The Silver Lining - Episode I: What is decreed must be

11.07.2010

freeware

Po nepríjemnostiach, ktoré si toto neoficiálne pokračovanie série King's Quest zažilo (jednanie s Vivendi, povolenie vydania od Vivendi, zákaz vydania od Activisionu až po konečné povolenie vydania od rovnakej spoločnosti), si konečne môžu fanúšikovia klasických adventúr zahrať príbeh kráľa Grahama.

Kráľovskú rodinu opäť ohrozujú sily zla, preto sa náš známy hrdina, kráľ Graham z Daventry vydáva opäť na cestu. Na cestu cez Zelené ostrovy, hľadať múdrosť Veľkého orákula.

V prvej epizóde sa celý príbeh len začína. Šťastná udalosť sa čoskoro mení na tragédiu, keď sú Rosella a Alexander prekliaty tajomným mužom v čiernom plášti. Graham tak musí zachrániť svoje deti a nájsť toho, kto za tým stojí.

3D point'n'click adventúra nás privádza späť do sveta King's Quest v prvej epizóde z piatich.

@Red (04.03.2023 10:09): No, 11 rokov dozadu som o to mal záujem, dneska sa mi prihlasovať už nechce, ale - ak by si mal inštalačku, tak nepohrdnem ;)

A dúfam teda, že to už je inštalačka na kompletnú hru, nie jednu epizódu :)

V skratke: Ako úvod do série je to príjemné zoznámenie so svetom, avšak až príliš spolieha na to, že poznáte pozadie (a teda i históriu) jednotlivých postáv. Prvá epizóda je pretkaná odkazmi na minulosť.

Na fanúšikovský projekt má celkom príjemné grafické spracovanie, ktoré i keď 3D, štylizované trochu do "kreslena" predchádzajúcich dielov. Dabing je na takýto projekt uchádzajúci a len v niekoľkých situáciách ma trochu vyrušil (= niečo zvukovo, hlasovo nesedelo na situáciu).

Čo sa týka hry samotnej, v prvej epizóde jej naozaj nie je veľa. Čo je jediný vážnejší nedostatok tejto epizódy a ostáva len dúfať, že v nasledujúcej už naozaj budeme mať možnosť riešiť plnohodnotné adventúrne problémy (viac v recenzii...).

Hra je zadarmo, takže sa ešte dá nad týmto nedostatkom mierne prižmúriť jedno oko. Príbeh sa totiž vyvíja veľmi zaujímavo, a preto mám i vyššie očakávania, čo sa jeho nasledujúceho plynutia týka. V každom prípade, bolo zase príjemné vrátiť sa do tohto prostredia.

Pro: hudba, príbeh, celkom slušné grafické spracovanie

Proti: nedostatok

Pokud jste nehráli celou sérii a vaši hlavní vzpomínkou na King´s Quest je protagonista Graham s hučkou u hradu s příkopem plným krokodýlů tak budete už intrem zcela zmateni. Probíhá svatba(?) s mnoha postavama, které byste asi měli znát, to naruší nějaký černokněžník, začaruje uspáním krále(?) a jeho sestru(?) a šedivý týpek(?), prý jejich otec, nasazuje svoji hučku (aha, Graham!) a vyráží za jejich záchranou.

Technická stránka hry není vrcholem doby, ale asi adekvátní okolnostem vzniku hry. Horší je, že naplněný hrad a okolí z intra zejí prázdnotou a nic není horšího v adventuře než prozkoumávat prázdnotu. Za celou epizodu seberete tři předměty a váš jediný adventurní počin je zaplatit převozníkovi. Jinak se jedná o běhání po cestě a několik nezajímavých rozhovorů. Příběhově mi přišlo smutné, že hrdinské skutky Grahama se nijak neprojevily na respektu postavy a musí se jako slavný hrdina a otec krále(?) dalších postav doprošovat a uplácet, aby se mu vůbec věnovali.

Epizoda mi zabrala asi hodinu. Popravdě jsem zklamán. Čekal jsem toho obsahu více, chápu že jde o úvod a Grahamovi není po ztrátě dětí do zpěvu, ale pořádné vtipy a zajímavé lokace ke zkoumání mi chyběly. Snad se to dalšími epizodami zlepší.

Pro: návrat do světa King´s Quest

Proti: nic moc technická stránka, prázdné lokace, nudné rozhovory, žádné hádanky