Ultimate Soccer Manager

1995

Ultimate Soccer Manager je hra, která vyšla na PC a Amigu v roce 1995. Jednalo se na tu dobu o nezvykle propracovaný fotbalový manažer.

K dispozici byla pouze anglická liga, respektive pět nejvyšších soutěží s realnými kluby a soupiskami. Krom standardních sportovních možností týkajících se určování taktiky nebo přestupování hráčů, bylo možné si třeba i vsadit na zápasy svého týmu, případně zkusit podplatit soupeře. Za obojí bylo v případě odhalení možné sestoupit do nižší soutěže.

Na tu dobu byla nezvyklá i solidně propracovaná činnost manažera klubu. Od shánění sponzorů a výstavbu stadiónu, parkovišť, až po stavění klubových obchodů, stánků či restaurací. Dokonce bylo možné určovat i cenu lístků na zápas, piva, jídla ale třeba i triček apod.

Druhý díl Ultimate Soccer Manager 2 vyšel v roce 1996 a třetí a poslední Ultimate Soccer Manager 98/99 vyšel v roce 1999. Oba tyto díly už vyšly pouze na PC.

Teda odehrál jsem v téhle hře několik tisíc zápasů a ten bug, co byl ke konci toho gameplay videa jsem v životě neviděl. Aneb kterak hrát fotbal s asi 30 hráči na každé straně ;-).

U žádné jiné hry jsem nestrávil více času než u téhle a jelikož na databázi her chyběla, rozhodl jsem se ji nejen přidat, ale napsat k ní i komentář, abych ji přiblížil těm, kdo jí neznají.

Kolem poloviny 90. let se tenhle manažer dostal k nám na gympl a každý, kdo měl PC a trochu vztah k fotbalu, ho pařil do zblbnutí a já si vždycky myslel, že se jedná o známou hru. Teprve o mnoho let později jsem zjistil, že žádný z kolegů z práce, který zažil zlatou éru DOSu, o ní nikdy neslyšel. A šok pro mě byl, když jsem ji na databázi her vůbec nenašel. Proto jí chci udělat aspoň trošku reklamu, protože tahle hra si to rozhodně zaslouží.

Ultimate Soccer Manager má klasický úvod, kdy si vyberete tým anglické ligy, za který chcete hrát (lze kompletně editovat vše od jmen až po statistiky hráčů) a množství peněz na vašem účtu. Poté už se dostáváte do menu hry. To se ale od všech ostatních manažerů, které jsem kdy hrál, dost liší. Je to totiž izometrický pohled na vaše zázemí. Pěkně uprostřed je váš stadión, v jednom rohu najdete svou kancelář, hned naproti kancelář šéfa klubu, který vás čas od času zasypává různými požadavky a v rohu najdete banku, která vám spravuje účet. Výhodou je, že od banky si můžete vzít hned na začátku úvěr, takže částka s kterou začínáte se tím podstatně navýší. Krom toho máte ještě k dispozici tréninkové hřiště. Ostatní budovy jsou klubové prodejny a restaurace. Když hrajete za klub z konference, budete mít na začátku nejspíš všeho všudy jeden až dva stánky. Ale pokud si vyberete tým z Premier League, začínáte hru už s pěkně velkým množstvím dalších budov. Na každou je navíc možné kliknout a podívat se, co prodává a za kolik a částky lze dle vlastního uvážení měnit. Takhle se v tom můžete vrtat po každém odehraném zápase a když zjistíte, že na něčem proděláváte, můžete částku okamžitě změnit. Budovy můžete sami stavět a umisťovat je dle svého uvážení. Rovněž si můžete zvyšovat kapacitu stadiónu a přidávat k tribunám VIP boxy, musíte ovšem počítat s tím, že pokud je tribuna v přestavbě, nebudete ji mít po určitou dobu k dispozici. Pokud je vám ale tahle část hry ukradená je možné ponechat všechny obchodní aspekty včetně výběru sponzorů na asistentovi. Jediné, co zůstane na vás je starost o výstavbu.

