Kamarád mě navnadil na to, že si Tyrian stáhnul a tak jsem si na oddech od adventur rozhodl že si dám zas jednou nějaký "lehčí" žánr. Na GOG je Tyrian zadarmo v nové verzi, tak jsem sáhl po něm, i když jsem kdysi dohrával tu původní, nemám pocit že by se cokoliv změnilo.

Tyrian je tradiční "raketka", tedy žánr který kraloval na konzolích i na automatech, ale na PC byl jste podobných her moc nenašli. Napadá mě Raptor, Tubular World a dále...? Tyrian mě bavil vždycky nejvíce. Pěkná pestrobarevná grafika, spousta možností a opravdu obrovský rozsah hry. Hra má 5 epizod (původně tuším 4), každá epizoda obsahuje cca 8-10 kol a to pořádně dlouhých.

V každém kole sbíráte peníze a body za zničené nepřátele, za které si pak nakupujete spoustu vylepšení - loď, štíty, pohon, boční děla, zadní dělo, hlavní dělo. V každé kategorii máme několik možností a co se týče předního a zadního děla ještě asi 10 stupňů upgradů! Možnosti jsou tak nevyčerpatelné, navíc tohle se týká jen Story módu. V arcade módu se na to všechno vykašlete a upgrady sbíráte přímo na bojišti (a jsou to úplně jiné zbraně).

Skoro všechno se dá rozstřílet a zdemolovat a moc pěkně to bouchá, na konci každého kola je nějaký monumentální boss. Díky štítům (které se dobíjí) a brnění to není tradiční jeden zásah a smrt, navíc mezi koly se dá ukládat. Hra je tak celkem pohodová, ale je pravda, že v dalších epizodách obtížnost roste (hráno na normal) a našly se kola, které jsem opakoval a ne jednou (úplně předposlední jsem hrál snad 20*).

Slabinou je tak jen příběh, protože je to užvaněná tuna blábolů, které brzy začnete přeskakovat. Boj proti obrovské korporaci, milion postav, létání od čerta k ďáblu. No ale pro příběh se tyhle hry nehrají. Za mě spokojenost, Tyrian je pořád slušná zábava.

Pro: Pestrobarevná grafika, obrovský rozsah, spousta možností vylepšování lodě, příjemná hratelnost.

Proti: Příběh

Po dohrání Tyrian na tabletu jsem si pro porovnání dal i Tyrian 2000 na počítači. Ačkoliv jsem to nečekal, tak musím říct, že na tabletu působila hra uhlazenějším dojmem. Přeci jen na velké obrazovce člověk více vnímá kostičkovanou grafiku a nízkou snímkovou frekvenci, než na malém displeji. Hra je samozřejmě pořád zábavná, ale zub času je na PC vidět víc.

Oprotí původní verzi je zde pátý akt, ale docela krátký. Také někteří bossové byli podezřele jednodušší (nejen v pátém aktu), hráno na střední obtížnost. Každopádně pořád skvělý soundtrack, zábavné zbraně, občas se člověk docela zapotí. V dnešní době bych hodnocení trochu snížil, ale v době vydání fakt bomba.

Celkové hodnocení: Nářez (v době vydání) / Výborná (v současnosti)
U Tyrianu 2000 je nejlepší ten fakt, že se jedná o upragedovanou verzi mnohem starší hry, u které se už nikdo nepokoušel o extra přelomové/světoborné novinky, naopak jen dovedli její původní kvality dokonce.

Tyrian 2000 si mě získal několika mody hratelnosti, se kterými jsem se v této míře a efektivnosti ještě nesetkal.

Storymode - úplně ta nejklasičtější hra, kdy kupujete nové lodě, zbraně a jednotlivé komponenty, či složky. Velice kvalitně zvedený je upgrade jednotlivých zbraní, kdy se hráč musí rozhodnout, zdali vyhazovat peníze za silnější verzi zbraně, popřípadě koupit úplně novou a jinou. Velice důležitým a povedeným prvkem je také důležitost generátoru, jehož výkon ovliňuje kvalitu štítu a zbraní, které je schopen utáhnout. Zcelého obnovování a vylepšování lodě, je mnohem složitější a komplexnější záležitost.

Single-Arcade - Hra kdy sami cíleně nekupujute upgrade ale jen průběžně získáváte power up v jednotlivých levelech (hráč tak mohl nabírat dotykem jednotlivé zbraně, které postupně sílily - zlepšovaly svoji ničivost. - a taky byl hodně naštvaný, když nabral něco co nechtěl)

Multi-Arcade - Hra dvou hráču, kdy jeden může ovladat jednu loď klávesnicí, druhý za pomoci myši (popřipadě po Lanu). Docela solidní legrace, zvláště když oba hrači nedělají zle jen nepřátelům, ale hru si komplikují navzájem.

Tyrian se drží klasických arkád z devadesátých let, znichž má jen ty kvalitní stránky. Vedle toho ještě nabral množství svých vlastních. Zkrátka je to ryzí arkáda, která si na nic jiného nehraje - to je to, co můžete očekávat-
80%

Pro: Pěkný návrat do devadesátých let

Super hra...hrála jsem ji když jsem byla menší ještě s moj sestřenkou...:))to byli hodiny jááj:)
Hrálo se to ještě na starých komplech s windows 95...Sice hra ,děj je občas chaotický,že jsme občas nevěděli,do čeho střílet jako první,co sbírat...Všeho tam je v některých misích až přehnaně moc,ale pro zabavení nám to stačilo...
Tyrian! Jaj, co sjem se tehle hry nahral! na PCcku jsem hral teda jen zaklad... ale kdyz jsem si koupil nokii a na netu nasel remake tehle hry pro symbian... a rozjel jsem ji, nemohl jsem uverit vlastnim ocim, usim! Naprosto stejna hra, nadherna grafika, UZASNY zvukovy doprovod!

Uz je tomu 2 roky co jsem tuto hru nasel a po cele ty 2 roky jsem ji uz nespocetne znovu a znovu dohral!

Co vice k tehle hre? Myslim, ze grafika je krasna, takova barevna, a dost detailni. Hudba se skvele hodi k takove akci a meni se s bossem popripade pri zmene rychlosti mapy atd. Pribeh je klasika, co dodat, ale v pribehu krasa tehle hry rozhodne neni a taky ji nikdo neceka.

nepreberne mnozstvi zbrani, kde najit pro Sebe tu nejlepsi je dost tezko, dodnes se rozhoduju jestli je lepsi laser nebo zicca :)

Dekuji tomuhle serveru ze jsem na ni opet narazil, myslim, ze ji jdu znova projet :D

Pro: Hratelnost, hudba, grafika

Proti: po nekolikaterem opakovani uz doopravdy nehratelne tezka