Toxic Bunny

19.11.1996

Toxic Bunny je klasická 2D plošinovka s prvky adventury.

Ve hře ovládáte králíka, který se nedopatřením při své pauze na kafe připletl k nehodě nákladního automobilu, který převážel toxický odpad. Toxický odpad se vylil přímo na nebohého králíka, který pod jeho vlivem zmutoval a zapřísáhl se, že se tomu, kdo nehodu způsobil, pomstí.

Během své cesty za spravedlností Toxic Bunny potká mnoho nebezpečných nepřátel, jako jsou zmutované krysy, obří pavouci, netopýři nebo obří housenky a bude muset čelit spoustě překážkám známých z klasických plošinovek. K ničení nepřátel vám dopomůže několik různých zbraní, k dispozici máte například toxické soudky, samopal, molotovův koktejl. Během hry dále můžete sbírat různobarevné lektvary, které nakonec máte možnost míchat a tím získat nějaký užitečný účinek, můžete se tedy klidně stát na okamžik nesmrtelným, nebo se díky lektvaru vyléčit, či dokonce zlepšit schopnost skákání. Během svého dobrodružství naleznete i spoustu peněz, za které máte možnost něco užitečného koupit.

Na rozdíl od většiny klasických plošinovek Toxic Bunny disponuje i několika adventurními prvky, jedná se hlavně o sbírání různých předmětů, které následně v ten pravý okamžik musíte správně využít.

Ovládání postavy si můžete kdykoliv nastavit dle svého, ale ostatní ovládání je již definováno napevno, Tab slouží pro otevření mapy, klávesa M pro mixování lektvarů a klávesa E pro nákup předmětů.

Ke hře Toxic Bunny jsem se poprvé dostal někdy v roce 1999 v podobě demoverze. Hra mě neuvěřitelně okouzlila svojí atmosférou, originalitou a hratelností. Uběhlo 11 let a mě napadlo si hru zahrát znovu, a když jsem jí našel na internetu jako Abandonware na nic jsem nečekal a začal hrát.

Na první pohled se Toxic Bunny tváří jako obyčejná plošinovka, avšak po chvilce ihned zjistíte, že to tak naštěstí není. Hned zpočátku vás hra upozorní na používání inventáře, sbírání předmětů a mixování lektvarů. Po sebrání prvního předmětu ihned dostanete úkol, kde sebraný předmět následně využijete, tímto se hra pěkně odlišuje od tuctových plošinovek, a i když se jedná spíše o takové menší zpestření, tak při některých úkolech budete muset i trochu zapojit mozek. Škoda jen, že se na tyto adventurní prvky přeci jen nekladl větší důraz, je tam sice pár opravdu zajímavých úkolů, ovšem ve většině případů se jedná pouze o sebrání jednoho předmětu a hra vám následně ihned řekne, kde ho využít, tam seberete další předmět atd. Čili nějaké jejich kombinování, či třeba využití až v pozdější fázi hry by neškodilo, takhle vás hra zbytečně moc vede a té adventurní složce to spíše škodí. No další originální prvek je možnost mixování lektvarů, při putování hrou sbíráte ampulky s různobarevnou tekutinou, ty pak můžete mezi sebou různě míchat a vytvořit tak lektvar, který vám přinese nějaký užitečný účinek. Nápad je to zajímavý, ale zase mohli si na něm autoři dát více záležet, kombinací je všehovšudy pouze 7 (z toho využijete tak 4), což je určitě škoda. Pokud vám tedy ampulky s barevnou tekutinou dojdou, můžete si je za nasbírané mince dokoupit, nakupovat můžete i náboje do různých zbraní či dokonce tip do hry nebo recept na lektvar, nápad nakupování je v plošinovce opět docela zajímavý, ale též mohli autoři přidat do hry více zboží.

Grafika hry je na tu dobu docela pěkná, nejvíce se mi líbilo osvětlení, které dost přidává na atmosféře. (například kolem Toxic Bunnyho je takový kruh světla a zbytek světa je tmavý, trochu mi to tímto připomínalo Diablo:)) Po zvukové stránce se jedná zhruba o průměr, neškodily by nějaké ty ruchy okolí a skřeky potvor.

Shrnutí: Toxic Bunny je opravdu zábavná a originální plošinovka, bohužel většině originálních prvků byl dán velmi malý prostor, což je vcelku škoda, avšak i tak se jedná o jednu z nejlepších plošinovek, co jsem měl možnost si zahrát.

Zajímavost: Výrobce hry Celestial Games právě pracuje na remaku této hry, která by měla přinést vylepšenou, ručně kreslenou grafiku, zvuky, hudbu atd. a měla by chodit bezproblémově pod novějšími operačními systémy. Více informací na oficiálních stránkách.

Pro: Grafika, Originalita, Atmosféra, Vtip

Proti: Neškodilo by větší využívání adventurních prvků, poslední level mi připadal nepovedený.