The Terror Aboard The Speedwell

03.09.2014

freeware (dříve placená hra)

Julia nebo Zoe? Výběr hlavní postavy, každé s jiným charakterem, je první z mnoha rozhodnutí, které hráč bude moci učinit v rámci titulu Terror Aboard the Speedwell, hororové textové adventury (resp. jejího CYOA subžánru) vytvořené v enginu Twine mající šedesát různých zakončení a přes padesát tisíc slov.

Děj nás přenese do vzdálené budoucnosti, kdy lidstvo žije na Marsu a Země je nehostinná, vyprahlá a opuštěná. Nebo je o tom alespoň převědčená posádka lodi Speedwell, která na povrchu Země prozkoumává jakýsi kráter. V jeho tunelech však objeví mimozemský organismus a rutinní obhlídka se brzy změní v boj o přežití...

Interaktivní povídka Děs na palubě Speedwellu mne zaujala svým větším rozsahem, a abych podpořil vývojáře tohoto minoritního žánru, zakoupil jsem ji v době, kdy ještě nebyla zdarma. Nebyla to příliš rozvážená koupě, ale nakonec nelituji, byť jsem byl zpočátku poněkud rozčarován zjistivše, že příběh v zásadě kopíruje Vetřelce a není ničím víc, než pulpovým survival hororem. Co jsem však v průběhu čtení musel ocenit je fakt, že autor neusiluje o žádný přesah a drží se v žánrově vymezených mantinelech, aniž by propadal nějaké manýře. Je to poctivost a čistota vyprávění, které mne nakonec dokázaly udržet v napětí a očekávání, jak mé volby ovlivní děj. Také mi vyhovovalo, že jednotlivé pasáže, na jejichž konci je třeba vybrat nějakou volbu, bývají delší, takže bylo možné se více začíst, čímž má pozornost nebyla tak často odváděna k architektuře děje. Rozhodnutí v cyoa totiž na mne působí jako určité brechtovské odcizení - v tu chvíli si uvědomím, že jsem "nad příběhy", že jsem spoluvypravěčem. Díky tomu tato textovka působí konvenčněji (akcentuje tradiční vyprávění), ale i v tom je možné vidět určitý experiment, protože se tím odklání od převládající tendence ostatních autorů, pro které platforma Twine představuje příležitost k (leckdy bohužel až příliš snadným) experimentům. Největším kladem Terror Aboard the Speedwell je tudíž příjemná rovnováha mezi literaturou a interaktivitou.