The Hat Man: Shadow Ward

18.09.2014

The Hat Man: Shadow Ward je survival horor z dílny studia Game Mechanics. Vše začíná telegramem z psychiatrického ústavu, ve kterém je psáno, že je vaše dcera nezvěstná. Zástupci ústavu oznamují, že veškerý personál po ní pátrá a tudíž netřeba vaší osobní přítomnosti. Hráč se na místo přeci jenom vydá a nalézá ústav liduprázdný.

Po návštěvě pokoje vaší dcery nastává jakýsi zlom v čase a prostoru a zde začíná jak rozkrývání toho, co se tu odehrálo, tak zároveň zběsilý útěk před nadpřirozenými entitami. Hráč sbírá jednotlivé stránky dceřina deníku, zatímco je mu v patách bytost označovaná jako Hat Man - tajemná temná postava v klobouku, která má zřejmě co dočinění se zmizením dcery.

Snahu o útěk komplikuje skutečnost, že se neustále mění prostředí, kterým hráč prochází. Nelze tedy s přesností nikdy předvídat, co se nachází před hráčem a stejně tak cesta zpět není nikdy navlas stejná jako ta, odkud hráč přišel. Deník, nebezpečné paranormální jevy a snaha o záchranu jsou jedinou motivací jak nestát na jednom místě, což by znamenalo téměř jistou smrt.

THM: Shadow Ward patří do té kategorie her, které vypadají na první moment zajímavě, nicméně posléze přichází zklamání. Popsal bych to jako "Slender style jumpscare game", kde narozdíl od Slendera hráč velice brzy začne těžko hledat motivaci v dalších pokusech o úspěšné dohrání hry.

Prvních deset, možná dvacet minut to vypadá zajímavě a hráč se nenudí, posléze ale přichází nutnost opakovat vše znovu a znovu, děsivé přestává být děsivým, chvíle lekání střídají chvíle hráčova vzteku a po nějaké době opakování toto celé ztrácí smysl. Snažil jsem se sebevíc, ale z určité opakované doby hraní jsem si odnesl jenom nezdar a jeden z jedenácti achievementů.

Low budget jumpscare hra, která vypadá na první pohled dobře, ale nejde o nic jiného než simulátor hráčovy trpělivosti. Snažím se na hrách vždy vyzdvihnout to pozitivní, ale tady opravdu nedokážu nic takového najít krom prvních minut, kdy se člověk příjemně vyděsí, něco si uvědomí, ale pak už je to jen divadlo a nutnost nesčetněkrát reloadovat poslední autosave. Mapa se sice neustále mění, ale bohužel je to opět na úkor poměrně jednoduchého až primitivního level designu. Celkově vzato - z tohoto typu jumpscare her jde opravdu o jednu z těch slabších.