké strany a zdaleka ne všechno. Kongové si s vámi pohrají s pistolemi Tokarev a Makarov, z kulometů jmenujme ruské chlouby jako AK47-Kalašnikov a náhražka na americkou M60-ku - kulomet Děgatrjev. Kongové jsou lepší snipeři, proto jim také patří skvělí SVD Dragunov. Nejlepší a nejpřesnější sniperová puška ve hře. Systém zbraní je proveden v duchu Mafie - můžete mít jednu zbraň malou a jednu velkou + nějáké ty věci jako mapu, kompas, C4 a vysílačku. Před každou misí si můžete zajít do skladiště, kde můžete náležitě vybírat. Nové zbraně které získáte se ukládají do dalšího módu hry. Pokud jste čekali jízdu v tanku, tak jste na omylu, alespoň se projedeme v džípu.

Celkově jsem myslel, že mise budou trvat déle, ale s chutí jsem je dohrál za tři dny. No nic, je tu ještě mód Rychlá Bitka. Rychlá Bitka je něco jako Skirmish v Red Alertu 2. Bez ukázek, čistě jen mise. Zajímavosti Rychlé Bitky je možnost hrát za Vietnamce :-) Vietnamec nemůže mít tým a tak se na nejtěžší obtížnost ze hry stává peklo. Skirmish (Rychlá Bitka) obsahuje asi 6 map a na některé jste nenarazili ani ve hře. Nejlepší mapou je asi Holding Port. Zde začínáte v jeskyni s týmem nebo bez a musíte dobýt celé přístaviště. Mise je dobrá jak na ostřelovaní, tak na tvrdou akci kulometem. U každé mise si můžeme nastavit stranu, zbraně, obtížnost a počet nepřátel.

Vietcong má svůj vlastní engine, což je jedině dobře. Většina nejnovějších her jen kopíruje engine z jiných her, jako je například Quake 3, modifikovaný pro: Medal of Honor, Return to Castle Wolfenstein, Star-Wars Jedi Knight 2 Jedi Outcast, Soldier of Fortune 2... Engine je na vyšší kvalitě než Quakův (3) a celá grafika je mnohem hezčí. Sice grafika nedosahuje vyspělosti Mafie, ale za to je rychlá a bezproblémová. Na Vietcong také vystačíte s menšími HW požadavky a hra jede rychle. Vaše postava (Hawkins) má tak trochu "prasečí ksicht". Ale jinak jsou všechny postavy docela slušné. Rozlišení jde nastavit od 640 x 480 po 1600 x 1200. Nastavení detailů a podobných věcí je jednoduché a hra běží velmi plynule. Hudba hry je velmi povedená, titulky jsou nejdelší, jaké jsem kdy viděl.

Vietcong je dosti dobrá hra, česká - hezká. Tak jak ji chceme mít.

Na závěr své recenze bych chtěl dodat, že datadisk ke Vietcongu je tu co nevidět. Již v říjnu 2003. Můžeme se těšit na 6 nových zbraní (bajonet, mačeta), 7 nových misí, nějaké nové stíhačky a vrtulníky. Z dalších českých luhů a hájů k nám dorazí Hidden and Dangerous 2, někdy na podzim tohoto roku a o hororu Bloodline se toho ještě moc neví. Někdy za rok se chystá Polda 5, o grafice a příběhu není zatím zmíněno.

Typ hry: Atmosferická taktická akce
Výrobce: Pterodon Software
Vydavatel: Illusion Softworks
Oficiální web: http://www.vietcong-game.cz
Minimální konfigurace: Procesor 500 Mhz, 256 MB Ram, 32 MB VGA, HDD 1,8 GB
Rok vydání: 2003

Pro: Další kvalitní český přírůstek, Zbraně, atmosféra, mise, Relativně nízké HW nároky

Proti: Málo misí, detaily postav

+22 +23 −1