Vanguard: Saga of Heroes

30.01.2007

free to play (dříve placená hra)

MMORPG od tvorcu bájneho EverQuest - Brad McQuida. Hra si pred vydaním prešla peklom, keď Microsoft prestal projekt financovať pol roka pred oficiálnym vydaním a tak hra musela byť vydaná skôr, čo spôsobilo tisíce bugov a veľké znechutenie u hráčov.

Na výber je z 19 rás a 15 povolaní, 3 gigantické kontinenty, komplexný crafting systém. Ako bonus diplomacia vo forme kartovej minihry, ktorá otvára možností typu - získavanie certifikátov k vlastníctvu pozemku na vybudovanie vlastného domčeka či guild hally. K tomu stavba obrovských lodí, ktoré často vyžadujú snahu celej gildy. Vanguard je na spôsob old-school MMORPG, náročné na čas a vyžaduje časté grupovanie hráčov. Od mája 2007 hru prevzala Sony Online Entertainment, ktorá sa o hru stará s veľmi obmedzeným rozpočtom.

Oficiálne servery boli 31. júla 2014 zatvorené.

Jedno z mojich srdcových MMORPG. Komplexnosťou sa vyrovná bájnemu Everquestu 1, nie náhodou mali rovnakého lead developera. Hra si zlízla zlý release kvôli chaosu s Microsoftom, ktorý v istom štádiu prestal financovať a hra musela byť vydaná pol roka skôr než mala.

V súčasnosti si vystačuje s 10k sub základňou, samotné hranie sa vyznačuje tým že ide zásadne voči moderného trendu "instant gratification", t.j. všetko si je treba vydrieť, nič vám hra nedaruje. Je komplikovaná, náročná na PC, čas, skill hráča ale aj IQ. Odmenou vám môže byť po niekoľko mesačnej snahe napríklad ľoď v jednom zo 16 grafických prevedení, alebo dom, rovnako v rôznych štýloch, veľkostiach atď. Celý svet je non-instanced, t.j. v hre neexistuje niečo ako samostatný space pre hráča a to vrátane dungeonov (domček si samozrejme môžete zamknúť). Nie zriedka môžete teda v tom istom dungeone stretnúť inú skupinu dobrodruhov. O dungeonoch by sa dalo básniť, je ich v hre niečo vyše 70 a každý zaberie niekoľko hodín. Navyše množstvo dungeonov je skrytých a málokto o nich vie. Tak napríklad jeden som našiel tak že som s invisibilitou blúdil mojim bardom po púštnom pobreží. Asi 100 metrov od pobrežia som uvidel stroskotanú ľod na skale, priplával som, preskúmal zničené podpalubie a našiel trap doors - ktoré viedli do otvoru v tej skale v ktorej bolo vytesané dlhé schodisko smerujúce špirálovito nadol. Ústilo v megalomanskom sále kdesi hlboko pod zemou. S invisibilitou som stihol preskúmať niekoľko desiatok rozmerných sálov a rôznych chodieb, niečo vyše 30 named bossov. Treba povedať, že o tomto dungeone v hre nie je prakticky žiadna zmienka, žiaden quest vás tam nenaviguje, inými slovami významnú úlohu v hre tvorí práve exploration.

Okrem adventure a crafting sféry je tu aj diplomacy sféra. Tá, podobne ako crafting, má svoj vlastný inventár, level a atribúty ktoré si môžete pridelovať a tak mať rôzne diplo-/crafting- buildy. Rovnako ako crafting, má diplomacy aj vlastnú minihru. Pomocou diplomacie sa dajú otvárať rôzne globálne buffy, lacnejšie pozemky pre výstavbu domov, reputácie a iné veci. Každá z týchto troch sfér (adventure, crafting, diplomacy) je nezávislá od seba a má 55 levelov. Tj, môžete byť napríklad level 1 adventurer a level 55 crafter a level 55 diplomat.

Na jednu stranu je samozrejme zlé, že je hra nepopulárna a má málo subscriberov, kedže od ich počtu je závislý aj budget development tímu, na druhú stranu však, ak by hra bola populárnejšia tak by eventuálne prišlo k tomu, že sa začne zjednodušovať a streamlinovať a prispôsobovať modernému trendu MMORPG. Vanguard vyplňuje tú malú trhovú bublinku o veľkosti niekoľko tisíc hráčov do ktorej sa radím aj ja a dúfam že to tak aj ostane. Percentná uberám len za technickú stránku hry, ktorá ani po 4 rokoch po vydaní nie je vybrúsená.