Na UFO: Aftershock jsem se hrozně těšil. Měl jsem po dlouhé době chuť na nějakou tahovku a uvědomil jsem si, že jsem vlastně dohrál akorát první díl z celé české trilogie UFO. Chtěl jsem to okamžitě napravit, vytasil jsem SCORE DVD, nainstaloval a spustil.

Ze začátku se žádné vyslovené nadšení nekonalo. Spíš taková rutina a očekávání. Zapnul jsem první misi a hned mě to chytlo. Emzáky jsem postřílel, vrátil se na přehled celé planety, po chvíli pustil další misi a opět jsem se setkal s naprosto totožnou mapou. To už mě zarazilo. Následovali už různorodější mapy, ale ve výsledku to bylo pořád to samý a to mě hrozně zarazilo. Nevím, přišlo mi, že první díl až tak hrůzně podobné mise neměl. Přitom si mohli dát alespoň práci s generováním rozličných misí, než aby jich udělali pár a pak by se takhle hloupě točili.

Ale tak dobře, říkal jsem si, že tohle ještě zkousnu, jenže nezkousnul jsem. S tím se totiž objevil naprosto odporný stereotyp, který jsem vymítit nedokázal. Příběh byl super, ale vyvíjel se šíleně pomalu. Tak pomalu, že jsem prostě neměl náladu ani chuť, abych se probíjel stádem nicneřikajících, průměrných a nudných misí.

Když to srovnám třeba s Jagged Alliance, které je na vrcholu tohoto herního stylu, tak v něm stereotyp je zaobalen do naprosto úžasného nápadu dobývání mapy. A tam mě to prostě baví. Tady ta planeta je jako neživá, statická a hráč vlastně pomalu a jistě utrácí svoje drahocenné chvilky hraním naprosto samého. A hlavně, stále dokola.

Mrzelo mě to, možná, že když bych hru nehrál sám, bavilo by mě to víc. I takový fakt je totiž na mém hodnocení her hodně znát. Mám ale strach, že jsem si zavřel cestu a nevím, jestli budu chtít se k české UFO sérii chtít ještě vrátit. No, uvidíme. Pár hodin jsem s ní nahrál.

Pro: Nápad, grafika, příběh

Proti: Obrovský a nezáživný průběh hry spojený se stereotypem, až amatérský dabing

Asi nejlepší díl série. Nejlepší grafika,příjemnější atmosféra a určitě mnoho vychytávek oproti minulému dílu. Dabing jak bylo řečeno je příšerný nebo snad ještě horší. A příběh rozhodně není tak neoriginální. Na Aftermath možná nemá ale obsahuje hodně zajmavých zvratů a je v podstatě hlavním tahounem v době kdy přijde na řadu trochu horší stereotypnost. Hra mě zabavila na celé dny a určitě ji doporučuji

Pro: příběh,grafika,vychytávky,spousta nepřátel atd...

Proti: stereotyp, dabing

Tak jsem tuhle hru koupil bratrovi k narozeninám v nějaké sběratelské edici či co (překvapivě levně, spolu s UFO Aftermath a Afterlight mě to stálo jenom 250 Kč) a jaké bylo moje zklamání, když jsem uslyšel český dabing. Nééé! - chtělo se mi zařvat. UFO na tomhle bylo vždycky špatně, ale toto byl vrchol (nebo spíš dno). Intro jsem ještě jakž takž zkousl, semtam se i nějaká postava celkem povedla (pár jich bylo i lepších než v angličtině), ale stejně jako u Aftermathu jsem musel bouchat hlavou do stolu, když jsem slyšel od mých jednotek hlášky jako "Znovu?!" nebo "Cože?!", "Jó jó vidím ho!". WTF?! Ona celkově ta česká verze na tom není nijak valně, uvidíme jak se jim povedl například hlavní Cultista, bud umřu smíchy nebo v depresi.

Anyway, abych se dostal k samotným kvalitám hry. Ty jsou, narozdíl od kvality "lokalizace" (i když to vlastně není lokalizace, neboť je to česká hra) imho celkem vysoká. Oceňuju oproti minulému dílu zahrnutí obrovskou spoustou nových možnosti - od možnosti střílet mířeně nebo krycí palbou a lehat si přes upgrady zbraní a propracovanější spravování základny a vojáků až po blbůstky jako droni, které můžete vybavit kde čím nebo dvě nové rasy. V tomhle ohledu tedy není hře co vytknout. Bohužel už mě zklamala atmosféra, která v minulém díle byla vcelku hutní. Hudba už taky nedosahuje oproti svému předchůdci takových kvalit a koneckonců příběh taky není zrovna nejoriginálnější. Avšak pozor! Znovuobsazování země a začátek od píky považuju osobně za velké plus. Osobně nemám rád, když už někdo hru rozehraje za mě a já se v tom pak špatně orientuju a dlouho to trvá než si všechno přepiplám k obrazu svému a Aftershock mě tímhle naštěstí netrápí.

Samozřejmě UFO nikdy nevynikalo svou grafikou a naopak mu byla vždycky vyčítána stereotypnost po nějaké době. Ta nezmizela ani tady, nicméně pořád si s tím člověk může dost vyhrát a dohrát to až do zdárného konce.

Takže teda - hratelnost sama o sobě vcelku dost slušná, nicméně po nějaké době omrzí. Hudba atmosféře bohužel tentokrát moc nepřidává a hlášky postav jakbysmet, obvzlášt v CZ verzi. Příběh je klasické béčko, ale mě osobně vyhovuje, protože mě do ničeho netlačí a dává mi volnost v mém konání. Hra není nikterak zabugovaná a s vypíchnutýma oběma očima a useknutýma ušima dávám silně nadprůměrnou známku - 75%.

Pro: Volnost, detaily, možnosti, spousta vylepšení, prostředí

Proti: Stereotyp, atmosféra slabší, DABING