War on Wardrobes

freeware

Freeware hra od začínající vývojářky Terezy Kotěšovcové byla vytvořena jako její klauzurní práce prvního ročníku oboru Herní design na FAMU v roce 2022. Tomu odpovídají i nižší produkční hodnoty, které jsou však kompenzovány samotným nápadem v duchu indie scény.

Hra si neláme hlavu se svým škatulkováním do některého z existujících žánrů, takže vás i během své krátké herní doby může překvapit. Fanoušci hry Stanley Parable zde určitě jisté paralely najdou.

Ze zprvu přímočarého úkolu koupit si konvičku na kávu, se rychle stane mix absurdních situacích, míchajících dohromady akci, prvky hororu, komedii, alegorii a pár narážek na reálný svět a především zvyky lidí. To vše s cílem nasadit vám na konci brouka do hlavy a nechat nás hledat paralely s vlastními osobními zkušenostmi.

Na doporučení bývalého herního redaktora Lukáše Grygara jsem zkusil tuto hříčku, která vznikla v rámci prací na FAMU, v oboru herního designu od Terezy Kotěšovcové.

Nevím, co přesně jsem čekal, nějakou vytříbenou pointu, mindfucky ve stylu Stanley Parable nebo nějaký děsně originální herní prvek možná. Na poměry práce jednoho začínajícího studenta, navíc asi v rámci relativně malého časového období, se asi jedná o docela slušný výkon. Z hlediska hráče, který sice může být rozmlsaný závratnou produkcí velkých her, ale stále stojí nohama na zemi a dokáže ocenit kdejakou indie maličkost, to zas taková hitparáda není.

War on Wardrobes je extrémně kratičká hříčka, která mi připomíná úlety, které jsem hrál tak 15 let nazpět. Celá premisa hry je v tom, jak by to asi vypadalo, kdyby fráze „slevy útočí“, byla brána více doslovně.

Z toho hra dokáže vykřesat pár vtipných situací, pár narážek a pak prostě končí.

Nenechte se mýlit, že by přinášela nějakou hlubokou zprávu o konzumerismu, na to nemá ani formu, ani obsah. Zbývá tedy pak jen samotný gameplay a to je děs a bída. Trošku si pochodíte, párkrát vyskočíte, použijete dvě zbraně a utečete pár skříním. To je bez nadsázky vše.

Přeju tvůrkyni hodně štěstí při další tvorbě, určitě se při vývoji spoustu naučila a celé to splnilo účel a nepochybuji, že od ní jednou uvidíme něco herně smysluplnějšího a ucelenějšího. Za mě ale War on Wardrobes není hra, která by mohla běžnému hráči něco nabídnout.