Dojmy po mnoha hodinách strávených stavbou domů, hledání si dětí a žen: Hearthfire by byl svým způsobem i zadarmo drahý, protože o stejnou věc se pokoušeli a pokoušejí i modeři a nutno podotknout, často se jedná o povedené kousky. Ale nebudu oficiální přídavek porovnávat s mody (tak zlý na Bethesdu nebudu) a zaměřím se čistě na to, co se mi na DLC líbí a co ne.

Není nad to probudit se s pocitem milencova pohodlí a mateřské lásky, sejít dolů po schodech a při snídani poslouchat bardovu píseň o hrdinských činech nordských předků. Ten pocit mít kde složit své staré kosti docela funguje, všechno potřebné je po ruce a dům rozhodně nevypadá špatně.

Co se mi nelíbí je podstatný detail při stavbě domu. K předsíni a hlavní hale je možnost přistavět tři křídla domu. Východní křídlo může obsahovat buď kuchyni, knihovnu nebo zbrojnici. Severní křídlo trofejní místnost, alchymistickou laboratoř nebo skladiště. No a západní křídlo skleník, mágovu věž nebo ložnici. Takže pokud si chci v jednom domě postavit knihovnu, zbrojnici a kuchyni, mám smůlu, protože na východě může být pouze jedna z nich a jinde postavit nejde.

Stavba domu je zdlouhavá a drahá, prakticky se jedná hlavně o sběr materiálu, běhání mezi dřevorubcem, kovářem, obchodníky a těžením kamene a to po dobu několika hodin, takže Hearthfire není opravdu pro každého.

Hearthfire se nevyhnulo ani pár bugů, a to ani po oficiálních i neoficiálních patchích. Těmi nejčastějšími jsou zasekávání postav na místě nebo propadávání objekty. Ale hlavně, člověk si řekne: to je jako všechno? Na dům sice čas od času zaútočí bandité, obři nebo jiná havěť, ale žádného questu se hráč nedočká.
Díky tomuto DLC se nabízí možnost si koupit pozemek a zde si vytvořit dům dle vlastních představ, vlastně jen výběrem z několika možností. Samotné stavění mě na poprvé celkem bavilo, protože jsem byl zvědavý, co všechno je možné dělat. Bylo ale otravné, že jsem musel opakovaně pendlovat do nejbližšího města pro potřebné suroviny. Závěrem bylo to, že jsem si vytvořil domek, kam jsem ve výsledku prakticky chodil jen kvůli ukládání si věcí do jedné truhlice, což bylo možné dělat i v klasických příbytcích přidělených v jednotlivých městech.

Pak je tu ještě možnost se oženit/vdát (člověk by neřekl, že to jde tak jednoduše :) ) a osvojit si nějaké sirotky. Výsledkem je, že při návštěvě domu či pobytu v daném městě mě děti otravují, že si chtějí hrát a de facto jen zdržují od aktuální činnosti.

Toto DLC mně oproti ostatním prostě nesedlo. Asi je určeno především pro někoho, kdo má rád hry jako The Sims. Já se spíš bavím při plnění úkolů nebo při prozkoumávání světa, od čehož mě tento přídavek spíše zdržuje. Nevím, jestli se v době vydání prodávalo nebo bylo dostupné zdarma, já bych si ho ale rozhodně nekoupil.

Dohráno v roce 2018
Jedinej přídavek k ES:Skyrim, kterej jsem stihnul dohrát před odinstalováním celé nepříliš povedené hry. No, jedná se spíš o hříčku ve stylu Sims než o regulérní datadisk. Přesto mě překvapivě bavil víc jak hra samotná.

Člověk staví sídlo, což není vůbec složitý, ale je nutný občas sehnat materiály a tak podobně - prostě není možný to zvládnout naráz. Velmi příjemně tak člověka na chvíli nechá hra vydechnout od ubíjejícího se teleportování sem a tam.

Ovšem představoval sem si, že budu stavět barák tak nějak sám. Stěnu po stěně. Spletl jsem se. Je zde jen několik málo voleb, jak lze výslednou budovu ovlivnit (volba 3/9 přístaveb). Zařízení bytu i umístění nábytku je potom taky už daný, jen je hráč jakoby postupně odemyká. Škoda.

65%

Pro: Oddych od Skyrimu

Proti: Dalo se z toho vymáčknout mnohem víc, příliš snadné