The Interactive Adventures of Dog Mendonça & Pizzaboy

03.03.2016
28.04.2016
15.07.2016

Klasická ručne kreslená point and click adventúra je zasadená do univerza komiksov od Dark Horse. Zápletka týchto humorne ladených komiksov a podobne aj samotnej hry sa točí okolo vyšetrovania nadprirodzených udalostí.

Hlavnou postavou je bývalý poslík a roznášač pizze Eurico, ktorý teraz pracuje ako asistent Doga Mendonçy, slávneho detektíva so zameraním na okultizmus. Ich vyšetrovanie sa týka záhadne miznúcich netvorov, ktorí normálne žijú v utajení vedľa ľudí. Okrem detektíva vám budú robiť spoločnosť aj bizarné postavy ako bláznivá hlava chrliča alebo malé dievča, v ktorom je uväznený démon vlkolaka.

Mě to upřímně nepřijde jako výrazný spoiler z důvodu že každý popis komiksu či hry ti to stejně vyzradí ale chápu. Jinak jsem překvapen že tu taky někdo tento komiks zná :D

The Adventures of Dog Mendonça & Pizzaboy patří mezi mé nejoblíbenější komiksové série vůbec, takže jsem nové dobrodružství z tohoto světa bedlivě vyhlížel, a to hlavně když se ještě ke všemu jednalo o herní zpracování které nám mělo naservírovat zcela nový příběh. Samozřejmě jsem ze začátku měl obavy že se tvůrcům nepovede zachytit duch komiksu a humor nebude takový na jaký jsem z komiksu zvyklý, ale tyto obavy se naštěstí nevyplnily a já někdy s údivem zíral jak se tvůrcům celá esence komiksu povedla zachytit.

Celý příběh se točí kolem mladé slečny která jednoho dne přijde do Dogovy kanceláře se slovy, jestli věří v kletbu která dokáže přivézt mrtvého ze záhrobí, Dog ihned podlehne svodům mladé dívky a její případ vezme i bez podstatných vodítek či informacích. Náhle ale Dog beze stopy zmizí a slehne se po něm zem, a je na vás jako na jeho odstrčeném parťákovy ho najít. Tady pro některé fanoušky komiksu může nastat menší problém, a tím je odsunutí Doga na vedlejší kolej, prakticky si ho užijete asi jen dvacet minut na začátku a dvacet minut na konci což mi ze začátku bylo i docela líto ale díky skvělému humoru a hezky provedeným lokacím to tvůrcům ihned odpustíte.

Lokace a s nimi tedy celé vizuální zpracování je provedeno na jedničku, máte jednoduše pocit jakoby jste sledovaly rozpohybovaný komiks, vše totiž vypadá nádherně a já si skoro vždy pečlivě prohlížel dané lokace, dále tomu napomáhají i některé animace, které jsou místy rozfázované do komiksových oken. Lokace jsou navíc hezky barevné a skvěle zapadají do atmosféry celého příběhu, do toho vám ještě hraje velice příjemný soundtrack který obsahuje několik velice povedených a chytlavých skladeb. Hudební a vizuální stránce jednoduše nemohu nic vytknout.

Poté tu máme humor který je pořád stejně bláznivý a opět si dělá legraci z různých klišé a béčkových filmů, díky tomu jsem se ani na chvilku nenudil a nemohu říct že by nějaké vtípky byly nepovedené či trapné. Spolu s humorem jsou dobré i dialogy které nenudí a příjemné odsýpají až tedy na jednu výjimku v podobě výslechu, kdy musíte vždy u dialogu zvolit správnou možnost (tzv: hrubiánskou,sympatizující či škádlivou) pokud ale zvolíte možnost špatnou tak budete muset vybraný dialog znovu proklikat se stejným textem a až poté zvolit možnost jinou. Což bylo místy malinko zdlouhavější ale o nic hrozného se nejednalo.

Puzzly a obtížnost hry nejsou na nějak moc vysoké úrovni a na všechno se dá přijít docela logicky a pokud by jste náhodou měli nějaký zásek tak je k dispozici zápisník ve kterém najdete zapsáno vše co máte udělat a co potřebujete k tomu aby jste jednotlivé úkoly splnily. Poté tu máme mini-hru kterou tu potkáte vícekrát a jedná se o box, ve kterém občas natlučete rypáky postavám co vyhledávají trochu agresivnější způsob k vyřešení sporu. Tato mini-hra je jednoduchá a poměrně krátká takže mě neotravovala a díky její povedené znělce mě i bavila.

Ve hře samozřejmě potkáte staré známé z komiksu a také postavy úplně nové které jsou většinou zajímavě a vtipně napsané, jako třeba psí démon či neviditelný recepční. Také dabing jednotlivých postav se povedl a všechny známé postavy z komiksu znějí tak jak jsem si představoval a i zcela nové postavy na tom nejsou o nic hůře, akorát kvalita zvuku u dabingu je už na poněkud horší úrovni.

No a tedy když jsem nakousl zápory tak i pohyb postavy by mohl být rychlejší a určitě bych vyškrtl poněkud zdlouhavou pasáž s výměnou předmětů s duchy, což někdy bylo poněkud únavné, každopádně jinak si nemohu na nic stěžovat, maximálně tedy na poněkud kratší délku hry ale na druhou stranu to skončilo v nejlepším.

Na závěr bych ale také rád upozornil že hra podle mě není pro ty co předlohu nečetly, jelikož některé staré známé postavy vám jsou představeny jen krátce a některé dokonce vůbec. Také by vám mohly ujít různé narážky a nemuseli by jste chápat reakce a akce jednotlivých postav. Takže pokud jste komiks nečetly tak to před hraním rozhodně napravte.Pro fanoušky komiksu se ale jedná o naprostou povinnost a to i když adventurám moc neholdujete.

Pro: Stylizace,animace,postavy,humor,dialogy,soundtrack,uchování komiksové esence

Proti: Pomalý pohyb a díky tomu místy trochu zdlouhavé, kvalita zvuku u dabingu, pro některé obtížnost,délka hry či odsunutí Doga na druhou kolej

Kratší a silně příběhová adventurka. V tom smyslu, že zde nenarazíte na žádné složitější interakce natož pak na puzzly. Pokud ale nehledáte vyloženě výzvu a setsakra pěkná kresba, povedený dabing a solidní mystery příběh vám zní lákavě, tak určitě neváhejte. Lokace jsou krásně prokreslené, ovšem - je to menší hra, takže jich není mnoho. Je to taková jednohubka na 2-3 hodiny. Moc vám nehrozí záseky, takže je to taková rozanimovaná vizuální novela - pro mě tedy mnohem stravitelnější, než vyloženě textové hry. Neutrálně se stavím k akčním minihrám, které nejsou moc dobře udělané, na druhou stranu jsou extrémně jednoduché a je jich minimum, takže mi ani tolik nevadily. K dispozici je vám také deník, který je ale vlastně vyloženě návodem, takže pokud si chcete užít alespoň trochu toho pátrání tak doporučuju ho nepoužívat.