The Guild 2

29.09.2006

The Guild 2 je možné označit za simulátor života středověkého obchodníka - budovatelskou strategii s prvky RPG. Jedná se o přímé pokračování hry Europa 1400: The Guild.

V Guild 2 se hráč postupně ujme osudu celých generací vaší rodiny s cílem rozšiřovat majetek, politický vliv a v neposlední řadě dbát na to, aby váš rod nevymřel stářím, nemocemi či po meči. Na začátku hry si hráč vybere jedno z dostupných povolání, přičemž se každé liší ať už ve vyráběných produktech, následně prodávaných na trhu nebo v samotné podstatě hraní - hra za řemeslníka je odlišná od hraní za zloděje. Úspěch podnikání se prolíná dále i do společenského života vaší rodiny. S přibývajícími penězi se otevírají možnosti vstupu do politického dění ve městě a možnost zasahování do jeho chodu. Na peníze je vázaný i zisk titulů zvyšujících společenský status, ovlivňující další herní mechanismy. Hra nabízí rozsáhlé možnosti intrikaření a využívání špinavých praktik ke zbavení se konkurence - obchodní, politické i rodové.

The Guild 2 si v době svého vydání kvůli značnému množství fatálních chyb a špatné stabilitě vysloužil kritiku hráčské komunity a nízká hodnocení recenzentů. Postupně však autoři vydali značné množství oprav, proto v případě zájmu o hru je silně doporučeno nainstalovat poslední aktuální opravné patche, díky kterým je titul dnes již plně hratelný.

Hra se dočkala celkem tří datadisků.

Pár dní starý článek potvrzuje práci na vývoji The Guild 3 :-)))

Bohužel je článek pouze v němčině, z toho mála co mi google translate prozradil vývojáři chtějí úzce spolupracovat s hráči aby opět nevydali nedokončený produkt, údajně i formou uzavřených LAN party. K dispozici má být editor s možností vytváření nových profesí, předmětů, map atp. V průběhu příštího roku by měla proběhnout uzavřená a poté i otevřená beta. Server píše, že vydání dříve jak v roce 2016 nejspíše nebude.

Ve srovnání s prvním dílem jde určitě o posun, pokud jde o přímé ovládání hrdiny. Jasně, někdy to neustálé přebíhání od dílny k dílně, příp. domu zamrzí, ale hra je pak tak nějak bližší. Co je nemilé je taky snížení počtu "classů", ale tohle plně nahrazuje více dílen na class a hlavně možnost hrát se všemi členy rodiny najednou. Není nic lepšího, než mít otce patrona, matku craftsmanku a dítě scholara. Pak se hned podniká jedna radost.

Ovšem oproti jedničce taky trochu zaostává politika, je tu jen jeden strom postupů na město, navíc funkce už není nezbytná k přežití (v jedničce poměrně byla).

A ano, bugy. Těch je nepočítaně, ale pokud hru opatchujete na max. (1.30), tak zázračně mizí, hra nepadá a dají se u ní opravdu strávit dlouhé hodiny. :)

Pro: grafika, více dílen, rodinné podniky, návykovost

Proti: bugy, méně tříd, politika

je to skvělá hra chytla mě sice asi jen na pár týdnů ale byl jsem schopen u toho strávit celou noc. Člověk úplně ztrácí představu o čase :) což považuji za známku kvality.
-6 +4 −10