The Thirty-Nine Steps

The 39 Steps

15.03.2013
13.04.2013

Třicet devět stupňů, klasický špionážní román Johna Buchana z roku 1915, který byl v roce 1935 zadaptován do filmové podoby Alfredem Hitchcockem, na obrazovky počítačů uvádějí Digital Adaptations ve své stejnojmenné počítačové adaptaci spadající do žánru visual novel. Tento příběh skotského inženýra a vojáka Richarda Hannaye, který se po návratu z Rhodésie snaží v Londýně začít nový život, aby se shodou náhod zapletl to mezinárodního spiknutí, už na první pohled vybočuje z běžných představ o vizuálním románu způsobem svého provedení i výtvarným stylem.

Hra nenabízí hráči řešení hádanek či složitější větvení dialogů, pouze je v některých momentech možné zvolit si z několika témat, které poodhalí z různých perspektiv danou situaci. Vyprávění pak nádale plyne zcela lineárně, obvykle formou textových útržků připomínajících do jisté míry spíše komiks. Atmosféru dobrodružného příběhu podtrhuje profesionální dabing anglických herců a pečlivý zvukový doprovod.

Tento titul zaujal mou pozornost predevsim proto, ze jsem kdysi videl Hitchckockuv snimek (tim ovsem me vzpominky zahadnym zpusobem konci). Napad i celkove podani hry se mi libil od prvniho momentu a pozitivni naladeni mi zustalo az do sameho konce, bratru ctyri hodiny. Neni to nejlepsi kus herniho software na svete, jsou daleko lepsi hry v mnoha ohledech, ale jako jednohubka cas od casu ma tento typ hrani dle meho mineni potencial a klidne bych si zahral i nejaky dalsi titul. Budu-li hledat priklad ve svete filmu, napada mne Umuceni Krista ci jeste lepe Apocalypto, pripadne Incubus - neda se rict, ze by slo o nejlepsi filmy na svete, to ani zdaleka, ale strasne moc fandim napadu prezentovat audiovizualni dilo v mrtvych/umelych jazycich.

Bohuzel nedokazu posoudit, jak moc se The Thirty-Nine Steps drzi knizni predlohy co se tyce jazyka, ale hra na mne vychrlila nezvykle mnozstvi nejruznejsich anglickych akcentu (vcetne par vet v prisernych pokusech o nemcinu). Aby si ale autori neuzavreli cestu k publiku, ktere o takove vychytavky nema zajem, v nastaveni je mozne zvolit si obtiznost psaneho textu, resp. titulku. Tohle je vec, ktera se nevidi casto u filmovych DVD, natoz u hry!

Nakonec bych jeste poznamenal zajimavou drobnost - hra obsahuje dva druhy achievementu. Ty, ktere se ukazuji na Steamu, nejsou tolik zajimave - za kazdou projitou kapitolu dostanete jeden a k ziskani vsech Steam achievementu staci proste hru dohrat. Ve hre samotne jsou pak jeste awards, kde uz se musite snazit. Rekneme jen, ze se vyplati dojet urcite (titulky, tutorial) az do konce - a vsechny museji byt ziskany behem jednoho hrani, pri zalozeni noveho profilu zacinate se sbiranim odznovu.

Skoda, ze tu neni vic dokumentu k prozkoumavani - noviny z roku 1914 jsou zabavne...