World War 3 může být alternativou pro hráče, které znechutil nejnovější Battlefield. Tuto hru jsem zakoupil už téměř před třemi lety. Taktická FPS od polských vývojářů, která byla dva roky v předběžném přístupu na Steamu, a která dojela na nedostatek inovací a s ním spojený upadající zájem hráčů, je zpět přes uzavřenou Betu v novém kabátku s vylepšenou grafikou, herním rozhraním a novým levelovacím systémem. Úrovní je padesát a každá vám odemkne jiné zbraně, doplňky, techniku a další.

Herní menu je kompletně překopané, nezůstal kámen na kameni. Stejně tak herní třídy doznaly změn a navíc mají i podtřídy. Můžete si zvolit třeba Tank Destroyera a jako podtřídu mu vybrat například Supporta, který bude spíše likvidovat pěchotu a bude vybaven granáty, minami Claymore a podobně. Protikladem mu bude ryze ofenzivní varianta, která natvrdo půjde po nepřátelských tancích vybavena protitankovými minami, těžkou palebnou podporou a podobně. Výhodou je, že například kterákoliv herní třída si může vzít lékárničku nebo bednu s minucí. Největším lákadlem hry je možnost si vaši postavu libovolně zamaskovat pomocí oficiálního maskování odemykaného během hraní hry. Stejně tak máte širokou paletu zbraní a doplňků k nim z nich některé kolimátory se dají kombinovat podobně jako ve čtvrtém Battlefieldu. Během přestřelek je alfou a omegou krytí, vykukování z rohů, plížení se a snažit se splynout s okolním prostředí. Pokud o vás protivník neví, můžete odpravit klidně pět protihráčů než byste řekli švec. A naopak, pokud jste vidět, budete dole okamžitě. V této hře stačí dostat tři, čtyři hity a jste mrtví. Oživovat se (zatím) nedá, jen uzdravovat a doplňovat munici. Vozidla představují ve hře značnou výhodu a zbavit se jich vyžaduje spolupráci více protitankových hráčů.

Herní módy jsou zatím dva. V prvním módu proti sobě bojuje deset týmů na každé straně a vítězí tým, který dvakrát dosáhne většího počtu zabití nebo jich má víc po odečtu pětiminutového časového limitu. Jde o vylepšený Team Deathmatch. Alfou a omegou hry je ale mód Tactical Ops, kde na mapě zabíráte body jako pěchota, ale využíváte i vojenskou techniku v podobě tanků, LAV, džípů, čtyřkolek, vrtulníků, sebevražedných dronů a dalších serepetiček. Body jsou v každém ze tří sektorů dva a pro získávání ticketů musí být oba dva aktivní. Můžete dokonce povolat průzkum dané oblasti skrz UAV, palebnou podporu nebo vyřadit protivníkům, ale i sobě, komunikaci. Boje se odehrávají na reálných místech v ulicích Berlína, Moskvy, Varšavy, Smolensku nebo městečka Polyarni. Jde o třetí světovou válku, ve které proti sobě jdou například Němci, Poláci, Rusové. V misích v Polsku je slyšet například v supermarketu polská hlasatelka, v Berlíně německá a v Moskvě samozřejmě ruská a vojáci spolu mluví v jejich mateřském jazyce. Při hraní hry jsem měl skutečně pocit podobný tomu z Bad Company 2 a třetího Battlefieldu.

Největším neduhem hry je především její mizerné ozvučení. Zbraně ve hře zní jako airsoftové hračky, kdy jsou mnohdy neuvěřitelně tiché. Bude se vám tedy stávat, že vás někdo sejme zezadu nebo zboku a do spatření kill kamery nebudete vůbec vědět odkud se střílelo. Nemluvě o zvucích vozidel, která často nejsou vůbec slyšet a bez minimapy vůbec nebudete tušit, kde se dané vozidlo za blokem budov pohybuje. Dalším problémem je špatný net code hry. Protivníci vás budou zabíjet jedním výstřelem zatímco vy jste do nich předtím vysypali třeba deset projektilů a oni přežili. Dále hra v menu ne vždy započte vaše statistiky. Tyto nedostatky je potřeba opravit, protože ubírají nadějné hře na kvalitě. Opravdu není příjemné být zabíjen skrz objekty nebo zdi a skrz jiné objekty protivníka nezabít a poté od něj dostat ránu do hlavy. Posledním neduhem je spouštění přes My.Games launcher, zatím neúplně integrovaný do Steamu. Hra ale právě ve Steamu nezapočítává progress. World War 3 je zatím k dispozici za nepatrnou cenu snad čtyř stovek, ale na jaře by mělo jít o hru zdarma postavenou na mikrostransakcích za skiny. Hra má potenciál odsunout sérii Battlefield a Call of Duty v modern warfare zaměření na druhou kolej a stát se minimálně osmičkovou hrou. Je ale nutné vyladit chyby, přidat nové mapy a nejlépe i herní módy, jinak hráči opět odejdou. Ideální by bylo mít ve hře alespoň deset hratelných lokací. Zatím je jich ve polovina.

Pro: obtížnost, nutnost krytí a nebýt vidět, variabilita ve třídách, široká paleta maskování, uniforem a doplňků na zbraně, boje v Polsku, Německu, Rusku, konverzace v jazycích dle lokality

Proti: mizerné ozvučení hry, zbraně se chovají jak na Airsoftu, vozidla nejsou slyšet, rozbitý net code, kdy nelze střílet přes překážky, ale vás zabíjejí skrz zdi, nezapočítávání statistik, My.Games launcher, hra zatím není integrovaná plně do Steamu