Začalo to tak, že jsem si kdysi stáhl freeware hru Trackmania Nations, tenkrát mě hra zaujala, ale měl jsem příliš pomalé připojení na pohodlné hraní přes internet a můj hardware, také nebyl pro tuto hru optimální. Přesto mě tato hra zaujala svou hratelností, grafikou a hlavně schopností přinutit mě k vylepšování techniky jízdy. Po nějaké pauze jsem si stáhl pokračování tohoto freeware produktu, tedy Trackmania Nations Forever, a protože jsem měl už lepší PC i internetové připojení, propuklo u mě závodní šílenství, nebo spíš, blíže k názvu hry, opravdová mánie. S freeware verzí hry jsem si vystačil dlouho, ale má touha ukázat ostatním závodníkům svůj avatar, skin formule a zvědavost, jak vypadají ostatní prostředí a módy hry ve mě stále více vyvolávala potřebu vlastnit plnohodnotnou hru Trackmania United Forever. Koupil jsem si jí k narozeninám a po nainstalování a zadání unikátního registračního klíče na mě čekala velmi milá, ale i nemilá překvapení. Mezi milá překvapení patřily změny k přístupu k online hraní, možnost získávání bodů, zakládání klanů nebo přidávání se do nich a také to, že i když mám najiném počítači nainstalovanou free verzi hry (Trackmania Nations Forever), mám po přihlášení pod svým účtem podobné možnosti, jako ve hře plné! Nemilým překvapením bylo chabé zpracování ostatních herních prostředí oproti mně již dříve známému prostředí Stadium z freeware verze. Formulky na stadionu jsou prostě nejlepší, ale i přesto si občas zajezdím třeba jeepem, SUV nebo superrychlým speciálem. Hra je průměrná, možná spíš podprůměrná pro hraní v singleplayeru, ale co se týče hraní po internetu, je to droga. Člověk chce neustále zdokonalovat svou techniku a tím své časy, aby se dostal v celosvětovém žebříčku, v žebříčku své země a nebo aspoň v žebříčku svého kraje - ano, i Česká republika je v této hře rozdělena na jednotlivé kraje.

Pro: výborná hratelnost / žebříčky krajů / adrenalin u některých tratí / možnost jednoduše vytvářet plnohodnotné tratě v enginu hry a sdílet je s ostatními / video-editor přímo ve hře / velká internetová komunita

Proti: horší kvalita prostředí, které hra obsahuje navíc od free verze / pár hracích hodin trvá, než člověk odhalí kouzlo této hry / vysoce návykové!

Oblíbenej díl. Především, že zde jsou veškerý auta a veškerý tratě z dosavadních dílů série. Časem však přituhuje - některé tratě ve vyšších vlajkách už prostě nelze na zlatou dokončit. Než se však hráč k těmhle tratí dopracuje, může pilovat své zkušenosti, anebo se nechat pohltit nekonečným editorem.
Tedy, nástroje maj mantinely, ale provedení a to, jak trať postavíte, je jen na vás. Tam už žádná omezení nejsou. A hlavně si lze vybrat mezi dnem a nocí, či autem a povrchem trati. Takže tráva, sníh, led, poušť, město, či ostrov a zbytek je na fantazii každého z nás.
Do toho hraje příjemná hudba (hlavně ta v poušti) a doporučuju naskočit do multiplayeru. Porovnat síly s ostatními po celé světě na nejšílenějších tratí. Multiplayer vás skutečně přiková!
A teprve až za delší dobu se začne projevovat stereotyp. Trackamina je nesmírně bohatá, zábavná, oddechová - akorát i při některých závodech bude tuhnout krev v žilách.

Pro: Mix všeho, co série nabídla, pestrost tratí, hezká hudba, bohatý editor, možnost nalakovat si vlastní auto, výzva, vyžaduje zkušenosti, jeden z nejlepších multiplayerů, HW

Proti: Obtížnost některých tratí je fakt nad rámec, časem single může najíždět do stereotypu

Dříve jsem hrával Trackmanii pouze offline, jezdíval sólo závody a občas si postavil nějakou tu trať. Tehdy jsem ji považoval za dobrou hru, která hráče na chvíli odreaguje od každodenních starostí, ale nikdy bych ji nevydržel hrát déle než hodinu denně. Což se změnilo vyzkoušením multiplayeru, který dělá z Trackmanie jednou z nejzábavnějších závodních arkád. Hra nabízí sedm typů prostředí, pro každé prostředí je určen jeden vůz se specifickými jízdními vlastnostmi. Auta se dají různě lakovat nebo stahovat například z Trackmania Carparku.

V multiplayeru si hráč vybírá z velké nabídky především freezone serverů s různými typy tras, mnoho serverů je zaměřeno na technické, rychlostní nebo třeba Nascar tratě. Technické tratě mi ve srovnání s ostatními moc nešly, ve hře totiž existuje spousta profesionálních týmů techařů, kteří se honí za každou setinou sekundy :) Daleko více jsem si užíval závodění na Nascar tratích, kde lidé hrají spíše pro zábavu než pro vylepšování rekordů. Oblíbil jsem si také rychlostní dráhy nebo servery zaměřené na původní Nadeo tratě. Většina těchto serverů je v režimu na čas, ale najdou se i takové, kde se jezdí v módu pohár nebo na počet kol, což je určitě zábavnější než zmiňovaný "time attack". Výborné jsou třeba servery "Freezone Forza Chillout Cup" a "Freezone Let´s Rock Cup", které každý den navštíví stovky hráčů. O takové návštěvnosti si sice můj, již 8 měsíců fungující, server může nechat jen zdát, ale z České republiky se řadí k těm nejnavštěvovanějším.

