Submachine 1: The Basement

28.10.2005
02.04.2009
21.12.2015

freeware

První díl z deseti dílné flashové série point and click adventur nás zavede do podzemního komplexu. Úkolem je vyřešit řadu hádanek a dostat se z komplexu ven. K tomu abyste se dostali ven budete muset najít čtyři díly do obrazce ve tvaru kosočtverce v jedné z místností. Ty jsou poschovávané v dalších místnostech a k jejich dosažení bude třeba vyřešit nějakou hádanku v podobě zadání určitého číselného kódu k odemčení truhly nebo správného nastavení tlaku v potrubí pomocí tří pump. K některým hádankám budete potřebovat i předměty, které jsou v některých místnostech volně k sebrání nebo je získáte po vyřešení nějakého problému.

První díl série vyšel již v průběhu září roku 2005, ale v první verzi bylo pouze devět místností. Až ke konci října autor vydal takzvanou Extended Version, ve které je dostupných dvacet místností a je považována za kánonickou, co se týče dalších dílů. V rozšířené verzi se také poprvé objevují některé příběhové prvky, které se později více rozšíří v dalších dílech. První díl byl ještě postupně několikrát přepracován a je možné zahrát si ho v rozhraní ze čtvrtého dílu série.

První díl se v roce 2009 dostal i na zařízení iOS, ale krátce po svém uvedení byl ze storu odstraněn. V roce 2015, kdy byl dokončen poslední díl série, byla vydána kompletní série v kolekci. V roce 2023 pak byla celá série vydána s řadou úprav na Steamu.