The Abbey of Crime Extensum

La Abadía del Crimen Extensum

25.03.2016

freeware

Remake v některých zemích velice oblíbené hry La Abadía del Crimen (1987), tedy herního zpracování románu Jméno růže od Umberta Eca, respektive stejnojmenného filmu se Seanem Connerym.

Remake nabízí příjemnější ovládání, přepracovanou grafickou stránku hry včetně vylepšených lokací s více detaily, novou hudbu a propracovanější cutscény. Příběh se odehrává během 7 dnů v Itálii, kdy William a jeho učeň Adso musí vést vyšetřování a odhalit sériového vraha, který řádí na opatství.

Hra je v podstatě adventura ovládaná výlučně na klávesnici, hráč tedy vede dialogy, sbírá předměty a prozkoumává lokaci, jež Adso automaticky zakresluje do mapy. Ve hře se střídá noc a den, William při tom musí dodržovat denní režim opatství, tedy chodit se pravidelně pomodlit, poobědvat s ostatními a večer jít do svého pokoje. Za nedodržování těchto pravidel může být vyhoštěn a hra tím končí.

Jméno růže mám rád, proto jsem zkusil i herní zpracování a byl jsem příjemně překvapen. Hra není nijak extra těžká, stejně jako většina adventur je přísně lineární a dohrát se dá do 3 hodin, jedná se tedy o příjemnou večerní jednohubku. Příběh se striktně drží knižní předlohy, pokud jste tedy viděli alespoň film, budete to mít o to snazší.

Největší nedostatek vidím v systému kamery, který byl převzat z původní hry, kdy se perspektiva neustále mění a vzniká z toho naprostý chaos - i když jdete pořád na sever, tak na jedné obrazovce jdete nahoru, na další doprava a na další třeba zase doleva. Orientovat se a dojít na druhý konec opatství není tedy zpočátku úplně lehký úkol a jedinci s horším orientačním smyslem pohoří. Toto naštěstí zachraňuje alespoň částečně mapa, ke které se dostanete hned na začátku hry.

Velice kladně hodnotím grafické zpracování a hudbu, jež jsou na freeware poměry na vysoké úrovni. Fanouškům Jména růže rozhodně doporučuji hru vyzkoušet, už jenom pro - na adventuru neobvyklé - mechanismy jako je střídání fází dne či ovládání čistě jen na klávesnici směrovými šipkami.

Pro: velice dobrý remake věrný své předloze, atmosféra, originální mechanismy, detailně zpracovaná lokace opatství

Proti: kamera, ukazatel "poslušnosti" je lehce zabugovaný a tudíž dost přísný