The Void

Tension, Turgor, Turgor. The Voice of Color

16.10.2009

3D adventura s pohledem z vlastních očí The Void (známá také pod názvy Turgor a Tension) je směsice odlišných herních mechanismů odehrávající se ve fiktivním světě skloubeném s prvky survival hororu. Hráč se ocitá na místě, v němž se sny stávají skutečností a ty nejbizarnější vize ožívají přímo před jeho očima. Dva naprosto odlišné názory a živočišné druhy, Lovci a Sestry, mají v Očistci své vlastní slovo.

Ruské vývojářské studio Ice-Pick Lodge svůj talent již uplatnilo ve své prvotině Pathologic, která má s jejich novým výtvorem krom hutné atmosféry společnou vlastnost z klasických atribut surrealismu. Tam, kde si však Pathologic zachovalo ústup a nepřekročilo jasně znatelnou čáru, jde The Void ještě o kousek dál, za hranice lidského podvědomí a snových myšlenek.

The Void vyšel v Rusku již 17. dubna 2008 a o rok později 28. května 2009 ve spolupráci s Atari vyšel ve vylepšené edici v Rusku a Německu. Mezinárodní anglické vydání spatřilo světlo světa až 16. října 2009.

Krom nevyhraněného žánru a nezvyklých herních mechanismů, chvilku se to tváří jako adventura, chvilku jako strip strategie, kdy jen těžíte suroviny na x způsobů a pak je ochotně nosíte sotva zahaleným ženštinám, mě na tomhle surrealistickém výletu do nicoty bavila hlavně atmosféra. Ponuré lokace kombinované s podmanivým hlasem vypravěčky... Není divu, že jsem při prvním "rozsvícení" zahrádky měl náběh na Stendhala. Plus výrazné zvuky, například ušitrhající nářky sester si budu pamatovat ještě hodně dlouho.

Byť se do Voidu hůře proniká, určitě stojí za vyzkoušení. Nebýt zdlouhavosti (pomalý pohyb postavy, neustálé vracení pro barvy) a mé smůly na bugy, bych hodnotil ještě o kus lépe a pravděpodobně ho dohrál.