Toppler

2005

freeware

Český Toppler je jednou z variací na sovětskou hru Perestroika z roku 1990. Ačkoli funguje úplně stejně jako původní hra a její další různé verze a předělávky, může se pyšnit o mnoho zajímavějším zpracováním.

Smyslem hry je s malou žabkou překonat vodní plochu z jednoho rohu do druhého přes řadu objevujících a zmenšujících se leknínů. Každou úroveň se ovšem herní obrazovka zvětšuje, lekníny jsou stále menší a rychleji mizí, čas od času se také může cíl změnit. Je nutné se vyhýbat nejen pádům do vody, ale i žravým mouchám, které žabku přes lekníny pronásledují. Skóre se pak získává kromě překonávání levelů i sbíráním speciálních bodů a pojídáním mšic, rovněž je možné získat zpět ztracené životy.

Hra je plně ruchově ozvučena a nabízí i hudbu, kterou složil sám René Puchinger. Ten hru uvolnil volně ke stažení na její speciální stránce (dnes už nefunkční) a současně k ní poskytl i zdrojové kódy. V létě 2020 celý tento soubor nahrál na GitHub. Hra je v současnosti dostupná ve verzi 1.1 původně ze 13. dubna 2005.

@hatifnat (20.01.2021 08:25): Tak tohle teď udělalo radost mně :)
Těch her jsem našla víc, kromě jedné (Kung Fu Kim) zde není ani jedna, vlastně ani internet je téměř nezná (jedna je dokonce japonsky, další záhada na téma „jak jsem to dokázala hrát“), tak je sem také postupně přidám.
Už jsem každopádně asi vypátrala, jak jsem se k Toppleru dostala, před 15 lety byly na iDnes minirecenze freewarových her, kde se daly i stáhnout. Hádám, že odtamtud se ke mně hra dostala, a proto si myslím, že určitě nebudu jediná a na hru si někdo vzpomene.

Plná palba, bez jakéhokoli rozmýšlení, bez pochybností. Nemůžu jinak. Kdyby mi někdo řekl, ať ze všech her, co jsem kdy hrála, vyberu jednu, jakoukoli, já zvolím tuhle. Proč? Je to prosté, v žádné jiné hře jsem nestrávila tolik času, budou to stovky a stovky hodin v průběhu mého dětství po dobu několika let. Může to znít šíleně, vždyť je to obyčejná freewarovka, předělávka v podstatě primitivního konceptu Perestroiky... A přece jen je to hra, jež mi navždy utkvěla v paměti.

Je to pár dní, co se mi povedlo tuto hru znovu najít, neboť jiné předělávky byly známější a tato zapadla. Já však přesně věděla, co hledám. Musím říct, že vše je takové, jak jsem si pamatovala. Menu, grafika, zvuky, hudba. Paměť mě nezklamala, ačkoli jsem se toho během několikaletého pátrání po této hře bála. Nebyla jsem si však jistá, zda dokážu i dnes ocenit hru samotnou, jak se vůbec hraje a jak funguje. Inu, je to skutečně dosti prostá. Ihned po nálezu jsem se to samozřejmě rozhodla ověřit a skutečně. Ani po gameplayové stránce to u mě neztratilo, hned se dostavil pocit, že je mi zase pět. A povedlo se mi u toho prosedět dvě hodiny... Při té příležitosti jsem dokonce zjistila, že hra není nekonečná, ale dá se dohrát! To se mi v dětství nepodařilo.

Uznávám, že toto je ode mě poměrně netradiční komentář, ale nějak mě nenapadá, jak přesně tento titul vychvalovat těm, kteří jej minuli. Obávám se, že pro ty hra zkrátka nebude, možná tak na pár minut, ale pro mě je to zkrátka srdcová záležitost. Výborně zmodernizovaný prostý koncept, jednoduchá, ale hezká (a i dnes pěkně vypadající) grafika, úžasné ozvučení, bodové prvky a skóre, nahánění much a prchání před "masožravkami" (můj výraz z dětství) a fantastická hudba, která mi hraje v hlavě dlouhé roky, tón po tónu, naprosto přesně. Navíc jede i krásně na Win 10, stahujte loni nahozenou verzi z GitHubu, pokud toužíte pochopit, snad alespoň trochu, mé nadšení. Gorbačov se může jít zahrabat, tohle je moje Perestroika.

Ano, skutečně jsem schopna takto básnit o freewarovce, o níž autor řekl: This is a former attempt of mine to write an arcade game. Není to žádné veledílo, ale... Už to tak holt bude, tato hra v mém osobním žebříčku i tak ční nad ostatními.

Pro: nový fešný kabátek klasické oldschoolovky, zvuky a hudba, zábava na dlouhé hodiny a vzpomínka na krásné dětství

Proti: ve společnosti jiných život ovlivňujících her se nebude tolik vyjímat...