Mnoho serverů je zaměřeno také na ostatní typy prostředí než na to základní z Trackmanie Nations. Já si oblíbil především server "Best on coast event", který se může chlubit vysokou návštěvností a hlavně krásnými tratěmi. Vůz na Coast prostředí má velmi citlivé jízdní vlastnosti, kdy neopatrné stisknutí směrové šipky může způsobit smyk. Je sranda se takových závodů účastnit, dá se říct, že až do poslední zatáčky není nic jisté.

Rád bych se zmínil také o editoru tratí, který je velmi přehledně zpracovaný. Zpočátku mi stavění moc nešlo, ale časem se ze mě stal pravidelný poskytovatel tratí pro pár českých serverů. Ostatní hráči můžou tratě ohodnotit a stavitel v tabulce vidí, jak si vede jeho výtvor ve srovnání s ostatními.

Vydělávání peněz (ve hře zvané Coppers) je další věcí, co dělá z Trackmanie dost návykovou záležitost. Před závodem je možné vsadit za sebe určitou částku a poté jen čekat, zda se najde někdo ochotný do toho s vámi jít. Vydělané peníze hráč může investovat do různých skinů či avatarů z obchodu, nebo může někomu peníze darovat na server. Každý server obsahuje tabulku, která zobrazuje nejúspěšnější výherce ze sázení a také hráče, kteří darovali nejvíce peněz.

Popravdě ani nevím, co bych Trackmanii United vytknul. Je zábavná, technicky dobře zpracovaná, obsahově povedená i pěkně ozvučená. Potěší skvělý překlad do češtiny, ale je pravda, že s ostatními hráči se stejně většinou domluvíte jedině anglicky. Hra nezabírá mnoho místa na disku a také hardwarové požadavky jsou velmi příjemné.

Sice mám raději reálnější závody, přesto si mě TMU dokázala svým propracovaným multiplayerem získat a baví mě prakticky dodnes. Dávám 100%.
Rychlost! Ještě větší rychlost! Šílená rychlost a k tomu naprosto šílené akrobatické tratě. Tak to je Trackmania.
Hromada lidí na jednom serveru honících se za desetinami a setinami vteřin. To je Trackmania.
Hledání různých zkratek a fíglů na pokoření aktuálního rekordu na trati. To je Trackmania.
Sta tisíce lidí závodících pod vlajkou své rodné země. To je Trackmania.
Dva roky mého života. To je Trackmania.
Progaming. To je Trackmania.

Ačkoliv Trackmania United Forever je vlastně kompilací a posledním rozšířením původní Trackmanie a obsahuje tak obří singleplayerovou kampaň v sedmi různých prostředí plus ještě další módy jako např. akrobacie nebo platformy, jádro téhle hry leží v multiplayeru. Přídavek Forever navíc umožnil kromě jiného propojit závodníky free verze se závodníky placené United verze a vytvořit tak jednu obří komunitu. Navíc byl rozšířen již tak kvalitní a jednoduchý editor tratí, takže komunita dál mohla produkovat nespočetné množství ještě šílenějších "treků". Novinkou je zde i další obří a velmi náročná Star Track kampaň, ve které dosáhnout na tzv "Medaile autora" je v podstatě pro běžného hráče skoro nemožné.

Naprosto ultimátní charakteristikou Trackmanie kromě šílených tratí a rychlosti, je absence jakýchkoliv kolizí mezi hráči. To je podle mého názoru i podstatnou příčinou popularity Trackmanie z hlediska multiplayeru. Nikdo vás tak nemůže blokovat, nikdo vás nemůže otravovat, a nikdo vám nezkazí hru. Jste tu jen vy, auto a čas. Neuvěřitelně rychle ubíhající čas, který vám při snaze o překonání traťového rekordu neodpustí naprosto žádnou ani minimální chybu.

Nicméně když si udržím odstup tak samozřejmě vidím, že hra má i své mouchy. Např. singleplayer je v konečném důsledku v podstatě docela nudný. Jediné co vás nějak motivuje je získání těch 4 placek na každé trati. Což k dohrání hry může dovést jen úplného magora jako jsem já. I když pravda to závěrečné zjištění, že v té době kompletně hru dohrálo jen 10 Čechů a nějakých 530 lidí na celém světě, celkem dokázalo pohladit mé ego. Zpátky na zem jsem se ovšem vrátil velmi rychle, když jsem se někdy v roce 2009 zúčastnil kvalifikace na Mistrovství ČR. Jestliže v závodech kde jde o desetiny a setiny vteřiny, dostanete od profesionální špičky naděleno několik vteřin, tak je rozhodnuto, že tudy cesta nepovede... :D

Pro: Úžasný multiplayer, hromada serverů, ligy, turnaje - progaming

Proti: Nudný singleplayer.