Trauma Center: Under the Knife

Trauma Center: Second Opinion

04.10.2005
19.11.2006

Trauma Center: Under the Knife je simulátor chirurga s prvky vizuální novely od Atlusu. Hra byla prvně vydána exkluzivně pro Nintendo DS a později také pro Nintendo Wii s podtitulem Second Opinion.

Hlavním hrdinou hry je novopečený chirurg Derek Stiles, v jehož kůži bude hráč v několika kapitolách operovat rozličné pacienty. Během každé operace je hráč navíc limitován určitým časovým limitem, do kterého musí vše potřebné splnit, a na konci operace je následně jeho výkon oznámkován.

Co se hratelnosti týče, tak během operací hra využívá dotykovou obrazovku Nintenda DS, na které pomocí stylusu provádíte rozličné úkony za použití klasických nástrojů jako jsou například skalpel, kleště, antibakteriální gel a další.

Wii verze navíc obsahuje vylepšenou grafickou stránku, nové rozhraní a pár menších novinek jako sekundární příběhovou linku s doktorkou Nozomi Weaver v hlavní roli.

@jones1240 (22.03.2018 20:35): me to je uplne jasny. Uprimne diky tomu vytvarnikovi me to taky tak trochu zaujalo. Ale zjistil jsem ze v Atlusu je tehle lidi co pouzivaji podobny styl vic a bohuzel ten co dela SMT tohle nedelal, ale podobne to je hodne. Chtelo by to podrobnejsi pruzkum ke kteremu ale bohuzel nemam momentalne motivaci..snad az vyjde nove SMT na Switch:)

• Wii 60
Na Trauma Center jsem se upřímně neskutečně těšil, přeci jenom her ve kterých operujete pohybovým ovládáním není mnoho a když si k tomu ještě připočtete vizuál a soundtrack ve stylu Persony, tak to vypadá minimálně slibně. Bohužel se mi dostavilo převeliké zklamání.

Vžijete se tu do role doktora Dereka Stillese a postupně sledujete jeho vzestup v kariéře a i jeho osobní dospění. Do toho ještě svět ohrožuje zvláštní vir jménem Guilt, který různě mutuje a byl vyroben za účelem bioterorismu a hlavní hrdina díky jeho super schopnosti jménem Healing Touch, je jedním z mála který tomu může zabránit. Příběh sám o sobě zní zajímavě, ale scénáristé v tom bohužel hluboce selhávají. Všechny dramata či zajímavá témata se vyřeší prakticky během deseti minut a tím pádem to na vás nemá žádný dopad. Například jeden z doktorů dává lidem kteří nemají šanci na to přežít, po jejich svolení eutanazii. Hlavní hrdina to zjistí a celou situaci a i smysl do dotyčného natluče během pěti minut. Opravdu, všechny linky jsou tak neskutečně zrychlené, ukvapené že i když jsou postavy sympatické, tak si k nim hlubší vztah nevytvoříte. Chtělo by to trochu zpomalit a dát těm postavám aspoň trochu čas na to dýchat. Naštěstí jsem slyšel že první díl je jeden z nejslabších co se týče scénáře a ty další už jsou na tom o mnoho lépe. No jsem zvědavý.

Hru, ale krom soundtracku a hezkého vizuálu, zachraňuje hlavně gameplay. Operace bývají často slušnou výzvou a vy krom zašívání tržných ran či vyndavání střepů z těla, budete například operovat nádory apod. Do toho všeho vám jde časomíra vy musíte pacienta vyřídit v daném časovém úseku a do toho si pamatovat postupy pro dané operace. Jo ze začátku to byl silný zmatek, ale postupně se do toho dostanete. Poté už si budete jen užívat výzvy které před vás hra háže a vždy si po náročné operaci, radostně odfouknete. Jasně, někdy jsou operace, hlavně ke konci silně překombinované, ale dá se to přežít. Navíc používání lejsru, zašívání ran, řezání je uděláno skvěle a opravdu vás to vcucne do sebe, až jsem si někdy i kvůli náročnosti vzpomněl na Shin Megami Tensei a její bosse (Dělal to Atlus a někdy to tím trochu silněji zavání)

Takže ve výsledku je veliká škoda že se nepodařilo tvůrcům skloubit dvě věci dohromady a dali nám urychlený příběh který sice řeší vážná témata a má ambice, bohužel to, ale nezvládli kvalitně napsat. No, snad další díl nezklame.

Pro: Hratelnost, místy je to výzva, vizuál, soundtrack, postavy jsou sympatické

Proti: Chybí hloubka v příběhu, někdy trochu frustrující, operace jsou ke konci až moc překombinované, moc urychlené