TIMEframe

07.07.2015

Neznámý svět se řítí do nevyhnutelné záhuby a vy s tím už nemůžete nic udělat. Na povrch planety se řítí meteorit, který vyhladí všechen život a do jeho dopadu zbývá už jen 10 vteřin. Čas je ale relativní a deset sekund může někomu občas připadat jako věčnost, což se děje právě teď. Čas se pro vás zpomalil a vy tak máte možnost prozkoumat zánik jedné neznámé civilizace.

Jedná se o explorativní adventuru, ve které nemáte za úkol nic jiného, než prozkoumávat okolí neznámé planety, která bude v několika okamžicích zničena. Spíše než o hru zde jde o meditativní zážitek, čemuž pomáhá i hudba Clarca Abouda. Každý průchod trvá přibližně deset minut, během kterých však neobjevíte všechna tajemství a hra tak vybízí ke znovuhratelnosti.

Titul je zabalen do unikátní polygonové grafiky, která dá vzpomenout na hry z počátku éry 3D.

Co vlastně dělat, když tak nějak víte, že váš čas je definitivně vyměřen? Ano, ono je to de facto vždy takto nastavené, ale v této walking adventuře je to ještě zasazeno právě do určité časové osy a z ní se jednoduše nepohnete.
Objevíte se uprostřed uzavřeného místa, odkud už máte za úkol projít po celé ploše a hledat artefakty. Do této doby žádné vzrůšo a nic, co by dělalo tuto hru zvláštní.
Po nějaké době si však všimnete, krom slunce, ještě jedné fragmentované tečky na obloze. Co to sakra je? To jsem si prve říkal. Ale ono se to zvětšovalo a zvětšovalo a pak mi teprve došlo, že jde o meteorit, který se řítí vstříc tomu ukončit vaše dny.
Musím říct, že napoprvé, napodruhé jsem z toho byl kapku šokovaný, ono celkově je to asi situace, která vám úplně nepřidá na klidu. Mám-li to uvést ad absurdum, tak bych to uvedl - zkuste si představit, že vylezete před barák a toto tam uvidíte. A teď, co uděláte?
Každopádně hra nakonec ode mě v hodnocení nejspíš dostává víc písmenek, než si skutečně zaslouží. A to proto, že jinak nenabízí, krom tohoto asteroidího pádu, nic extra. Grafika je taková jakási jalová, kopírující trend dnešních indie her, a hlavní úkol, nasbírání artefaktů, se dá zvládnout i po dopadu asteroidu. Nedáte to napoprvé? Hm, ok, tak máte další možnost. A další...
Jde jasně vidět, že hlavní motiv, konec světa, je hlavní devízou hry. Bohužel je to také její jediná větší devíza.
Takže ok, zajímavé, ale zahrát a ... doplňte si. 55%

Pro: pád meteoritu, občas hezké scenerie

Proti: nulová znovuhratelnost, "hra" ničím nepřekvapí