Tavern Master

16.11.2021

Strategie zaměřená na budování středověké hospody, a to pěkně od podlahy. Nejdříve je nutné naplánovat vlastní budovu, následně různé stoly, lavice, pult a skladiště. Postupně se odemykají další prvky, například kuchyně, pokoje pro hosty či zábava pro hosty v podobě živé muziky.

Následně musíte o celou hospodu pečovat a například zajistit dostatečné množství alkoholu (pivo, víno), vody, limonády, surovin na vaření a tak podobně. Následuje správa zaměstnanců, úklid hospody a její údržba a rozšíření. Dále můžete svou hospodu i vyzdobit. K dispozici je mnoho dekorativních prvků.

Herní výzva 2022

Měli jste někdy chuť postavit a vést svůj hostinec? Pak je tato hra přesně pro vás. Velmi mile mě překvapila komplexnost a zároveň intuitivnost hry. Musíte se starat nejen o zásoby, ale také o blaho svých zaměstnanců.

Rovněž je také poměrně omezen prostor, ve kterém svůj hostinec provozujete a je tedy třeba, abyste nábytek uspořádali efektivně. Ve hře se také nachází nábytek různé kvality a luxusu a čím více luxusního nábytku v hostinci máte, tím více je vyhlášený a zvyšují se šance na návštěvu výše postavených hostů.

Společensky postavené hosty také můžete nalákat pořádáním soukromých akcí, na které přijde určitý počet těchto hostů, přičemž každá akce vyžaduje zdroje, které musíte získat pomocí placených dobrodruhů. Výše postavené hosty totiž potřebujete k výzkumu nových mechanik a technologií.

Ačkoli se hra po několika hodinách stane hodně stereotypní, velice mě baví.

Pro: Příjemná hra, pokud si chcete sednout a relaxovat při pozorování běhu hostince. Když vypnete zvuk, jde u toho sledovat i film.

Proti: Občasné problémy se stavbou, ale nic co by zničilo hru.

Přesně takové hry mám nejraději. Prostě si sedíte a odpočíváte u hry, ve kterých něco budujete, například město či zoo. Nebo se staráme o nějakou službu, jako je třeba nemocnice. Tady se nám naskytne možnost starat se a budovat tavernu, nebo-li středověkou hospůdku.

Nečekejte hospodu plnou alkoholiků, kteří budou dělat bordel všude okolo, jak se někdy stává ve čtvrté cenové na okraji sídliště. Tady všichni poslušně zaplatí, nic nerozbijí, ani nepoblijí a další den přijdou zas! :)
Celá správa hospůdky spočívá v nákupu jednotlivých nápojů a surovin na vaření. Zpočátku můžete svým žíznivým lidem nabízet pouze vodu, postupně si odemykáte nové nápoje jako pivko, víno, mlíko a tak dále. Jídel je také velké množství. Jsou to různé masové pokrmy, polívky nebo dezerty. Většinou 4 druhy od každého.

Po čase se dostanete i k provozování hotelu. Někteří hosté u vás přespí a zaplatí za to poměrně dost peněz. Čím lepší zařízení hotelu, tím více hvězdiček a výdělku. V hospodě to platí také. Čím lepší a luxusnější vybavení tím lepší výdělky. Navíc k vám budou chodit i vážnější hosté včetně šlechty. Tito vážení hosté jsou důležití hlavně pro body výzkumu a také pro obrovské výdělky pokud se vám podaří zajistit soukromé akce přesně pro typ těchto lidí. Každá taková akce chce speciální jídlo z kuchyně (které vyžaduje suroviny, které se musí získat pomocí rytířů - ti jdou na výpravu po světě) a také větší množství určitých nápojů.

I v této oddechové hře na nás čekají nástrahy, Největším problémem může být zpočátku oheň. Jelikož jsme ve středověku, není zde žádný poplašný systém ani rozprašovač. Na oheň platí klasický kýbl s vodou, kterým hasí vaší zaměstnanci. Dokonce je musíme ručně určit. Další nástrahou jsou zloději. Ze začátku nemáte moc peněz na strážné, takže se může stát, že zloděj ukradne plný sud těžce získaného vína. Později budou zloději chodit i po dvou až třech a váš strážný bude potřebovat patřičnou výbavu proti nim.

Hra je zpočátku dost návyková a když člověk vypne - najednou zjistí, že se setmělo. Později nastává stereotyp, ale to bývá u takových her poměrně časté. Tvůrce hry již nehodlá tuto hru nějak rozšiřovat (podle zprávy na Steamu) a chystá novou podobnou hru. Koupi mohu doporučit :)

Pro: Skvělá grafika, hudba i design hry. Originální námět na hru, zábavný koncept, vyvážená obtížnost.

Proti: Po čase stereotyp