Statistik u hráčů není mnoho, všeho všudy brankářské, obranné a útočné schopnosti, přihrávky, rychlost a zdraví. Pokud seženete vhodného asistenta trenéra, můžete si na tréninkovém hřišti vybrat hráče a aspekt, který u něj chcete vylepšit. Rychlost a úroveň zlepšení pak závisí na kvalitě asistenta a množství hráčů, které trénuje. Co se týče taktiky, lze si vybrat z široké škály rozestavení (od ultra defenzivního 6-3-1 až po totální útok 3-1-6), dále jsou k dispozici už jen úroveň napadání, zda chcete přihrávat nebo nakopávat míče a styl střelby (zblízka, z dálky, opatrně, při každé příležitosti). Samotný zápas pak vidíte v pohledu shora a zasahovat do něj budete už jen minimálně. Rychlost zápasu pak jde výrazně zvýšit, takže pokud chcete, je odehraný během pár vteřin.

Co se týče hráčů, jsou k dispozici pouze fotbalisté z anglických soutěží, pokud hrajete proti klubům z Evropy, nejsou hráči pojmenování. Co se týče spokojenosti hráčů, pokud budou hrát pravidelně a dostávat plat, jaký chtějí, nebudete s nimi mít nejmenší problém. Potíž je, že i hráči z lavičky chtějí hrát pravidelně, takže pokud chcete mít spokojený kádr, musíte velmi často (zhruba každých 5 zápasu) točit sestavu. Transfer je pak neskutečně jednoduchý. Stačí se ve své kanceláři podívat na fax, kde najdete transfer listinu a pokud se domluvíte na částce za přestup a týdenním platu pro hráče, máte ho ihned k dispozici. Je ale možné oslovit kterýkoliv klub a hráče a zkusit ho přetáhnout k sobě. Zde jsou dva fígly, jak si hru značně ulehčit, protože jakýkoliv hráč k vám bez potíží přestoupí, pokud hrajete maximálně o jednu soutěž níž než klub, za který nastupuje a pokud je hráči 33 a více, přestoupí do jakékoliv soutěže, takže pokud na ně máte peníze, není problém mít v týmu ze třetí divize Iana Rushe, Iana Wrighta nebo třeba Tonyho Adamse.

Poněkud kontroverzní částí hry je pak váš telefón. Přes něj můžete sázet na zápasy vlastního týmu, nebo můžete zkusit podplatit soupeře. To druhé jsem prakticky nikdy nezkoušel, protože je velká šance, že vás napráší a vy jste automaticky odvoláni z funkce. Ale sázení na zápasy je prakticky nutnost, protože jen tak je možné získat s týmem z konference do pár let titul z Ligy mistrů. Pokud to budete zkoušet poctivě, budou vám stále chybět peníze na posily, případně na výstavbu zázemí. Je mi jasné, že ve skutečnosti je to s nedostatkem peněz dost podobné, mě ale víc bavilo udělat třeba z Altrinchamu evropský velkoklub a to se vám bez sázení povede asi těžko.

Poslední, co bych chtěl na hře vyzdvihnout, jsou rozhovory pro noviny. Dotazy nejčastěji bývají po nějaké dlouhé šňůře bez porážky nebo bez vstřeleného gólu, váš názor na novou posilu apod. Po každém zápase se pak můžete ve své kanceláři podívat na noviny, kde je popsán váš poslední zápas, případně doplněný vaší odpovědí z rozhovoru, můžete narazit i na názory fanoušků. Nejkrásnější pak bývá článek, kdy třeba v poháru vyřadíte mnohem silnějšího soupeře hrajícího o několik soutěží výše. To je pak nahoře pouze skóre zápasu a pod ním prázdná stránka.

Ve hře Ultimate Soccer Manager jsem odehrál stovky hodin a i přes její chyby na ni nedám dopustit. Má sice ještě dvě pokračování, ale ta už jsou mnohem propracovanější co se týče přestupů a managementu a jsou tím pádem mnohem těžší co se týče vytváření velkoklubů z neznámých týmů. A to už mě tak nebavilo.

Pro: Propracovanost, možnost řídit každý aspekt klubu, možnost udělat z podprůměrného týmu páté ligy postrach fotbalové Evropy

Proti: Nic mě nenapadá