World of Subways Vol. 3: London Underground

Metro - Simulátor londýnské podzemky

25.05.2011

V pořadí již třetí díl série simulátorů metra, který vás tentokrát zavede na okružní linku Londýnské podzemky. Hlavním úkolem je zde především jezdit na čas podle jízdního řádu, dodržovat dopravní předpisy, zachovávat pohodlí cestujících a dovedně se poprat s čilým provozem na trati. Ten vám totiž bezchybného dosažení cílové stanice často zkomplikuje, aby jízda nebyla tak jednoduchá.

K řízení hra nabízí legendární soupravu C-Stock, pro kterou je k dispozici celá „Circle Line“, tedy okružní, nejvytíženější linka v Londýně, a to včetně odbočky do Hammersmith. V délce zhruba 27 km je zde obsaženo na 35 detailně zpracovaných stanic plných cestujících i prostředí v okolí tratě, ať už jste na povrchu nebo v podzemí. Situace na trati by měla odpovídat roku 2010, což mimo jiné zahrnuje také jednu uzavřenou stanici.

Kromě klasického ježdění podle jízdního řádu, kde si lze před jízdou vybrat denní dobu či počasí, obsahuje hra i deset předpřipravených scénářů, které spolehlivě prověří vaše schopnosti. A pokud by to někomu nestačilo, hra také umožňuje volný pohyb po stanicích či přejíždění ze stanice do stanice jako pasažér, kdy můžete plně obdivovat krásy této světoznámé podzemky a její zákoutí.

Nechce se mi psát kompletní recenzi a tak se vybleju tady v diskuzi - WoS 3 je podle mě nejlepší díl série. Bezesporu předčí i poslední díl z New Yorku. Nejen že čtyřka obsahuje zbytečně moc hovadin okolo krom klasického ježdění soupravou "s díry do díry" - tím myslím zbytečné šmajdání s panákem a zbytečně moc kecání. Ale hlavně to NY metro respektive nadzemka je značná nuda (většina linky je nad povrchem země což je škoda protože v New Yorku je metro tzv. těžkého typu tzn. hluboko ražené - proti berlínskému U-bahnu nebo londskýnské "trubce" což je lehké, podpovrchové metro). Většinu času se posouváte po nudné lince někde v šedých čtvrtích New yorku kde všechno vypadá stejně. Nevím proč se znovu vrátily do new yorku po prvním dílu který taky nebyl vůbec slavný a hlavně to new yorkské metro je prostě nudné, nepěkné a šedivé... Londýnské metro je proti tomu zajímavé, Circle Line je hodně rozmanitá, každá stanice má svůj specifický feeling a design celé linky výborně odpovídá skutečnosti. Snad už by ale konečně mohly otevřít v nějakém patchi stanici "Blackfriars" která už je čtyři roky opravená :D

Vezmu to jen krátce. Odmala jsem velký fanoušek metra, a proto mi tahle série přirozeně nemohla ujít. A právě třetí díl z úžasné Londýnské podzemky se mi ze všech líbí nejvíce a hraji ho dle chuti prakticky dodnes. Pěkná grafika, zajímavé detailní prostředí, skvěle vymyšlené ovládání a pohyb v kabině vlaku (nebo mimo ni). Fajn je, že kabina je částečně interaktivní a vše se dá ovládat jen myší. Líbí se mi i možnost volného pohybu po stanicích či využívání ostatních vlaků na trati jako pasažér, kdy si můžete projet celé metro a každou stanici si v klidu projít po svých.

Samotné ovládání vlaku (k dispozici máte pro Londýn typickou soupravu C-Stock, která na Circle Line skutečně jezdí) je pohodové a nikterak složité. Zní to i vypadá to skvěle. Scénářů bohužel moc není, je jich jen pár, ale víceméně to stačí. Hlavní je stejně ježdění podle jízdního řádu. Trať sice není nijak extra dlouhá, ale má víc jak 30 stanic a přejetí z jednoho konce na druhý, respektive její objetí dokola (je to okružní linka) trvá více jak hodinu. A to už je vcelku slušné. Fajn je také to, že se nejezdí jen v tunelech, protože velká část trasy vede i po povrchu nebo v otevřených koridorech. Takže si užijete nejen sluníčka, ale rovněž ostatních rozmarů počasí, včetně deště a pěkně udělaného opocování oken.

Co se týče prostředí, jak jsem již uvedl, je detailní a dobře se na něj kouká, což u vlakových simulátorů zrovna nebývá zvykem. Hra navíc na rozdíl od svých předchůdců působí živě a ne tak sterilně, jak tomu bylo u podobných her dříve. Tudíž tolik nenudí. Na trati je fungující systém dopravy, kdy ve špičce není problém se courat za jiným vlakem, který vás brzdí a často musíte čekat před stanicí, než z ní odjede. Stejně tak potkáváte vlaky z jiných linek. Ve stanicích zase čekají cestující, kteří hned po otevření dveří nastupují či vystupují. A to nejen do vašeho vlaku, ale i do vlaků ostatních. Všude se zkrátka pořád něco děje a vy máte pocit, že to kolem vás žije, což nesmírně oceňuji.

Abych to tedy nějak shrnul, WoS3 je vcelku povedená hra. Sice rozhodně není dokonalá a popravdě má spoustu chybiček (kterých není zrovna málo). Přesto je to asi nejlépe vypadající a celkově nejvydařenější simulátor metra, který si můžete v současné době zahrát. I přes své nedostatky umí opravdové nadšence zabavit a navodit tu správnou atmosféru skutečné podzemky. Jsem zvědav na další díl, který bude opět z New Yorku a měl by vyjít už letos. I když u mě to zkrátka asi tenhle třetí díl z Londýna nepřekoná, protože přece jen mám raději evropské prostředí. A zrovna Londýnské metro má své osobité a nezaměnitelné kouzlo, které prostě jinde nenajdete.

Pro: Na simulátor nezvykle pěkná grafika, dobré ovládání, volný pohyb po vlaku i stanicích, fungující cestující, jízda jako pasažér, pestrost prostředí atd...

Proti: Mohlo by být více scénářů, spousta chyb a nedodělků, které sice hratelnost moc neovlivňují, ale zbytečně kazí celkový dojem ze hry.