Ze sportovních her u mě určitě vítězí série NHL, protože mám přeci jen radši hokej než fotbal, ale nějakou tu FIFU jsem si už taky zahrál. První FIFA byla z devadesátých let, ale jelikož nevím přesně, který ročník to byl, na databázi jsem ji neohodnotil. Pamatuji si jen, že když se přišlo dostatečně blízko k brankáři při výkopu, nakopl míč do vás, čímž se dalo snadno docílit branky. Další byla až FIFA 2000, která mě ale moc nebavila. Třetí a zatím poslední fotbal na PC, co jsem hrál je právě UEFA Euro 2008 a musím uznat, že mě hra celou dobu značně bavila.

Hned na začátku se spustilo intro, které je velmi kvalitně zpracované. Jsou v něm předchozí vítězové turnaje od roku 1996 (rok, kdy naše reprezentace smolně prohrála finálový zápas s Německem) a navíc je celé podbarveno líbivou hudbou. Po skončení intra se přede mnou objevilo přehledné menu, ve kterém jsem si nejdříve navolil novou hru, abych si vyzkoušel hratelnost a mohl poté začít turnaj. Byla možnost začít turnaj od kvalifikace, nebo rovnou prvním zápasem v turnajové skupině, ale protože jsem si chtěl postup oprávněně vybojovat, můj první zápas byl ten kvalifikační. Jak jsem posléze zjistil, branku už nešlo vstřelit tak lehce, jako v předchozích fotbalových ročnících, co jsem hrál, ale nakonec jsem přišel na systém, který platil i na ty nejtěžší soupeře a celý turnaj jsem vyhrál za reprezentaci Švédska. Vyzkoušel jsem si i multiplayer, když jsem se svým bratrem propařil pár zábavných večerů.

Zajímavým nápadem bylo určitě fotoalbum, do kterého jsem, stejně jako v reálu, lepil fotografie všech hráčů z každého týmu, který se turnaje, nebo alespoň kvalifikace na něj, zúčastnil. Pro sběratele to je jistě úspora peněz, když tyto fotografie může sbírat virtuálně.

Ze všech tří fotbalových her na počítači, co jsem hrál, vychází UEFA Euro 2008 jako jednoznačný vítěz a i když si ho nejspíš už nikdy nezahraji, udělalo na mně veliký dojem.

Pro: intro, možnost začít již od kvalifikace, fotoalbum, hratelnost, multiplayer

Proti: občas špatné ozančování hráčů

[HODNOCENÍ XBOX360 VERZE]Vemte to dobré, co fungovalo ve FIFA 08 a představte si to ve stylizaci EURA. UEFA Euro 2008 je ve verzi pro next-gen konzole opět špičkovým fotbalem, od FIFY se změnila rychlost hry a reakce hráčů - všechno se to opět hýbalo o chlup lépe. Co mě ale na EURU zamrzelo bylo technické zpracování, co se grafiky týče, která zdaleka nedosahovala kvalit FIFY 08. Zamrzela mě i absence týmového multiplayeru po Xbox Live.. Celkově jde ale furt o kvalitní fotbalový kousek, který by fandovi ve sbírce chybět neměl, ostatní počkají na nový ročník FIFY, protože pakliže jste majiteli 08 a stačilo vám to skutečné EURO, to virtuální oželíte.