Test Drive

1988
21.03.1989

Prvá zo série automobilových simulátorov, resp. arkádových závodov, ktorá bola aj predobrazom prvého Need for Speed. Hráč si v nej mohol vybrať jedno z piatich športových áut a uhánať po horských cestách, ako to je najrýchlejšie možné. Nezabudnúť pri tom na policajtov, na ktorých prítomnosť ho upozorňoval detektor radaru. Nabúranie bolo štýlovo prezentované popraskanou obrazovkou – a to platilo i v prípade, že ste pretočili motor (žiadna automatika, len manuál).

Jedna z prvních závodních her, které jsem měl možnost hrát. Neobvyklá tím, že se nejela na okruhu, ale na běžné silnici, s rychlostními limity, za normálního provozu. Zajímavý námět, ze kterého tato série her těží dodnes...
Šlo o docela realistický závod, na skalním útesu. Realistický - mám na mysli jeho obtížnost, ne provedení hry samotné. Není tu žádný soupeř, jede se pouze na čas. Lepší čas v cíli = vyšší body. Přejetí okraje vozovky nebo naražení do stěny = okamžitá smrt. Taktéž jakýkoliv kontakt s cizím vozidlem, nebo přetočení motoru.
Hra měla ovšem dost velkou nevýhodu (jakýsi bug) v ovládání. Nešlo držet plyn a zatáčet zároveň, taktéž řadit nešlo pod plynem. Cokoliv se zmáčklo, okamžitě přestala reagovat předchozí klávesa... buď plyn nebo zatáčení. Výsledek bylo jakési přemačkávání kláves, na které si musel člověk nejdřív zvyknout. A ještě k tomu všemu se nevracel volant :( Co ale chtít po průkopnických hrách, že? ...
Na hře se mi líbily hlavně reálné kokpity vozů, hezky udělané a Corvette měla místo budíků LCD! Od té doby mě asi začali magicky přitahovat silniční čára a závodní hry kde máte palubní desku před sebou.

Pro: Silniční závod s reálnými sportovními auty, palubní desky, honičky s policíí.

Proti: Bug v ovládání.

Test Drive je další se stařečků, držící si primát ve svém žánru - v tomhle případě, jak název napovídá, simulátor závodní.

Žádné závodění o čelní pozice tady nenajdete, jde vlastně jen o soupeření s nekompromisní časem, sebemenším kontaktem nebo vyjetím z dráhy, který Vás vyřadí ze hry a nechybí ani úniky před těmi, co Chrání a Slouží. Aby toho nebylo málo, programátorům se moc nevyvedlo ovládání, které jaksi ignorovalo předchozí zvolenou klávesu.

No ve výsledku to vidím na lepší průměr, žádná zvláštní pecka to nebyla.

Pro: palubky

Proti: ovládání, stereotyp

Jedna z prvních her, které jsem viděl na tehdy pro mě bolestně nedostupném PC. Nesmírně mě to bavilo. Hru hodnotit dnes nedovedu a nedovedu si představit, že by to dnes nějaký maniak ještě hrál, je to prostě nostalgická vzpomínka.