Toby's Nose

2015

freeware

Stala se vražda. A ten, kdo jí musí vyřešit, není nikdo jiný, než Toby - pes Sherlocka Holmese. Tato parserová textová adventura je situována pouze do jediné místnosti. V ní se nachází zavražděný, Holmes, dr. Watson, inspektor Reines, rodina zavražděného, sluha a zahradník. Toby, pomocí svého geniálního čichu, musí prozkoumat podezřelé a místo činu, aby na konci, když si spojí všechny indicie dohromady, štěknutím označil vraha.

Hra byla naprogramována v systému Inform 7 a k jejímu spuštění je třeba patřičný interpret (např. Windows Glulxe).

Tobyho čenich je na první pohled nenápadná textovka, která však za odlehčeným námětem skrývá brilantní detektivní adventuru. Její autor v ní použil metodu tzv. teleskopických popisů, které se předtím objevily už ve hrách Castle of the Red Prince nebo Lime Ergot. Chandler Groover ji však dovedl k dokonalosti. Princip spočívá v tom, že jako geniálním čichem obdařený pes Toby (který se v povídkách Sherlocka Holmese skutečně vyskytuje), získáte při očenichání nějakého předmětu popis dané věci nebo třeba i vzpomínky, kterou vám daný pach vyvolal. V daném popisu jsou však další objekty, na které můžete zaměřit svůj čich, které vás vedou dál a dál z místnosti se zavražděným a podezřelými, takže postupně získáváte pocit až barokně mnohovrstevnaté reality, kterou postupně odhalujete. Groover je navíc skvělý stylista, který v krátkých popisech nenápadně buduje Dickensovsky vykreslený Londýn plný vůní a pachů. A v tomto literárním labyrintu se skrývají indicie, které musíte odhalit, abyste vydedukovali, kdo je skutečný vrah. Osobně přiznávám, že jsem se trefil až napotřetí, protože jsem už ke konci nebyl dostatečně důkladný a utekla mi jedna zásadní stopa. Určitě k cíli ale nespěchejte, návod se snažte využívat minimálně a podobně jako v Proustově Hledání ztraceného času ochutnejte marlenku - a ztraťte se v košatém světě Grooverovy hry.