Undercover: Operation Wintersun

Undercover: Operace Zimní Slunovrat, Undercover: Operation Wintersonne

29.09.2006

Undercover: Operation Wintersun je adventura v klasickém "point and click" stylu. Obsahuje špionážní příběh zasazený do 2. světové války, konkrétně do Londýna roku 1943. Agentům britské tajné služby MI6 se podařilo zmocnit tajných dokumentů, ve kterých se dozvěděli, že Němci pracují na vývoji uranové bomby. MI6 má jedinou možnost - najmout významného britského fyzika Johna Russela a požádat ho odbornou pomoc. Jelikož se dokumenty zdají věrohodné, vydáte se v kůži Russela přímo do nacistického Berlína, kde musíte vyvíjenou zbraň nalézt a určit, jakou představuje pro spojence hrozbu. Mise se však nebude odvíjet dle původního plánu...

Hra obsahuje atmosférickou grafiku a detailní animace, jednoduché ovládání, propracované 3D postavy, velké množství puzzlů a v u nás prodávané verzi původní anglický dabing s českými titulky.

V roce 2007 vyšel v Německu spin-off Undercover: Dual Motives na Nintendo DS.

Divím se,že jste zatím nikdo tuto hru nehrál.Já jí mám,ale po odehrání jednoho levlu se mi zasekla a už mi nefunguje,takže jsem daleko nedošla :(.Příběh má zajímavý a prý je docela dobrá.

Undercover jsem získal (za pár kaček) díky herní edici z časopisu ABC a nesmírně mě zaujal dobou, kde se odehrává. Sice je druhá světová ve hrách hodně provařené téma, adventur tolik z tohoto období tolik není. Proto jsem se pustil do hry opravdu s chutí a byl jsem poměrně zklamán.

Takhle nechytlavou adventuru jsem dlouho nezažil. Prvních pár minut hry to vypadá dobře, ale jakmile se děj přesune do Něměcka, překvapí hodně mizerný start. Příběh hry zní zajímavě, ale už tady začíná vyvěrat na povrch nehorázná nelogičnost děje. Navíc se v této adventuře objevují mnohé další neoblíbené prvky, jako například pixelhunting a nečekané kombinace předmětů, na které bych bez návodu nepřišel. Lokace nejsou úplně špatné, ale jsou si celkem dost podobné. Nejvíce mě překvapila malá vesnička v Rakousku, která se tvůrcům fakt povedla a to hlavně díky tomu, že je tu taky nějaká ta pořádná interakce s postavami. V dalších lokacích je rozhovorů jako šafránu a to je dle mého kamenem úrazu. Předmětů moc není, ale na obrazovce jde často kliknout na hromadu aktivních míst, které jsou prakticky naprosto k ničemu a kolikrát jsem nevěděl, co mám vlastně dělat a jak se hnout dál. Dobrým pomocníkem se tak stal návod, který jsem byl bohužel nucen používat až příliš často. A konec? Strašný, urychlený a bez gradace.

I po technické stránce to je spíše slabota. Lokace byly na mém 22‘ LCD dosti rozmazané (max. rozlišení 1280x1024, lze v configu upravit), navíc hra nepodporuje widescreen, což ale zase není tolik vidět. Nicméně často se objevovaly chyby v grafice spojené s rapidním snižováním FPS bez pádného důvodu. Například jednou jsem se ocitl před jakousi budovou na níž byly pohybující se vlajky. Na první pohled bylo vidět, že je to jakoby video (nebo možná gif?) vložené do hry, protože byly vidět bílé okraje. Díky tomu se navíc strašně zpomalil kurzor myši a hra se pěkně sekala. Tohle se stalo nejednou a je to projevem jistého amatérismu tvůrců. Možná by to nižší rozlišení zakrylo, ale spíše pochybuju. Technická je to tedy mizérie.

Potěšil mě dabing, leč i ten má jednu zásadní vadu – hlavního hrdinu. Ten je nadabován jakýmsi Britem s nehorázně směšným přízvukem a stále stejným tónem hlasu bez náznaku emocí. Jednoduše jsem měl pocit, že poslouchám nějakou starou kazetu s lekcemi angličtiny. Dialogy jsou ale jinak na slušné úrovni. Český překlad ve formě titulku se rovněž povedl.

Verdikt: Undercover není úplně špatná hra, jinak bych ji nedohrál. Docela mě bavila a jsem i rád, že byla spíš kratší a tak jsem se nestihl vyloženě nudit. Na trhu jsou ale rozhodně lepší a delší kousky a proto spíš doporučuju kouknout se jinam. Podprůměrných 40%.

Pro: zasazení děje, kvalitní dialogy, klasické adventurní postupy, český překlad, lokace v rakouské vesničce

Proti: technická stránka hry, často nezajímavé lokace, hodně skřípající logika, mizerný konec

Další má hra z edice ABC, další adventura do sbírky. Děj hry je zasazen do období 2. světové války. Nejste v ní ovšem neohrožený voják či tajný agent ale věčně roztěkaný profesor fyziky.
V krátkám úvodním videu ( nebo z obalu hry ) se dozvíte že jste jedna z mála osob která může zachránit svět. To je ovšem vše co podle MI6 potřebujete vědět. Než se stačíte na něco zeptat stojíte před budovou MI6 v Londýně a vy se musíte pokusit dozvědět "vo co go".

Abych se tedy vyjádřil, hra Undercover: Operation Wintersun není špatná, její slabinou je ovšem silný stereotyp, nuda a zejména neuvěřitelná nelogičnost která pramení buď z toho že vývojáři hru prodlužují pomocí nesmyslných hádanek, nebo z toho, že Mi6 za války nikdy neplánovala dopředu. Jak jinak si lze vysvětlit fakt že hned v první misi vás s jedním, pistolí vyzbrojeným agentem pošlou získat nějaké informace do Berlínského muzea které je však ostře hlídáno, s vámi vyslaný agent nemá žádný plán, nevlastní kontakt na kolegy z MI6 a vaše vybavení tvoří staré noviny a váš kapesník. Hra je ovšem takového zmatkářství plná a to silně kazí celkovou atmosféru. Za cenu hry z ABC sice stála ale hardcore hráči se hold musí poohlédnout jinde.

Pro: Cena, různá prostředí, charaktery postav

Proti: grafika, stereotyp